xcounter
#

"Летючі авіаносці": США перетворять KC-135 на платформу для запуску дронів прямо в небі

13364
Паливозаправник KC-135 Stratotanker. Фото - DoD
Паливозаправник KC-135 Stratotanker. Фото - DoD

У США хочуть озброїти свої паливозаправники KC-135 Stratotanker цілим роєм на 100 дронів, які будуть захищати літак від загроз та доставляти вантажі

У повітряних силах США розробили засіб для запуску дронів прямо з борту паливозаправника KC-135 Stratotanker в польоті. Ці дрони мають захищати літак від загроз, виконувати розвідувальні місії та інші задачі.

Такою можливістю у США зацікавились ще у 2023 році, а вже у 2024 році було створено перший прототип такої системи, однак продовження роботи за цим проєктом планується тільки на 2026 фінансовий рік. Для запуску цих дронів застосовується стандартизований пусковий тубус (CLT), який здатний запускати як безпілотники, так і ракети різних типів.

Читайте також: Попри запізнення та вихід США з проєкту, Велика Британія поставить в стрій літаки ДРЛВ E-7 Wedgetail вже у 2026 році
CLT на AC-130W Stinger II
CLT на AC-130W Stinger II. Фото - ПС США

Схожа схема із CLT вже була протестована на американських летючих батареях AC-130W Stinger II. Які саме дрони планується застосовувати з цієї CLT, наразі не відомо. Про це повідомляє видання The War Zone.

Від Defense Express додамо, що тут варто поглянути в бік реактивних дронів Coyote LE SR. Вони призначені для розвідки, радіоелектронної боротьби, спостереження, зв'язку та точного знищення цілі (ймовірно йдеться про ретранслятор та знищення дронів прямим зіткненням). Також, теоретично їх можна було б застосовувати для доставлення малих вантажів окремим підрозділам.

CLT
Пусковий тубус CLT. Фото - Systima

Про можливість доставлення малих вантажів за допомогою дронів з цих літаків раніше казав TWZ генерал у відставці Майка Мініхана - "Якщо ви KC-135 і у вас є щось подібне… я можу вистрілити приманку. Я можу вистрілити щось, що може доставити рятувальний пліт до збитого льотчика. Я можу вистрілити щось, що може доставити батарею солдату на острові, якому потрібно налаштувати свою радіостанцію чи її радіо".

Проте, Coyote LE SR схоже багаторазовий дрон, і дешевим його важко назвати, тому доцільність застосування таких дронів з повітряного танкера дуже сумнівна, бо використати його повторно навряд чи можливо. До того ж в польоті на крейсерській швидкості та висоті, для KC-135 дрони фактично не становлять загрози, а інші цілі, такі як, наприклад зенітні ракети, Coyote чи будь-який інший дрон у світі не зможуть уразити.

Паливозаправник KC-135 Stratotanker
Паливозаправник KC-135 Stratotanker. Фото - DoD

Тому, можливо тут йдеться про захист KC-135 від наземних систем ППО, шляхом їх завчасного ураження певним дроном-камікадзе, і це вже виглядає більш реалістично.

Можна пригадати, що в США у 2023 році в деяких документах висловлювали бажання встановити до 100 пускових установок CLT на KC-135. Тобто один літак теоретично міг би запустити цілий рій багатофункціональних безпілотників.

Coyote LE SR під час старту з БМП M2A3 Bradley
Coyote LE SR під час старту з БМП M2A3 Bradley. Фото - Армія США

І тут варто поглянути на розвиток повітряних сил США, де поступово починають переходити від пілотованих великих танкерів, до невеликих безпілотних типу MQ-25 Stingray. Тобто, можна зробити припущення, що таким чином США хочуть перетворити поступово втрачаючі актуальність танкери на носії роїв дронів.

І такий концепт виглядає вже досить цікаво, адже дрони можна обладнати різним корисним навантаження, від бойових частин до ретрансляторів та систем радіоелектронної боротьби. Теоретично, за умови відсутності серйозних засобів ППО ворога, такий літак міг би підлетіти на відстань у декілька десятків кілометрів до певного міста та випустити рій зі 100 дронів.

MQ-25 Stingray на борту авіаносця підчас проходження тестів.
MQ-25 Stingray на борту авіаносця підчас проходження тестів.

Ці дрони могли б точково та методично винищувати всі ворожі цілі у місті, після чого туди б зайшли наземні сили. До того ж якщо 100 дронів виявиться замало, то прямо в польоті пускові установки можна перезарядити та випустити нову хвилю, і так до тих пір поки на борту не закінчаться їх боєзапас, котрий обмежений тільки наявним місцем та вантажністю літака.

Також варто врахувати, що дрони запущені з такого літака на крейсерській висоті, будуть мати значно більший радіус дії ніж звичайні, адже дрони до цілі можуть просто планувати зберігаючи енергію. А завдяки висоті польоту, збільшиться й радіогоризонт, що в рази збільшить дальність керованого польоту.

Паливозаправник KC-135 Stratotanker
Паливозаправник KC-135 Stratotanker. Фото - DoD

Проте наразі це лише припущення, а більш детальну інформацію про цей проєкт ми дізнаємось, ймовірно, вже в наступному фінансовому році.

Читайте також: Франція купує тисячу дронів у стартапу, якому лише 14 місяців: що це за дрони з ШІ, якими Harmattan AI їх так підкорила