xcounter
#

Скільки механізованих бригад можна озброїти новими БТР чи БМП на 2 млрд доларів

19605
БМП CV90 на озброєнні Сил оборони, фото — 93-тя ОМБр "Холодний Яр"
БМП CV90 на озброєнні Сил оборони, фото — 93-тя ОМБр "Холодний Яр"

Ціни на озброєння після лютого 2022 року злетіли в небо, і це вже не згадуючи про черги на ту чи іншу продукцію

Міністерство оборони України нещодавно оприлюднило більше даних, як буде розподілений оборонний бюджет у 2024 році, і, як заявив заступник міноборони Юрій Джигир, на "військову техніку" у наступному році буде виділено близько 80 млрд гривень.

Зрозуміло, що ці кошти будуть розподілені на різні проєкти, і в оборонному відомстві наголошують, що пріоритет буде надаватися вітчизняним виробникам, але водночас ми тут маємо доволі конкретну цифру у трохи більш як 2 млрд доларів, яка дозволяє нам трохи пооперувати даними і подивитися, а скільки ж того чи іншого озброєння можна закупити на ці кошти, і в цьому матеріалі спробуємо дати відповідь на питання, а скільки механізованих бригад на ці кошти можна озброїти новими БМП чи БТР.

Читайте також: Британія списала аж 900 танків Chieftain та 420 Challenger 1, але може бути до 180 Challenger 2 "в резерві"
БМП Bradley
БМП Bradley на озброєнні ЗСУ, фото — 47 ОМБр

Яскравим прикладом, а скільки ж сьогодні може коштувати сучасна бронемашина, є плани Болгарії із закупівлі американських Stryker — нагадаємо, що у листопаді уряд країни схвалив закупівлю 183 цих колісних бронемашин за суму 1,3 млрд доларів — причому з них половина, 90 одиниць у варіанті БМП, ще частина — у варіанті БТР, а також низка машин в інших версіях, але якщо узагальнити, то на 2 млрд можна закупити близько 280 машин — тобто трохи не вистачає, щоб повноцінно озброїти три механізовані бригади.

Але оскільки йдеться про закупівлю нових машин, то дуже важливо виокремити ось такий критичний нюанс — що чекати на поставки техніки доведеться довго. Наприклад, Болгарія свої перші Stryker може отримати через три роки після укладення контракту, а темпи постачання становитимуть 10 машин на місяць.

Можна, звичайно, купити і вживані машини, ціни на які в окремих випадках можуть бути аж надто приємними. Наприклад, у березні цього року повідомлялося, що США готові продати 300 вживаних Bradley у версії M2A2 ODS-SA Греції, причому за доволі низькою ціною у 1,09 млн доларів (1 млн євро) за машину, тобто лише близько 350 млн доларів, щоб озброїти три механізовані бригади, а на 2 млрд можна буквально закупити тисячі БМП.

БМП Bradley
БМП Bradley, фото — U.S. DoD

Але тут варто зрештою ж уточнити, що скоріш за все, такий випадок із Грецією — виключення, а не правило, і навряд чи можна ось так просто взяти і викупити у США сотні Bradley за ціною лише у трохи більш як 1 млн доларів за машину. І зрештою тут також варто зважати на те, що окремо треба буде докуповувати запасні частини, боєприпаси тощо, і це також чималі кошти.

З урахуванням того, що Україна сьогодні активно розглядає питання спільного виробництва бронетехніки, доречно буде згадати й кейс Угорщини з німецькими БМП KF41 Lynx — у 2020 році було укладено контракт на понад 2 млрд доларів на постачання 218 машин БМП і ще дев’ять БРЕМ Buffalo. Причому 172 машини будуть вироблені в Угорщині.

Тобто — якщо трохи вилізти за рамки бюджету у 2 млрд доларів, то можна озброїти дві механізовані бригади і ще отримати цікавий бонус у вигляді локалізації виробництва. Але тут треба ще зробити поправку на те, що контракт було укладено аж три роки тому, а з лютого 2022 року ціни на зброю почали дійсно галопувати, і тому сьогодні така угода може обійтися значно дорожче.

Зрештою, у контексті бронетехніки також варто згадати й БМП CV90, які чудово демонструють себе на полі бою в Україні. Ціна цієї машини може коливатися на рівні 9,3-9,75 млн доларів (на прикладах контрактів для Чехії та Словаччини) з рівнем локалізації 40% і постачанням перших машин у 2025 році), тобто на 2 млрд доларів можна закупити близько 210 машин для двох механізованих бригад.

Бойова машина піхоти БМП CV 90
Українські військові опановують шведські БМП CV 90, фото – Försvarsmakten

Тут можна згадати й інші приклади з БТР чи БМП, але загалом як висновок вже можна відзначити, що у рамках бюджету 2 млрд доларів можна закупити БМП чи БТР для оснащення у кращому випадку до трьох механізованих бригад з локалізацією виробництва і стартом поставок через декілька років — і чим раніше будуть конкретні рішення по цьому питанню, тим краще, з урахуванням того, що ціни та черги нікуди не дінуться, і, ба більше, тільки зростатимуть.

Читайте також: Бельгійці покажуть цікавий Leopard 1A5 з безпілотною баштою, але чи треба для ЗСУ