Нідерланди офіційно приєднались до європейської ініціативи з розробки далекобійного озброєння European Long-Range Strike Approach, або скорочено ELSA.
Про приєднання до цієї ініціативи заявив міністр оборони країни Рубен Брекельманс, який прямо зазначив, що для стримування російської агресії європейським країнам потрібні ракети великої дальності.
Читайте також: Поляки розповіли про перше бойове чергування Saab 340 AEW, і це знову про темпи освоєння літака
І таким чином програма ELSA отримала вже шістьох членів: Францію, Велику Британію, Німеччину, Італію, Польщу та Швецію. А приєднання останніх двох країн остаточно значить, що вона вже точно вийшла за межі власників конгломерату MDBA, який й вочевидь і буде розробляти та виробляти далекобійні засоби ураження.
Також цим приєднанням до європейської ініціативи Нідерланди вочевидь прямо показали, що тепер можуть бути не дуже зацікавлені в американських Tomahawk. Справа в тому, що у квітні 2023 році міноборони країни офіційно оголосило про зацікавленість у цих американських крилатих ракетах. Але з цього часу ніякої інформації щодо прогресу у їх закупівлі не надходило, навіть Агенція з оборонної співпраці США (DSCA) не опублікувало дозвіл на продаж.
При цьому Амстердам нещодавно вже замовив чотири нових підводних човни типу Orca, які засновані на атомних французьких Barracuda (Suffren) та мають нести крилаті ракети. При цьому оригінальні Barracuda несуть крилату ракету MdCN (Missile de Croisière Naval) або NCM (Naval Cruise Missile) від MDBA. А саме вона і має стати основою для вже наземної Land Cruise Missile, яка просувається у межах проєкту ELSA.
І на тлі цього Нідерландам дійсно може бути цікавіше увійти у кооперацію у виробництві європейських крилатих ракет. Як мінімум це дозволить не залежати від США у питанні кількості цих ракет, які можливо купити.
А також не потрапити у ситуацію, коли розпоряджання ними, включно з тим куди і як ними бути чи кому надавати, буде залежати від рішення Білого дому. Бо сам проєкт ELSA стартував на полях саміту НАТО у Вашингтоні у липні 2024 року на тлі тодішніх заборон США Україні бити по РФ.
Варто також додати, що у Європі скоріш за все не обмежаться лише крилатими ракетами із дальністю понад 1000 км. Зокрема Франція хоче мати і балістичну ракету на 1000 км європейського виробництва.
Читайте також: Південна Корея нібито відмовила Україні навіть у продажі озброєння, будь-якого: що просив Київ