xcounter
#

Індія відвантажила Вірменії перші ЗРК Akash: що вони можуть та скільки часу пішло на їх виробництво

Пускова ЗРК Akash
Пускова ЗРК Akash
9734

ЗРК Akash є власною індійською розробкою та першим національним ЗРК для країни, хоча з очевидною оглядкою на радянський "Куб"

Індія відправила до Вірменії першу батарею зенітного ракетного комплексу Akash, який призначений для знищення аеродинамічних цілей на дальності до 25-30 км.

Про це стало відомо завдяки повідомленням від Bharat Electronics, яка виробляє цей ЗРК та заяві міністра оборони країни Раджната Сингха. Офіційно отримувач не оголошений, але враховуючи те, що Вірменія стала першим та поки єдиним відомим експортним замовником Akash інших варіантів нема.

Читайте також: Франція у 2025 році збільшить виробництво далекобійних бомб AASM Hammer, які постачаються ЗСУ

Угода про постачання ЗРК Akash була підписана наприкінці 2022 року та передбачає постачання 15 батарей, яка дорівнює fire unit та радянському поняттю ЗРК. Вартість угоди склала 720 млн доларів, тобто по 48 млн доларів за один комплекс. А від контактування до отримання першого ЗРК фактично пройшло два роки.

Загалом одна батарея Akash складається з чотирьох пускових, кожна з яких має три ракети, однієї РЛС Rajendra з пасивною фазованою антенною решіткою, командного пункту та машин забезпечення. Комплекс може бути встановлений на шасі Т-72, БМП-2, на колісній вантажній платформі, яку вочевидь і обрала Вірменія.

РЛС Rajendra має інструментальну дальність до 80 км та працює у діапазоні G/H (4-8 ГГц), вона забезпечує не лише виявлення цілей, а й наведення зенітної ракети. Для цього на першій ділянці траєкторії використовується радіокомандна система управління, а при наближенні до цілі - напівактивна радіолокаційна за рахунок ГСН у самій зенітній ракеті. Кількість цілей які можливо одночасно обстрілювати - 4.

РЛС Rajendra
РЛС Rajendra у останній версії

Зенітна ракета дуже сильно подібна до радянської 3М9 від комплексу "Куб", з використанням розгінного твердопаливного двигуна та ракетно-прямоточного двигуна на твердому паливі. Маса бойової частини ракети - 55 кг. І загалом характеристики індійської зенітної ракети з дальністю ураження до 25 км в цілому аналогічні 3М9, але індійська важча 720 кг проти 599 кг, ширша на 2 см, 35 см проти 33 см, та має аналогічну довжину у 5,8 метра.

Також існує версії Akash-1S з розширеною до 30 км дальністю, вагою бойової частини у 60 кг, а головне - з активною головкою самонаведення. А наразі в Індії йде випробування нової ракети Akash-NG, яку почали розробляти у 2016 році. Вона має вже двоімпульсний твердопаливний двигун, оновлену активну радіолокаційну РЛС та розширену зону дії до 50-60 чи 70-80 км за різними джерелами. Водночас Вірменія у 2022 році могла у кращому випадку замовити лише ракети Akash-1 та модернізовані Akash-1S.

Akash-1
Ракети Akash-1
І хоча наразі індійське озброєння виглядає екзотичним вибором, але в умовах дефіциту озброєння навіть у Франції приглядаються до РСЗВ Pinaka з Індії.
Читайте також: Чи є другий шанс для України отримати вживані F/A-18, бо Іспанія замовляє додаткові Eurofighter на їх заміну