Міноборони Нідерландів підписали твердий контракт на будівництво чотирьох підводних човнів класу Orca, які є версією новітніх атомних Barracuda (Suffren), але у дизель-електричній версії із французькою Naval Group.
Це означає початок реалізації програми із заміни голландськими ВМС своїх чотирьох підводних човнів класу Walrus, перший з яких був закладений ще у 1979 році, спущений на воду у 1985 та ступив у стрій у 1992 році, а останній у 1988, 1992 та 1994 році відповідно.
Читайте також: Ізраїль міг бити по хуситам бомбами SPICE 1000 з дальністю до 125 км, це варто розібрати детальніше
Підписанню твердої угоди передувало рішення уряду країни, яке було надано ще у березні цього року та доволі кропітка підготовча робота з узгодженням проєкту підводного човна, який має значно розширити можливості ВМС Нідерландів, але і коштуватиме відповідно. А загалом від оголошення планів до підписання контракту пройшло 10 років, при цьому строки початку робіт багаторазово зсувались через відсутність політичного рішення.
Хоча фінальна вартість угоди не оголошена, у бюджетному запиті на програму із закупівлі та супутні витрати на чотири підводних човні оборонне відомство країни запросило 5,6 млрд євро до 2039 року. З них 1 млрд євро залишиться у Нідерландах за рахунок компенсаційних угод та залучення голландських компаній та інститутів до виконання цього замовлення.
Водночас строк до 2039 року пов'язаний із тим, що виконання контракту буде доволі сильно розтягнуто у часі. Зокрема оборонне відомство країни оголосило, що перші два підводні човни встануть у стрій протягом 10 років, тобто до 2034 року, а за ними - ще два. Вочевидь, якраз до 2039 року, що означає 15-річну програму. Але варто додати, що у цю суму мають входити й витрати на розбудову портової інфраструктури та закупівля озброєння до субмарин.
Бо зрештою саме нове озброєння Barracuda і має дати голанським ВМС абсолютно нові можливості. Зокрема ці нові французькі підводні човни належать до класу багатофункціональних субмарин та можуть нести крилаті ракети, які мають запускатися із 533-мм торпедних апаратів. Для французьких субмарин - MdCN, яка заснована на SCALP та має дальність у понад 1000 км. Але Нідерланди обрали американський Tomahawk, який також має бути інтегрований до надводних кораблів.
При цьому в Orca має бути 6 торпедних апаратів замість 4 у Barracuda. Водночас кількість стелажів під озброєння залишається нерозкритим. У французькій версії - 20 стійок для озброєння. Головним протичовновим озброєння у французькому варіанті є важкі торпеди F21 із дальністю атаки понад 50 км, протикорабельні Exocet із дальністю атаки під час підводного пуску у 50 км, зенітні A3SM (VL MICA), вже згадані крилаті ракети MdCN, а також міни. У Orca, як і у Barracuda, є можливість перевозити загін з 15 спецпризначенців із окремими підводним апаратом, який має бути пристикований у районі корми.
А головною відмінністю нідерландської Orca від французької Barracuda звісно буде відсутність ядерного реактора. Замість нього буде використано дизель-електричну схему із використанням нових літій-іонних акумуляторів, які мають дати значний запас підводної автономності.
Також у порівнянні з оригіналом розмірі субмарини будуть значно меншими. Водозаміщення 3300 тонн при довжині 82 метри та ширині до 8,2 метра в Orca та 4960 тонн при 99,5 й 8,8 метра відповідно. Відрізняються й рульові поверхні, також частина систем буде нідерландського виробництва, зокрема відомо про використання голландських систем виявлення, включно із гідролокатором, систему опріснення, а також композитних конструкцій.
Таким чином Нідерланди зараз зробили більш ніж потужний крок у розвиток саме підводного флоту. І для цього треба було подолати доволі значний політичний скепсис та аргументацією саме такої потреби, чи вибір дешевших та менших за можливостями субмарин інших проєктів.
"Ми інвестуємо значні кошти в нашу силу та наш внесок у НАТО. Ми робимо це, ґрунтуючись на переконанні, що надійне стримування є найкращим захистом. Ми запобігаємо війні, готуючись до неї", - підкреслив під час підписання угоди міністр оборони Нідерландів Гейс Туйнман.
Читайте також: Як Бразилія модернізувала колісний танк EE-9 Cascavel та як він остаточно застарів ще до "серії"