xcounter
#
Ударні БПЛА України

Ударні БПЛА України

Останні роки в світі достатньо активно відбувається розвиток та застосування ударних безпілотних авіаційних комплексів (БАК), які здатні ефективно вражати наземні цілі противника
35927

В цьому напрямку активно працюють провідні країни світу. Україна, наразі, не пасе задніх і також перебуває в потоці сучасних трендів

В країні створено низку сучасних ударних беспілотників, як в кооперації, так самостійно.

Активні бойові дії на сході України, зумовлені російською агресією, продемонстрували потребу не лише у застосуванні на полі бою безпілотників для корегування артилерії та збору розвідувальних даних, а й ударних, здатних вражати броньовані та важкодоступні цілі противника. Якщо до 2017-18 рр. основу безпілотної авіації Збройних Сил країни складали розвідувальні дрони, як вітчизняного, так іноземного виробництва, то нещодавно ситуація почала поступова змінюватися. Українська армія отримала перші ударні БАК турецького виробництва, а вітчизняні виробники започали пропонувати власні сучасні рішення.

Читайте також: БПЛА змінюють малюнок сучасного бою
Bayraktar TB2 з боєприпасами MAM-C та MAM-L
Bayraktar TB2 з боєприпасами MAM-C та MAM-L

Так, на початку 2018 року Україна придбала у турецької компанії Baykar один розвідувально-ударний комплекс Bayraktar TB2, що відноситься до класу оперативно-тактичних середньовисотних БпЛА з великою тривалістю польоту. До його складу входить шість безпілотних літальних апаратів, три наземні станції управління, розміщенні у автомобілях, та інше устаткування. Українсько-турецька угода щодо закупівлі даних БАК також передбачала постачання спеціальних боєприпасів та часткову локалізацію виробництва безпілотників цього типу в Україні. Безпілотник Bayraktar TB2 має максимальну злітна масу у 560 кг, корисне навантаження - у 55 кг, тривалість польоту - 24 години, дальність дії радіоканалу управління та телеметрії - у 150 км. Також Україна замовила до комплексу певну кількість плануючих бомб з лазерним наведенням MAM-L, що мають дальність ураження цілі на відстанях від 500 м до 8 км. При цьому точність наведення складає - до одного метра. TB2 став першим комплексом такого типу, що знаходиться на озброєнні ЗС України.

Однак варто зазначити, що ще 2017 року ПАТ «ЧеЗаРа», ПРАТ «НВО Практика» та польська компанія WB Electronics презентувала оновлений варіант ударно-розвідувального комплексу «Сокіл». Він складається із двох безпілотників. Перший - розвідувальний FlyEye, який забезпечує виявлення та спостереження за цілями, а другий Warmate - ударний дрон-камікадзе. FlyEye оснащений нічними та денними камерами. Забезпечує тривалість польоту упродовж 120-180 хвилин, на висоті до 1000 м та дальності 50 км. Безілотник обладнаний захищеними каналами передачі інформації, а також функцією повернення у точку запуску при втраті сигналу GPS. Зібрана інформацію безпілотником FlyEye передається на пункт управління, де приймається рішення на застосування ударного дрона-камікадзе Warmate У носовій частині апарат оснащується бойовою частиною, яка може змінюватися у залежності від типів цілей. Максимальна дальність ураження, шляхом самознищення при потраплянні в ціль, становить до 30 км.

Ударно-розвідувальний комплекс «Сокіл»
Ударно-розвідувальний комплекс «Сокіл»

В залежності від типу бойової частини, маса вибухової речовини може становити від 530 до 1350 грам. Наразі відомо чотири основних типи бойових частин: фугасної дії, уламково-фугасної дії, кумулятивної дії, запалюючої дії.

Увесь комплекс розміщується на базі кількох бронеавтомобілів «Козак-2М» від української компанії ПрАТ «НВО Практика».

