Після інформації щодо удару РФ по Києву новою ракетою ЗМ22 "Циркон", вона досі не отримала підтвердження з боку офіційних осіб. Й дуже схоже, що ситуація із "Цирконом" може повторити історію з балістичними ракетами з КНДР, бо пройшов доволі значний час між появою перших даних щодо використання цих ракет для удару по Харкову 2 січня та офіційним повідомленням 11 січня про те що вона має північнокорейське походження.
При цьому досі ці північнокорейські ракети йдуть з формулюванням, що скоріш за все - це KN-23. Чому лише у вигляді припущень - ці ракети не полишали територію КНДР, окрім випадків коли вони падали десь у море. Й навіть маючи доволі значну кількість уламків та їх аналіз прив'язати їх можливо лише до обмеженої кількості фото, які публікує сам Пхеньян.
Читайте також: Скільки цілей уразили роти ударних дронів з червня 2023 року
А у випадку з 3М22 "Циркон" ситуація ще складніше. Бо ця ракета ніколи не демонструвалась, немає її фото, й навіть відео з випробувань знімалось на низькоякісні камери. Також наразі мова йде про дуже сильно фрагментовані уламки.
Той самий Х-47 "Кинжал" був знятий безліч разів, та різноманітних ракурсів. А його використання неможливо було приховати через носія МиГ-31К, зліт яких фіксується. А щодо "Циркона" то є лише найбільш вірогідне припущення на основі російських джерел, що для його пуску адаптували мобільний береговий ракетний комплекс "Бастион" та/або встановили пускову шахту на стаціонарній батареї "Объект-100" під Балаклавою в окупованому Криму.
Бо його публічні відомі носії - фрегат "Адмирал Горшков" (проєкт 22350) та атомний підводний човен К-560 "Северодвинск" (проєкт 885 "Ясень"), які спеціально модернізували під нього, знаходяться поза зоною його використання для ударів по Україні.
Хоча навіть питання дальності та інших характеристик 3М22 "Циркон" - відкрите. Бо спочатку у РФ говорили про дальність у 400 км та швидкість у 6 Махів, згодом про 600 км, потім особисто ватажок рашистів Путін заявив про 1000 км та з 9 Махів. А вага бойової частини у різних джерелах вказується від 300 до 500 кг.
Звісно під питанням знаходиться й головна особливість - двигун. Бо Кремль із цим активно махлює, називаючи гіперзвуковими ракетами ті, які просто розганяються до таких швидкостей за рахунок прискорювача, а не підтримають таку швидкість завдяки на порядки складнішого прямоточного гіперзвукового двигуна.
Й все що наразі відомо з більш-менш об'єктивних даних - це приблизні габарити ракети, бо вона має запускатися з пускових шахт типу 3С-14, які слугують для запуску крилатих ракет "Калибр" та "Оникс". Але потреба їх модернізації під "Циркон" прямо вказує на те, що у звичайні шахти він просто так не влазить.
Механізм запуску ракети схожий з "Ониксом", включно з системою коригування куту ракети перед початком роботи двигуна. Але якщо у "Оникса" така система необхідна для приведення ракети до горизонту після вертикального старту, то для "Циркона" її використання не зовсім зрозуміле й можливо вказує на те, що ці дві ракети доволі тісно пов'язані.
На останнє також може вказувати демонстрація в Індії макету гіперзвукової ракети BrahMos II, яку роблять спільно з РФ. При цьому "перший" BrahMos - експортна версія "Оникс".
Зрештою одне з концептуальних зображень з РФ своєї ракети "Циркон" також доволі схоже з BrahMos II. Й можливо мова йде про двоступеневу схему, де перший ступінь, можливо з прямоточним повітряно-реактивним двигуном (інакше важко пояснити призначення повітрозабірника) підіймає ракету на потрібну висоту та надає прискорення, а далі другий ступінь вмикає твердопаливний прискорювач.
Щось дуже сильно подібне з'явилось у 2023 році й в Ірану, який цілком міг отримати певні технології з РФ. Зокрема у листопаді минулого року була показана двоступенева ракета Fattah-2 з нібито гіперзвуковим блоком, але перший ступінь значно простіший та габаритніший.
Саме тому у питанні що таке взагалі "Циркон" більше питань ніж відповідей, але єдине що можливо говорити точного. Він немає на кінцевій ділянці маршруту гіперзвукової швидкості. Бо на офіційному відео з випробувань він потрапив на декілька кадрів звичайної камери, що неможливо, якщо він би мав гіперзвукову швидкість на термінальній ділянці.
Зрештою наявність на баржі, яка була мішенню, кутових відбивачів також прямо говорить й про систему наведення у вигляді активної радіолокаційної головки самонаведення.
Читайте також: Скільки треба чекати на Abrams, якщо навіть готовий заплатити за 54 танка 1 млрд доларів