xcounter
#

Шведська зброя ЗСУ: коли RBS 17, RBS 56 та RBS 70 - це ПКР, ПТРК та ПЗРК, а вимовити Pansarvärnspjäs 1110 та Minröjningsorm просто складно

Pansarvärnspjäs 1110, який з Spårljuspansarspränggranat​ m/84 пробиває 800 мм броні
Pansarvärnspjäs 1110, який з Spårljuspansarspränggranat​ m/84 пробиває 800 мм броні
7440

Швеція самостійно розвивала свій оборонно-промисловий комплекс, який мав забезпечити можливості власної армії стримувати СРСР у цілком ймовірному сценарії вторгнення, а тепер зброя шведського виробництва допомагає України здобути перемогу

Деякі зразки саме шведського озброєння вже з перших днів повномасштабного вторгнення у ЗСУ вже добре відомі й вкрай позитивно себе зарекомендували - це гранатомети AT-4 та звісно NLAW. Але посилення шведською зброєю Сил оборони України продовжується й тепер мова йде про цілий ряд ракетних комплексів та іншого озброєння.

Зокрема шведський RBS 70 активно використовується у ЗСУ. При цьому можливості RBS 70 навіть ширші за звичний переносний зенітний ракетний комплекс, бо його сучасна версія RBS 70 NG вже дозволяє знищувати цілі на дальності до 9 км.

Читайте також: Україна та турецький Baykar підписали угоди на експорт та імпорт озброєння: що це може бути, звісно окрім нових Bayraktar TB2

Особливістю RBS 70 є використання наведення за допомогою лазерної стежки, яке використовується менш поширено ніж теплові головки самонаведення, проти яких використовуються теплові пастки.

Більше того у ЗСУ цей комплекс надійшов разом із РЛС PS-70, яка дозволяє виявляти цілі на дальності до 40 км. Водночас найбільш вірогідна модель самого ПЗРК - Mk 2, яка має дальність стрільби до 7 км та по висоти ураження до 4 км, що перевищує можливості комплексу "Стріла-10".

RBS 70 РЛС PS-70
RBS 70 та РЛС PS-70, фото - прес-служба 88-ої бригади

Попри нібито схожу назву RBS 56 - це протитанковий ракетний комплекс, який також засвітився у руках бійців ЗСУ. Цей ПТРК має класичне керування за допомогою дроту, а для протидії завадам комплексу типу "Штора" у ролі трасерів використано лазерні діоди.

RBS 56
RBS 56 у ЗСУ та шведскому війську

Водночас головною відмінністю RBS 56 є метод ураження, коли ракета летить з перевищенням цілі, а її бойова частина орієнтована не по горизонтальній осі, а під кутом у 30 градусів.

Це дозволяє уразити ворожу техніку у найбільш незахищену зону верхньої полусфери. За активацію бойової частини відповідає неконтактний підривач, який реагує на металеві об'єкти, хоча звичайний контактний детонатор також залишений на випадок прямого ураження цілі.

Ще один RBS, а насправді це просто абревіатура від Robotsystem ("ракетний комплекс", бо у шведській robot - це робот та ракета) - RBS 17 і це один з небагатьох зразків, коли шведи взяли вже щось існуюче й прилаштували під свої потреби.

RBS 17
RBS 17

Точніше взяли відому протитанкову авіаційну ракету AGM-114C Hellfire та перетворили її на легкий протикорабельний комплекс. Враховуючи потребу оборони численних островів у Балтійському морі - чудовий засіб для знищення десантних катерів противника на дальності до 8 км.

Але у ЗСУ її активно використовують вже для знищення ворожої бронетехніки та інших об'єктів, при цьому завдяки напівактивному лазерному наведенню можливо її використання у вигляді NLOS-ракети, коли стрільба ведеться по цілі поза межами прямої видимості.

Але одна задача не заплутатись в абсолютно різних за призначенням RBS, а інша банально вимовити Minröjningsorm - засіб дистанційного розмінування. Фактично це "кишеньковий" УР-77 або M58 MICLIC.

Він створений за аналогічною концепцією, коли реактивний снаряд тягне трос із вибухівкою, детонація якого вже призводить до створення проходу у мінних полях чи інженерних загородженнях, але переноситься розрахунком з двох осіб.

Випробування на правильну вимову на рівень вище - Pansarvärnspjäs 1110. Це вже безвідкатна гармата 90-мм, яка призначена для знищення ворожої бронетехніки. Фактично мова йде про шведську версію СПГ-9. При цьому максимальне бронепробиття штатною гранатою Slpsgr m/84 (й краще просто використовувати скорочення, а не повну назву у вигляді Spårljuspansarspränggranat m/84) становить 800 мм. Й така шведська зброя також була помічена у Збройних Силах України.

Варто також зазначити, що у шведській армії ця зброя все ж таки має скорочення - Pv-1110. А ось чи передали для транспортування Pansarvärnspjäs 1110 шведський штатний засіб у вигляді Personlastterrängbil 1111 поки залишається під питанням.

Personlastterrängbil 1111
Personlastterrängbil 1111

Також звісно треба нагадати, що Україна отримує не лише цю зброю шведського виробництва, а й значно потужніші засоби. Зокрема мова йде й про БМП CV9040, які у Швеції мають назву Stridsfordon 90, танки Leopard 2A5 - Stridsvagn 122, а також САУ Archer.

Читайте також: Російська самохідна алюмінієва труна зі 125-мм гарматою та протикульною бронею 2С25 "Спрут" піде у серію