Раніше, в частині 1, ми писали про модернізацію бойової авіації, транспортної та спеціальної авіації та гелікоптерів повітряних сил ЗС РП. Сьогодні – про те,
Як польське військо поповнюється безпілотною авіацією
У травні 2021 року в рамках термінової потреби у Туреччині закуплено 4 комплекси середньовисотних БПЛА Bayraktar TB2, поставка першого з них запланована на кінець жовтня 2022 року, останнього - на квітень 2024 року.
Читайте також: "Шпаргалка" для України у цифрах та зразках: глобальне оновлення авіації та ППО Польщі до 2035 року
Кожний комплекс включатиме 6 дронів ТВ2, 6 оптоелектронних головок Wescam MX-15D, 2 РЛС SAR, 6 cистем ідентифікації свій-чужий, 3 наземні станції управління, 3 мобільних термінали передачі даних для збільшення дальності.
Поряд з цим, логістичний пакет включатиме плануючі бомби МАМ-L/C, запасні частини, надання гарантійних послуг компанією Baykar протягом 2-х років, 2 тренажери, а також підготовку і перепідготовку екіпажів і техперсоналу у Туреччині та Польщі. Також угодою передбачено трансфер технологій для можливості обслуговування та ремонту двигунів, наземних станцій та бортових камер. Технічне обслуговування покладатиметься на авіаційний завод у м.Торунь.
Закупівля БПЛА ТВ2 не пов'язана з жодною з програм Плану Технічної модернізації. Втім, зазначеним планом передбачається придбати для потреб ЗС Польщі кілька безпілотних систем. Зокрема, у червні ц.р. Інспекторат озброєння повідомив про намір розпочати технічний діалог щодо придбання для потреб Ракетних військ і артилерії 2-х типів БПЛА.
Перший з них – тактичний апарат класичної аеродинамічної схеми короткого радіуса дії з масою до 150 кг, дальністю дії понад 100 км, часом перебування у повітрі понад 6 годин з можливістю автономного виконання місії за межами досяжності станції управління в автоматичному режимі. Апарат має бути оснащений оптоелектронною головкою, лазерним підсвітлювачем цілі та РЛС класу SAR. Бажано, щоб дрон можна було інтегрувати з польською системою управління артилерійським вогнем Topaz.
Друга платформа класу "міні" повинна мати масу не більше 12 кг, дальність дії не менше 40 км і час перебування у повітрі не менше 2-х годин. Оснащення – оптоелектронна головка. Дрон має запускатися і повертатися без необхідності використання пускових пристроїв і спеціальної аеродромної інфраструктури. Він також має інтегруватися з системою Topaz.
Триває оголошений у грудні 2020 року процес закупки 2-х тактичних безпілотних комплексів короткого радіуса дії з дронами вертикального старту (шифр Albatros). Апарати призначені для розвідки та спостереження у цілодобовому режимі як над суходолом, так і над морем, участі у пошуково-рятувальних операціях. Програма перебуває на етапі вибору виконавців, наразі відомо про два претенденти.
Авіаційний завод WZL№2 продовжує працювати над створенням тактичного БПЛА короткого радіуса дії (шифр Orlik). Укладена у 2018 році угода передбачає поставку у 2021-2026 роках 8 комплексів з опцією на додаткові 4. Кожний комплекс складатиметься з 5 дронів PGZ-19R (з дальністю дії понад 150 км і тривалістю перебування у повітрі до 12 годин) та відповідного наземного обладнання.
Втім, виявилося, що термін поставки щонайменше у 2021 році не буде дотриманий через технічні причини – створена вже платформа виявилася надто малою для передбаченої великої кількості обладнання. Тому її перепроектовано і збільшено. Загалом тактико-технічні вимоги до неї передбачають можливість оснащення наступними засобами: оптоелектронна головка Wescam MX-8 з 4 сенсорами, РЛС SAR, транспондер та локалізатор.
Поряд з цим, у вересні 2020 року Інспекторат озброєння уклав угоду з польською компанією Asseco Poland S.A. на поставку для ЗС РП 6 комплексів класу "мікро". Вони призначатимуться для ведення розвідки й спостереження вдень і вночі, передусім йдеться про видову розвідку. Йдеться про апарати вертикального старту і посадки, що зможуть підійматися на висоту понад 2000 м, з дальністю дії 1,2 км. Стартова маса дрона – до 1,6 кг. Найбільший горизонтальний розмір дрона – до 70 см. Комплекс складається з 4-х БПЛА (у т.ч. 2 запасних) і станції управління.
Відкрита частина Плану Технічної модернізації Війська Польського на 2021-2035 роки містить інформацію щодо двох цікавих проектів, що офіційно перебувають на стадії аналітично-концептуальних досліджень.
Перший з них (шифр Harpi Szpon) передбачає створення малопомітного автоматизованого бойового дрона для виконання розвідувально-ударних місій під управлінням наземної станції або літаючих платформ. МО Польщі передбачає можливість участі польської промисловості в американських програмах розвитку БПЛА такого класу.
Друга програма (шифр Gladius) – створення пошуково-ударного дрона у форматі баражуючого боєприпасу. В асортименті пропозицій потенційних учасників містяться такі функції, як обмін інформацією щодо викритих цілей, а також можливість координації дій у складі рою.
Насамкінець, План Технічної модернізації Війська Польського на 2021-2035 роки містить ще одну цікаву позицію – програму Obserwator. Вона передбачає придбання супутників, мікросупутників тощо, які поряд з пілотованими літаками розвідки та БПЛА працюватимуть у сфері видової розвідки. Разом з ними, військо буде мати наземні центри управління та обслуги орбітальних систем та розміщених на них сенсорів. Проектом Національної Космічної програми передбачається виведення на навколоземну орбіту польського супутникового угруповання MikroGlob у складі 4-х мікросупутників оптичної розвідки і опціонально – ще одного з пошуково-рятувальними функціями (SAR).
Читайте також: Безпілотники Bayraktar TB2 для Польщі вперше оснастять радарами Osprey від компанії Leonardo