Проєкт винищувача шостого покоління за програмою Future Combat Air System (FCAS), який веде Німеччина, Франція та Іспанія отримав не лише чергову порцію критики від французів, а й натяки, що вони можуть піти своїм шляхом.
Таку позицію публічно озвучив генеральний директор Dassault Aviation Ерік Трапп'є під час слухань у французькому парламенті, які пройшли 9 квітня, пише Opex360. І всі доводи, які навів керівник французької авіабудівної компанії виглядали дуже схожими на цвяхи у труну FCAS.
Читайте також: Що такого в Колумбії, що їй Франція сама пропонує купити Rafale вигідніше, аніж Gripen від Швеції
З боку Defense Express нагадаємо, що з 16 грудня 2022 року проєкт FCAS знаходиться у фазі 1B. Це продовження роботи над початковою концептуальною розробкою з метою визначення ключових технологій та запуск робіт зі створення демонстратора. Цей етап був оцінений у 3,2 млрд євро при тривалості близько 3,5 років, тобто він має завершитися літом 2026 року.
За ним має піти фаза 2 зі створенням першого прототипа, який має піднятися у повітря на рівні 2028-2029 років. Але за словами очільника Dassault Aviation рішення щодо переходу у фазу 2 дуже ускладнено тим, що всі рішення приймаються демократичним шляхом та голосуванням всіх трьох членів з рівною силою голосу.
"З боку Dassault Aviation немає бажання не брати участь. Але це дуже складно. Ми не можемо розподіляти роботу відповідно до наших побажань й нам доводиться йти на компроміси, постійно вести переговори... Тепер нам необхідно домовлятися про фазу 2. Це складно та довго, але якщо французький парламент захоче - ми адаптуємось. Але я не впевнений в ефективності такої моделі", - заявив Ерік Трапп'є.

А над реаліями домовлятися у трьох нависає можливість домовлятися вже у чотирьох, бо до проєкту FCAS хоче приєднатися Бельгія. Це означає ще одне коло розподілення обов'язків та видачу відповідних робіт бельгійським підприємствам за рахунок і французької частки. А чим більше Франція роздає своїх робіт, тим менше компетенцій у неї залишається. Як підкреслив очільник Dassault: "зробивши цей крок, ми не зможемо повернутися назад", і ми "маємо ретельно обміркувати, від чого відмовляємось на користь наших союзників".
Водночас розподілення обов'язків також викликає складності через відстуність відповідних компетенцій. Зокрема Airbus має створити дрон-винищувач, так званого вірного відомого, хоча немає досвіду у цьому. А от у Dassault він є - nEUROn, який був створений хоч і у партнерстві, але під головуванням французької компанії. На додачу до цього накладається відсутність одноосібного керівництва у розробці єдиного інтерфейсу всієї "системи систем" FCAS, тобто самої взаємодії всіх компонентів.
Наступний "цвях" - розробка спільного винищувача для Франції означає те, що він буде носієм французького ядерного озброєння. І його застосування, виробництво чи застосування не може бути обмежено ніким, тобто Іспанією та Німеччиною. При цьому якщо Німеччина захоче, щоб FCAS ніс американське ядерне озброєння це може додати до нього комплектуючі ще й від США.
І загалом Ерік Трапп'є багаторазово вказував на те, що всі рішення навколо FCAS мають політичні та дипломатичні аспекти. А на пряме питання чи може Dassault Aviation самостійно розробити винищувач шостого покоління він хоча і дипломатично, але доволі чітко дав зрозуміти, що це якраз у французів є компетенції створення винищувачів, якими вони діляться з іспанцями та німцями.
Читайте також: США продовжили купляти TNT для 155-мм снарядів у Польщі - як це вийшло у поляків і чому в усьому замішані F-16