Міністерство оборони Латвії повідомило про завершення конкурсу на постачання БМП та початок перемовин щодо укладання твердого контракту із General Dynamics European Land Systems (GDLS), точніше, з його іспанським підрозділом Santa Bárbara Sistemas з метою закупівлі ASCOD.
Вибір ASCOD був зроблений після конкурсного відбору пропозицій, який розпочався у перших місяцях 2023 року та включав проведення випробувань бойових машин піхоти. Зазначено, що вибір був зроблений після всебічної оцінки з урахуванням потреб власних збройних сил, вартості, оснащення машин, строків постачань, участі латвійської промисловості та інших аспектів.
Читайте також: Індія відвантажила Вірменії перші ЗРК Akash: що вони можуть та скільки часу пішло на їх виробництво
І за нею саме пропозиція GDLS з ASCOD обійшла інших конкурентів. А мова йшла про шведську CV90 від BAE Systems Hägglunds, корейську K21 Redback від Hanwha Defense, а також турецьку Tulpar від Otokar. При цьому саме CV90 можливо було назвати очевидним фаворитом.
І навіть мова не йде про те, що CV90 загалом популярніша у світі. Бо машини на базі ASCOD експлуатуються в Австрії (БМП Ulan), Філіппінах (легкий танк Sabrah), Іспанії (БМП Pizarro), Великій Британії (БМП Ajax) та США (легкий танк M10 Booker).
На те, що вибір мав би бути зроблений на користь CV90 говорило те, що саме цю машину планує закупити сусідня Литва, а Естонія вже має її на озброєнні у кількості 44 одиниць та планує збільшити їх кількість. Більше того, всі сусідні країни Скандинавії вочевидь планують закупити саме цю БМП. Тобто з точки зору уніфікації та сумісності, а також єдиних замовлень вибір був очевидним.
При цьому з точки зору оснащення та бойових можливостей, об'єктивно, ASCOD та CV90 є максимально схожими з граничним навантаженням до 42 та 38 тонн. При цьому саме від можливостей шасі вже залежить все інше - рівень бронювання, озброєності, місткості тощо, але детальний огляд "битви" ASCOD проти CV90 в окремому матеріалі.
Також неможливо звинуватити BAE Systems Hägglunds у тому, що вона не йде на локалізацію, бо для Чехії та Словаччини було надано рівень залученості національних ОПК від 40%. Також навряд критичною могла бути різниця й у ціні.
Тому вочевидь причини вибору ASCOD полягають в іншому. Наприклад, строках постачання і можливо якраз те, що GDLS не має значних поточних замовлень і в іспанській Santa Bárbara Sistemas прямо говорили, що у випадку замовлення для України готові постачати по 50 БМП на рік.
Саме такі цифри були озвучені у червні цього року на тлі підписання між Іспанією та Україною безпекової угоди з надання військової допомоги розміром 1 млрд євро протягом 10 років. І вочевидь саме ці вільні виробничі потужності, які гарантують швидші постачання, стали вирішальним фактором для Латвії.
Хоча варто додати, що пропозиція GDLS обійшла і корейську K21 Redback від Hanwha Defense, яка зараз бореться за контракт у Румунії, при цьому пропонуючи доволі шикарні умови, включно з організацією їх виробництва. А в арсеналі корейців, на прикладі очікуваного контракту на сотні танків K2 й такі речі, як пропозиція зробити дороги під ці танки. Таким чином те що пропозиція з ASCOD дійсно виявилась для Латвії цікавішою заслуговує уважнішепридивитися до цієї БМП та умов GDLS.
Читайте також: Чи є другий шанс для України отримати вживані F/A-18, бо Іспанія замовляє додаткові Eurofighter на їх заміну