Американський оборонний гігант Raytheon веде розробку наземної версії своєї мініатюрної високоточної далекобійної бомби GBU-53/B Small Diameter Bomb II, яка також відома під назвою Stormbreaker. З усіх деталей лише те, що випробування мають розпочатися вже цим літом.
Про це у подкасті Fighter Pilot розповів віце-президент Raytheon's Air & Space Defense Systems Requirements & Capability Джон Норман.
Читайте також: Rheinmetall почне робити зброю та боєприпаси на двох заводах, де виробляли запчастини до авто
Але поки у Raytheon розглядаються різні варіанти двигуна, який може бути класичним рішенням із твердопаливним, або повітряно-реактивним двигуном. Перший варіант означає те, що спочатку GBU-53/B прискорювачем розгонять та піднімуть на значну висоту, з якої вона вже буде планувати на ціль. Другий - те, що до Stormbreaker під'єднають, наприклад, мініатюрний турбореактивний двигун, який перетворить його на крилату ракету.
Який би варіант не був використаний, він буде використаний не лише для наземної пускової, а й для повітряного варіанту, що дозволить запускати GBU-53/B зі значно більших дальностей. Наразі для висотного польоту цей параметр, орієнтовно, складає до 110 км.
На тлі цих заяв можливо одразу згадати, що попередню Small Diameter Bomb - GBU-39/B від Boeing вже намагались об'єднати із твердопаливним прискорювачем для запуску із землі. Але спільна розробка із Saab, відома GLSDB, провалилась під час реального бойового використання через активний російських РЕБ.
Але у GBU-53/B Small Diameter Bomb II є те, чого немає у GBU-39/B Small Diameter Bomb. Те, що дозволяє зовсім інакше придивитися на ініціативу Raytheon фактично створити GLSDB 2. Справа в тому, що у SDB за наведення відповідає лише супутникова та інерціальна система навігації. Лише в окремій підверсії є напівактивна головка самонаведення. При цьому вся ефективність цієї 100-кг бомби прямо залежить від точності.
Водночас у GBU-53/B Small Diameter Bomb II значно ширший набір систем наведення на ціль. Бо вона має одразу три системи самонаведення - активну радіолокаційну головку, тепловізійне та напівактивне лазерне, і лише на маршевій ділянці користується супутниковою та інерціальною. Тобто навіть без супутників у район цілі Stormbreaker вийде та уразить її вже самостійно, а не за координатами.
А ідея Raytheon з реактивним двигуном, а не прискорювачем, також можливо прямо виходить із досвіду реальної війни проти повноцінного противника. Справа в тому, що підйом на значну висоту такого боєприпаса це про доволі значний час реакції для ворога та можливість його збити. Водночас маловисотний прорив ППО може розглядатися розробниками, як більш перспективний.
Читайте також: США заблокують свої компоненти для Gripen, аби Швеція через Бразилію не продала 10 літаків Колумбії за $2 млрд