Ударно-розвідувального комплексу «Сокіл» проходив випробування в інтересах збройних сил України, однак поки що не прийнятий на озброєння.

Ударний безпілотник Warmate
Ударний безпілотник Warmate зі складу українсько-польського розвідувально-ударного комплексу «Сокіл» заходить на ціль під час випробувань, які відбулись 14 вересня 2017 р. на полігоні Гончарівське Чернігівської області / Фото: РНБОУ

Ще один ударний БпЛА, розроблений ТОВ «Компанія оборонних і радіоелектронних технологій» (КОРТ), безпілотник-камікадзе або баражуючий боєприпасRAM UAV. Вперше його було продемонстровано під час 3-ї Міжнародної виставки та конференції безпілотних систем і тренажерів UMEX 2018, яка проходила в Абу Дабі (ОАЕ) в лютому 2018 року

БПЛА RAM UAV
БПЛА RAM UAV на стенді ДК «Укроборонпром», що було розгорнуто на 3-й Міжнародній виставці та конференції безпілотних систем і тренажерів UMEX 2018

Основне призначення RAM UAV – це виявлення в заданому районі та ураження наземних (надводних) броньованих цілей та систем протиповітряної оборони.

RAM UAV оснащений електричним двигуном, що забезпечує дальність польоту до 30 км на крейсерській швидкості у 70 км/год. Запуск БПЛА здійснюється за допомогою спеціальної катапульти. За даними компанії-розробника, широке застосування в конструкції безпілотника-камікадзе композитних матеріалів робить його малопомітним для систем ППО противника.

На розгортання апарату необхідно лише 10 хвилин, а максимальний час польоту становить 40 хвилин. Завдяки інтегрованому льотному контролеру можна автоматично вести літак за заданим маршрутом, переглядати відео в реальному часі та здійснювати прицільне ураження цілі після її виявлення.

БПЛА RAM UAV може оснащуватись трьома типами бойової головної частини, для виконання різноманітних завдань, зокрема: термобаричною – для знищення живої сили противника всередині приміщень, а також легкої броньованої техніки разом з десантом; кумулятивною – для знищення броньованих наземних (надводних) цілей; та осколково-фугасною – для знищення живої сили противника на відкритій місцевості.

БПЛА RAM UAV пройшов випробування в зоні проведення Операції об’єднаних сил із відсічі та стримування збройної агресії Росії на Донбасі і показав високі результати протидії ворожим комплексам радіоелектронної боротьби

Під час виставки «Зброя та безпека 2019» Науково-виробничим підприємством «Атлон Авіа» вперше представлено власну розробку - ударний безпілотний комплекс «Грім». Він представляє собою баражуючий боєприпас, сконструйований за принципом біплану з двома наборами Х-подібних площин, що встановлені на корпусі боєприпасу разом із оптико-електронним обладнанням для наведення цілі. Така конструкція забезпечує гарну керованість у режимі наведення та пікірування комплексу на цілі.

Баражуючий боєприпас
Баражуючий боєприпас "Грім" ST-35 під час других льотних випробувань

Основний метод запуску комплексу за допомогою мультироторного літального апарату, який транспортує ударний безпілотник у зону знаходження цілі. На висоті 500 метрів здійснюється наведення та пікірування безпілотника. У момент пуску бепілотника мультироторний літальний апарат піднімається на висоту до 1 кілометру та виконує функцію ретранслятора, слідкуючи за результатами ураження цілі. Максимальна дальність ураження цілі становить 30-40 км. Максимальна тривалість польоту складає до 60 хвилин. Загальна злітна маса становить до 10 кг, а вага бойової частини – до 3,5 кг.

Склад ударного безпілотного комплексу «Грім»
Склад ударного безпілотного комплексу «Грім»

Система автоматичного наведення реалізована по телевізійному або інфрачервоному каналу. Головка самонаведення змінна – залежно від метеоумов екіпаж буде самостійно визначати, який тип головки треба використати.

