Часом Польща своїми астрономічними оборонними контрактами нагадує локомотив, який демонструє не декларування, а реальні кроки зі створення дійсно надпотужних збройних сил. Але, як виявляється, й у Варшаві можливі збої, які проявились у програмі створення важкої БМП CBWP.
Й попри вкрай високу прагматичність самого проєкту, бо у його основі - шасі від корейської САУ K9, яке вже локалізоване у Польщі та серійний бойовий модуль ZSSW-30 з новою 40-мм автоматичною гарматою, він несподівано забуксував ще на старті.
Читайте також: Ракетні системи HIMARS отримають захист від сучасної загрози
Як виявилось, план створити перший демонстратор технологій ще до кінця 2023 року не буде виконаний. Як пише профільне Defense24, через те, що замовник, польска Агенція з озброєння, не надала своє бачення того, як має виглядати CBWP. А без розуміння того, що хоче замовник й створити демонстратор також неможливо.
Окрім того, відсутній й графік реалізації проєкту, який досі знаходиться на стадії обговорення. Й все, як підкреслили у PGZ, яка має реалізувати розробку та виробництво CBWP, зсуває строки. Й лише після усього бюрократичного узгодження має з'явитися сам демонстратор, а за ним перші дослідні чотири машини, випробування яких й дозволить вже сформувати остаточний вид серійної важкої БМП. Водночас без графіка реалізації проєкту, а також твердого розуміння об'ємів неможливо почати й створення реальних ланцюжків з постачальників.
Причинами такої затримки з технічної точки зору може бути узгодження питань щодо таких рішень, як рівень балістичного та протимінного захисту, оснащення додатковими системами. Бо навіть готове шасі у вигляді K9 не означає, що його можливо взяти й використати без переробок.
Але, як зазначають у виданні, зміщення строків створення CBWP у будь-якому випадку є доволі болючим. Бо за задумом ці важкі БМП мають надходити до важких механізованих бригад з танками Abrams. А легкі амфібії БМП Borsuk рамковий контракт на 1400 одиниць яких було підписано у лютому цього року - до бригад з корейськими та локалізованими танками K2.
Але буксування ще на старті CBWP ставить під питання, а які БМП мають посилити бригади на Abrams, які у кількості 250 одиниць у версії SEPv3 за 4,75 млрд доларів країна замовила у квітні 2022 року з терміном завершення постачання до 2026 року. А без них сформувати повноцінні підрозділи не вийде.
Тобто кожна навіть незначна затримка у проєкті CBWP дійсно критична, бо на створення важкої БМП відводилось об'єктивно вкрай мало часу.
Читайте також: Всі 14 "шахедобійок" Vampire будуть в Україні до кінця року, а ракети APKWS до них отримають супер-оновлення