xcounter
#

Зброя з українським "серцем": проєкти крилатих ракет Туреччини

Крилата ракета SOM / Фото: Roketsan
Крилата ракета SOM / Фото: Roketsan
3156

Оборонна промисловість Туреччини в інтересах національних збройних сил створює декілька проєктів крилатих ракет для застосування як з авіаційних платформ, так і з кораблів та в складі берегових протикорабельних комплексів.

Протикорабельна ракета АТМАСА створена компанією Roketsan на заміну ПКР MBDA Exocet і Boeing Harpoon. Сучасна керована ракета АТМАСА з турбореактивним двигуном є ефективною проти нерухомих та рухомих цілей, має високу завадозахищеність та оснащена передовою 3D системою маршрутизації, а також інерціальною/супутниковою системою наведення з АР ГСН на кінцевій ділянці траєкторії.

Протикорабельна ракета ATMACA
Протикорабельна ракета ATMACA / Фото: Roketsan

Маса ракети становить 800 кг (БЧ – 200 кг), дальність – до 250 км. Ракета може летіти низько над водою та вражати цілі як у лінійній, так і у вертикальній площині, завдяки чому ракета, наближаючись до цілі, може досягати більшої висоти й вразити ту чи іншу ціль зверху. Ракета здатна перенацілюватися на нову ціль, причому вибрана ціль може бути замінена на іншу навіть після запуску ПКР при високому ступені захисту від електронних завад.

Випробування ракети були завершені в листопаді 2018 року. Планується, що в першу чергу протикорабельна ракета АТМАСА надійде на озброєння турецьких кораблів проєкту MILGEM ("Національний корабель").

Протикорабельна ракета ATMACA
Протикорабельну ракету ATMACA буде інтегровано на різні платформи турецького флоту. / Фото: Roketsan

Також ведуться роботи з інтеграції керованої ракети АТМАСА на інші платформи турецького флоту – найближчим часом передбачено проведення вогневих випробувань з нових носіїв. Очікується, що ПКР АТМАСА надійде на озброєння збройних сил Туреччини у другій половині 2020 року.

Крилата ракета SOM – ще один проєкт турецьких компаній. Програму розробки КР SOM реалізує Науково-дослідний і конструкторський інститут оборонної промисловості Ради науково-технічних досліджень Туреччини (Tubitak-SAGE) з 2006 року. Перший керований політ ракети відбувся в серпні 2011 року. Виробництво ракет здійснює компанія Roketsan.

КР SOM загальною вагою 589 кг (БЧ – 227 кг) має дальність більш як 250 км – ця цифра була перевірена під час льотних випробувань на полігонах у Чорному морі та регіоні Конья.

Крилата ракета SOM
Крилата ракета SOM-J

КР SOМ розроблялася в декілька етапів з поступовим ускладненням. Базова версія SOM-А є 610-кг малопомітною крилатою ракетою, призначеною для ураження стаціонарних та рухомих наземних і надводних цілей на дальностях до 200 км. Наведення КР на маршовій ділянці траєкторії здійснюється з використанням GPS/інерціальної системи наведення з кореляцією по контуру рельєфу місцевості. Маса фугасної БЧ – 230 кг.

На відміну від SOM-A, ракети удосконалених модифікацій SOM-B1 і SOM-B2 для наведення на кінцевій ділянці траєкторії додатково оснащуються ІЧ ГСН. Ракета також здатна здійснювати порівняння закладених у пам’яті кадрів ключових точок маршруту з поточною картинкою. ІЧ ГСН і кореляція за контуром рельєфу місцевості дозволяють ракеті знаходити ціль в умовах відсутності сигналів GPS. Випробування боєприпаса SOM-B1 з ІЧ ГСН почалися в кінці лютого 2012 року. КР SOM-A і SOM-B1 вже стоять на озброєнні модернізованих F-4E-2020.

КР SOM-B2 оснащена 660-кг тандемною БЧ для ураження важливих захищених об’єктів. Ракета може бути запрограмована на атаку цілі під різними кутами з метою забезпечення необхідної ефективності. Вага БЧ цієї КР – 230 кг.

Крилата ракета SOM
У перспективі компанія Roketsan має намір запропонувати КР SOM усім зарубіжним покупцям F-35 і F-16 / Фото: Roketsan

Roketsan також співпрацює з Lockheed Martin для створення варіанту ракети SOM-J для розташування у внутрішньому відсіку винищувача F-35 Lightning II. Для цього необхідно зменшити розміри ракети, поперечний переріз, а також знизити її вагу. У перспективі компанія Roketsan має намір запропонувати КР SOM усім зарубіжним покупцям F-35 і F-16.

"Серце" турецьких ракет

На початковому етапі КР SOM та ПКР АТМАСА оснащувалися турбореактивним двоконтурним двигуном TRI 40 виробництва французької компанії Safran Microturbo. Але Туреччина прагнула позбутися цієї залежності й у 2017 році приватна турецька компанія Kale Havacılık (Kale Aero) отримала контракт на проєктування, розробку та виробництво мініатюрного турбореактивного двигуна для нових крилатих ракет компанії Roketsan. У 2018 році стверджувалося, що турецькі крилаті ракети оснащуються турбореактивними двигунами вже вітчизняного виробництва…

Турбореактивний двигун AI-305
Турбореактивний двигун AI-305 / Фото: "Івченко-Прогрес"

Однак, судячи з усього, вирішити питання з турбореактивними двигунами не вдалося, оскільки в грудні 2019 року стало відомо, що Туреччина замовила український двигун для своєї крилатої ракети. Йдеться про турбореактивний двигун АІ-305, ескізний проєкт якого був розроблений наприкінці 2016 року.

Новий двигун для турецької крилатої ракети SOM був представлений в ході візиту міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофія Милованова до ДП "Івченко-Прогрес" у Запоріжжі. Як розказав директор ДП "Івченко-Прогрес» – генеральний конструктор Ігор Кравченко, контракт з Туреччиною вже підписано. Робоче проєктування АІ-305 розпочалось у січні 2017 року та був випущений комплект креслень повнорозмірного двигуна. Тож турецькі крилаті ракети тепер матимуть українське "серце".

Цей матеріал було опубліковано в #1-2 журналу Defense Express (січень-лютий)