Одною з особливостей комплексу є його незалежність від навігаційних систем, що дозволяє йому працювати автономно навіть підчас ведення активної радіоелектронної боротьби.

Зараз комплекс оснащується термобаричною бойовою частиною. За словами розробників планується розширення типів бойових частин.

Станом на сьогодні комплекс проходить заводські випробування та готується для подальших сертифікацій, а можливо і прийняття на озброєння.

Ще однією новинкою 2019 року стала оновлена версія відомого безпілотника розвідника People Drone PD-1, розробленого компанією UkrSpecSystems, який перейшов у категорію ударних. Апарат з самого початку створювався для ведення розвідки. У 2018 він було доопрацьований після чого отримав функцію вертикального зльоту та посадки, а також позбувся катапульти для запуску.

People`s Drone PD-1
People`s Drone PD-1, або як його ще називають «Перший Народний комплекс БПЛА» - це український модульний безпілотний комплекс, який був розроблений Всеукраїнським центром волонтерів «Народний проект» та українською компанією UkrSpecSystems

Нова версія PD-1 оснащена новим потужнішим двигуном, який відтепер може оснащуватись баражуючими боєприпасами, що встановлюються у спеціальні підвісних контейнерах, що розташовані по одному на кожному крилі. Корисне навантаження одного боєприпасу може становити понад три кілограми. Маса корисного навантаження, за інформацією розробників, становить 8 кг. Максимальний час польоту 5 годин. Максимальна стеля польоту 2 км.

UkrSpecSystems
Технічний директор UkrSpecSystems Олександр Чендеков: "З висоти 1000 метрів ми досягли точності біля 10 метрів. Наразі мова йде про термобаричні, осколково-фугасні та кумулятивні боєприпаси з бойовою частиною до 3 кг"

Точність ураження з висоти одного кілометру становить близько десяти метрів, але цей показник також залежить від того чи оснащений боєприпас системами прицілювання та коригування траєкторії.

Окрім вищезазначених комплексів варто згадати і перспективний проект ДП «Антонов» БАК «Горлиця». Він вперше був представлений ще у 2017 році. Після того апарат пройшов випробування на міць, його «прогнали» в аеродинамічній трубі, а в жовтні 2017 - були проведені льотні випробування. Основними характеристиками безпілотного комплексу є: практична дальність польоту до 1050 кілометрів, тактичний радіус застосування до 80 км, максимальний час польоту до 7 годин. За словами конструкторів ДП «Антонова» у кооперації з КБ «Луч» проводиться робота щодо оснащення комплексу спеціальними легкими ракетами, таким чином цей комплекс можна віднести до класу тактичних ударних безпілотних комплексів. Станом на 2019 рік, роботи щодо вдосконалення комплексу продовжуються.

Перспективний проект ДП «Антонов» БАК «Горлиця»
Перспективний проект ДП «Антонов» БАК «Горлиця»

На завершення

Агресія РФ на сході України зумовила стрімкий розвиток безпілотної авіаційної техніки в інтересах силових структур країни. З’явилося низка різноманітних БАК, які виконували переважно розвідувальні завдання, а також здійснювали наведення артилерії. Однак досвід їх застосування та потреба ефективно вражати наземні цілі противника, в тому числі, в урбанізованій та забудованій місцевості, яким на сьогодні є Донбас, спонукали розширенню спектру виконуваних невтомними крилатими машинами завдань. Саме тому на сьогодні в Україні створено низку ударних дронів здатних знищувати цілі противника, запобігаючи при цьому можливих як людських, так і інфраструктурних втрат. Значна їх частина поки перебуває на стадії розробки та випробувань, однак з огляду на існуючи потреби, в майбутньому вони можуть з’явитися на озброєнні української армії, посиливши тим самим її оборонні можливості.

Григорій КУЩЕЛЕП

Читайте також: Як Туреччина з допомогою України створює зброю майбутнього