Сьогодні – про модернізацію бойової авіації, транспортної та спеціальної авіації та гелікоптерів повітряних сил ЗС РП. В частині 2, що вийде незабаром – про те, як польське військо поповнюється безпілотною авіацією.
Бойова авіація
Ключовою програмою в частині модернізації ПС ЗС Польщі є програма Harpia, що передбачає закупівлю багатоцільових бойових літаків F-35A Lighting II. У січні 2020 року міністр оборони РП Маріуш Блащак підписав відповідні документи щодо придбання 32-х таких машин у версії Block 4 з гальмівними парашутами та 33 запасних двигунів Pratt&Whitney F135 до них.
Читайте також: Країни НАТО, що відчувають загрозу РФ, знову збільшують оборонні бюджети
Комплект поставки також включатиме наземне обладнання для технічного обслуговування літаків, тренажер, логістичну підтримку літаків і наземного обладнання до 2030 року, інформаційну систему управління експлуатацією, перепідготовку пілотів і технічного персоналу у США. Загальна вартість становить 4,6 млрд доларів.
Передача Польщі перших 6 літаків очікується у 2024 році, втім, вони тимчасово залишаться у США для підготовки польських пілотів і будуть доставлені на територію Польщі у 2025-26 рр. F-35 планується розмістити на 32-й авіабазі тактичної авіації у м.Ласк. Оперативної готовності нових машин планують досягти у 2028 році, повної - у 2030. До 2035 року можуть бути закуплені ще 32 машини цього типу. Таким чином, загальна кількість F-35 може сягнути 64, як і планувалося від початку, до скорочення цієї кількості удвічі.
Також наразі завершено поточну модернізацію літаків F-16C/D Block 52+Jastrab. Програмне забезпечення бортового комп’ютера місії підвищено до рівня М6,5, що дозволяє додати до номенклатури бортового боєкомплекту крилаті ракети AGM-158JASSM I JASSM-ER, а також ракети повітряного бою класу повітря-повітря: AIM-120C-7AMRAAM i AIM-9X Block II Sidewinder. Також встановлено новий транспондер системи державної ідентифікації “свій-чужий” Mode 5IFF та більш стійкий на дію електронних завад модуль GPS. Також розширено можливості обміну даними через бортовий термінал Link-16.
В той же час, пілотажні тренажери не були модифіковані відповідним чином, що ускладнює підготовку пілотів і відпрацювання ними відповідних професійних навичок. Інспекторат озброєння повідомив про потребу закупки нового тренажера, втім, наразі питання не вирішене.
Також Інспекторат озброєння розпочав процедуру придбання для літаків F-16C/D нових систем повітряної розвідки з РЛС з синтетичною апертурою (для розвідки і спостереження за наземними об’єктами).
Транспортна та спеціальна авіація
У квітні 2021 року міністерство оборони Польщі підписало з США угоду щодо придбання 5 транспортних машин С-130Н Hercules, що були у користуванні. Літаки будуть передані польській стороні безкоштовно у рамках гранту, втім, вона має покрити решту витрат, пов’язаних з трансфером (14,3 млн доларів). Перший літак має прибути до Польщі наприкінці 2021 року, останній – до середини 2024 року.
Серед пріоритетів – також придбання літака радіоелектронної розвідки (шифр Plomykowka). Наразі триває аналітично-концептуальна фаза програми. Теоретично існує можливість поєднання вимог цієї програми з програмою придбання морського патрульного літака (шифр Pybitwa).
Тривають постачання учбових літаків М-346, чотири чергові машини отримано у листопаді 2020 року. З урахуванням опції, передбаченої угодою з концерном Leonardo, замовлено ще чотири машини, тобто, загальна кількість літаків цього типу становитиме 16. Доставка останньої партії у 4 машини має відбутися у жовтні 2022 року.
Також наразі тривають постачання учбових літаків PZL-130 Orlik, що проходять модернізацію до стандарту Advanced. Наприкінці ц.р. має бути переданий останній літак з 16 запланованих. Ще 12 літаків мають пройти модернізацію з варіанту ТС-І до версії ТС-ІІ Advanced до квітня 2022 року.
Гелікоптери
Поряд з літаками, План Технічної модернізації польської авіації передбачає також оновлення парку гелікоптерів різного призначення.
Перш за усе, йдеться про постачання 4-х машин S-701 для спецпідрозділу Grom. Отримані у грудні 2019 року гелікоптери були переконфігуровані для потреб спецназу, вони отримали обладнання для нічних польотів, озброєння і обладнання для транспортування вантажів на зовнішній підвісці, нове обладнання зв’язку і обміну даними відповідно до вимог ICAO і НАТО. Завершити додаткове оснащення машин заплановано на кінець 2021 року.
Також йдеться про модернізацію гелікоптерів Sokol i Anakonda. Завод PZL-Swidnik здійснює модернізацію 4-х машин Sokol до стандарту рятувального гелікоптера W-3WA SAR, що передбачається планом на 2021-2022 роки. Машини будуть передані до пошуково-рятувальних структур Повітряних сил.
В рамках модернізації машина отримає електронну систему управляння двигунами FADEC, спостережне та рятувально-медичне обладнання для підняття постраждалих з місця аварії, надання необхідної допомоги і евакуації постраждалих.
У 2020 році завод також передав Повітряним силам останній з 3-х модернізованих морських пошуково-рятувальних гелікоптерів W-3WARM Anakonda. Машина отримала електронну систему управління двигунами FADEC, оптоелектронну головку, потужний прожектор, автоматичну систему ідентифікації повітряних суден ”свій-чужий“.
До кінця наступного року також очікується передача війську 4-х нових гелікоптерів Leonardo AW101 Merlin, які замінять застарілі протичовнові машини Mi-14PL i PL/R. Вони будуть оснащені РЛС, гідроакустичною станцією, радіопеленгатором, оптико-електронною головкою і пошуковим прожектором, а також системою самооборони. Озброєння складатиметься з протичовнових торпед і 12,7-мм кулеметів. Також передбачено встановити дві лебідки для підняття людей з води та обладнання для перевезення вантажів на зовнішній підвісці й оснастити машину аварійними балонетами, що дозволять триматись на поверхні води. