xcounter
#

У НАТО згадали, що не узгодили стандарт на реактивну артилерію: до чого це вже призвело та чи є вихід

5574
K239 Chunmoo (Homar-K) у Польщі (фото: Wojsko Polskie)
K239 Chunmoo (Homar-K) у Польщі (фото: Wojsko Polskie)

У НАТО в одному класі далекобійних ракетних систем виступають M270 та HIMARS​​, ізраїльська PULS​ та корейська K239 Chunmoo і ситуація може стати ще гіршою через Францію

Однією з особливістю НАТО є стандартизація озброєння, проявом якої є, наприклад, однакові калібри стрілецького озброєння та магазин до неї, а також артилерійські боєприпаси. Але навіть з останніми вже виявилось не так просто й попри однаковий калібр між ними є різниця.

Але відносно деяких видів озброєння взагалі немає уніфікації й мова йде про реактивну артилерію, точніше - сучасні ракетні системи типу HIMRAS, які довели свою надвисоку ефективність й стали трендом у закупівлі багатьох армій світу. Зокрема й в європейському сегменті НАТО, але не систематизовано та не уніфіковано.

Читайте також: Авторитетний IISS порахував скільки РФ відновлює танків та інших бронемашин на рік

На цю проблему звернуло польське видання Defense24 з огляду на те, що у Альянсі зараз по суті одночасно існують РЗСВ у радянському 122-мм калібрі, 227-мм система M270 та HIMARS, ізраїльська PULS та корейська K239 Chunmoo.

HIMARS
HIMARS

І ця проблема з'явилась доволі несподівано, бо на початок 90-х її просто не існувало, країни НАТО мали єдиний тип РСЗВ - M270, який мали США, Велика Британія, Данія, Німеччина, Франція, Італія, Греція, Нідерланди, Норвегія, Туреччина та Італія. Під час розширення НАТО за рахунок країн, які були колишніми членами Варшавського договору, додався 122-мм РСЗВ, як "Гради", так й RM-70.

А вже після 2022 року почався процес пошуку відповіді де взяти сучасні реактивні системи. Й відповіддю став ізраїльський PULS, який обрали у Данії, Іспанії, Нідерландах та Німеччині, при цьому остання ще й активно хоче локалізувати його виробництво - й створити EuroPULS.

До переліку країни, яка урізноманітнила загальну картину ще більше додалась Польща з корейськими K239 Chunmoo та її локалізацією Homar-K. При цьому Варшава з огляду на потребу в озброєнні свідомо пішла на "зоопарк", бо також має плани одразу на півтисячі HIMARS.

Американська система також активно знаходить нових клієнтів, наприклад, всі країни Балтії замовили HIMARS, а Італія розширює кількість своїх систем додавши до M270 й колісну версію системи.

І якщо винести за дужки радянські РСЗВ, то в одній категорії далекобійних високоточних систем вже виступають три різних й не сумісних між собою концептуально однакових засобів ураження ворога. Й до них цілком може приєднатися ще одна - французька, бо Париж цілком може піти своїм шляхом й замовити у Nexter аналог HIMARS.

Причини несумісності HIMARS, PULS та K239 Chunmoo полягають не у габаритах ракет, бо всі вони є мультикаліберними. Й навіть якщо брати одну категорію з дальністю 80-160 км, то HIMARS - це 227 мм у GMLRS та GMLRS-ER на 80 та 150 км, PULS - 306-мм ракета EXTRA на 150 км, а K239 Chunmoo - 239-мм з дальністю до 80 км.

EuroPULS
EuroPULS (фото: Defence Redefined)

Головна причина чому PULS не може стріляти ракетами GMLRS, а у HIMARS неможливо зарядити корейські ракети - те, що кожен виробник озброєння, прив'язує свого клієнта до своїх боєприпасів. Бо саме вони й формують стабільні довготривалі контракти.

Й вийти з цієї ситуації звісно можливо, бо мова йде про цифрові системи й частину проблем в цілому можливо вирішити за рахунок "прошивки", використання концептуально однакових "пакетів" та, якщо є потреба, створення "уніфікованої ракети" та "пакета", але навряд чи це безболісно та швидко буде реалізовано саме через комерційні причини.

Читайте також: Скільки Німеччина та ЄС мають витрачати на оборону, якщо визнали, що зараз "не мирний час"