xcounter
#

Винищувач FCAS приречено: Dassault хоче 80% замість третини, а Airbus погрожує знайти іншого партнера

5437
FCAS (зображення: Dassault Aviation)
FCAS (зображення: Dassault Aviation)

Програма створення винищувача шостого покоління Future Combat Air System у межах спільного проєкту Франції, Німеччини та Іспанії остаточно розвалюється

Розробка винищувача шостого покоління Future Combat Air System (FCAS), який має вестись у рівноцінному партнерстві Франції, Німеччини та Іспанії, як здається, остаточно приречена. Бо сторони дійшли до точки, після якої домовитись стає дуже складно. Більше того, вони вже не демонструють жодного прояву волі у збереженні спільного проєкту.

Спочатку методична критика від Dassault Aviation та вже й французького міністерства оборони забила "три цвяхи" у проєкт. А нещодавно, як повідомив німецький Hartpunkt з опорою на власні джерела, Париж почав добиватися перерозподілу своєї частки у проєкті. І замість рівноправної третини хоче одразу 80%.

Читайте також: Скільки вітчизняних причіпних 155-мм гаубиць "Богдана-БГ" вже отримали українські військові у цьому році
FCAS
FCAS (концепт Airbas)

Це означає намір французів сконцентрувати розробку як самого винищувача, так і інших складових проєкту, типу "вірних відомих" у своїх руках. А от партнерам, тобто Airbus від Німеччини та іспанській Indra Sistemas, залишити рештки другорядних систем. Більше того, це й про керівництво всім проєктом, включно з формуванням того, яким має бути FCAS взагалі.

І це звісно пов'язано з тим, що у Dassault ще у квітні говорили про те, що Франція самостійно може розробити винищувач, а от Німеччина та Іспанія - ні. І ця критика доволі довго була без відповіді. Але зрештою в Airbus сформували жорстку позицію.

"Партнерство ґрунтується на співпраці, а не на конкуренції. У Європі є більш привабливі та підходящі партнери", - заявив очільник виробничої ради Airbus Defence and Space Томас Претцль, якого цитує Donaukurier.

FCAS
FCAS (зображення: MDBA)

Водночас до кого саме може піти Airbus з розробкою винищувача шостого покоління - не таке просте питання, як здається. Бо конкурентний проєкт Великої Британії, Італії та Японії вже завершив всі юридично-бюрократичні процедури та сформував спільну компанію Edgewing. Це означає, що навряд ці три учасники будуть готові перерозподіляти частки у своєму проєкті Global Combat Air Program (GCAP) з розробки винищувача Tempest.

Тому з європейських партнерів залишається лише шведський Saab, який вже має концепт програми під назвою F-series. Але об'єктивно це про дуже далеку перспективу. А ще є питання фінансування, бо на розробку винищувача шостого покоління треба знайти не лише заміну компетенцій французького Dassault, а й французьким грошам.

F-series Saab
Концепт F-series від Saab (зображення з сюжету STV)

Доволі цікавою у цьому може бути позиція Іспанії, яка має доволі обмежені компетенції в авіабудуванні, порівняно з Airbus та Dassault. Бо під час втечі з проєкту FCAS, що дуже швидко тоне, схоже діє принцип "рятуйся хто може" та "як може".

Читайте також: Як творці Patriot робили зенітний дрон Coyote та чому все одно вийшла зенітна ракета