xcounter
#

Україна отримає від Швеції одразу 8 САУ Archer та 10 Leopard 2A5 - тепер офіційно та зі строками передачі

САУ Archer (всі фото: Försvarsmakten)
САУ Archer (всі фото: Försvarsmakten)
7204

САУ Archer, як зазначили у міноборони Швеції, це "снайперська гвинтівка" у світі артсистем і це буде дійсно більш ніж довгоочікуване посилення ЗСУ

Шведські колісні самохідні артилерійські системи Archer нарешті будуть передані до України. Ці САУ дуже довгий час були предметом переговорів ще понад пів року тому. Зокрема лише на публічному офіційному рівні Archer ще у серпні обговорювали на рівні урядів.

Але тепер ці самохідні артсистеми точно потраплять до України - у бюджетних правках від уряду зазначені зміни та окреслена передача одразу 8 одиниць Archer та 10 танків Strv 122 - версії Leopard 2A5. Про це повідомив міністр оборони Швеції Пол Джонсон, якого цитує шведське видання Dagens industri.

Читайте також: Як дорого оцінили один 155-мм снаряд та скільки загалом таких боєприпасів ЄС вже поставив Україні
САУ Archer

Водночас існують певні часові межі, коли Збройні Сили України почнуть застосовувати Archer на передовій. Зокрема необхідно підгодовувати розрахунки САУ, створити логістичний хаб поблизу кордону України та встановити бортові комп'ютери Archer (й скоріш за все замінити автоматизовану систему управління на експортну версію).

Й таким чином ці шведські САУ будуть готові до бою лише через декілька місяців. Також не всі вісім будуть на передовій, ще дві мають знаходитись у резерві.

САУ Archer

Щодо аспекту й з бортовими комп'ютерами, то зараз у Швеції є 48 Archer, але лише половина з них знаходиться на озброєнні. 24 САУ - на зберіганні й, можливо частина обладнання з них й було демонтовано. Й саме ці 24 одиниці будуть розподілені між Україною та Великою Британією, яка їх замовила, а залишок буде використаний для продовження робіт із вдосконалення системи.

Відносно Leopard 2A5 строки не називаються, але навряд підготовка на шведських машинах буде сильно відрізнятися за строками за Leopard 2A6. Leopard 2A5 має вже нову систему управління вогнем, включно із командирською панорамою, заміну гідравлічних приводів на електричні та характерне додаткове бронювання і за цими компонентами не відрізняється за Leopard 2A6 , який на додачу отримав нову довшу гармату.

Strv 122 2A5
Strv 122 - Leopard 2A5

А коли мова йде про особливості Archer, то у Швеції ще раз наголосили, що це САУ для специфічних задач. Як зазначив міністр оборони - "снайперська гвинтівка, а не дробовик". Справа в тому, що це просто ідеальна артсистема для ведення високоточного артилерійського вогню та контрбатарейної боротьби.

По-перше, дальність вогню завдяки використанню ствола у 52 калібра становить високоточним боєприпасами до 50-60 км. По-друге Archer має надвисоку скорострільність й випускає 21 снаряд за 3,5 хвилини у повністю автоматизованому режимі. При цьому відкриття вогню та складання займає лише 23-24 секунди, а всі процеси автоматизовані, включно із заряджанням та наведенням.

Але весь боєкомплект, який має шведська САУ - це ті самі 21 боєприпаси. Й після цього система має йти на перезаряджання. Тобто вона ідеально підходить для умов контрбатарейної боротьби, але не для методичного засипання ворога снарядами зі стаціонарної позиції.

Водночас формально рішення щодо передачі цього озброєння ще має затвердити парламент, але з цим проблеми навряд чи будуть. Зокрема коаліційний уряд Швеції має більшість у парламенті, а подруге зволікання передачі Archer до України було предметом критики з боку опозиції.

Читайте також: У Міноборони детально розібрали компоненти Т-90М "Прорыв": від іржавих мікросхем до "геніального" рішення із боєукладкою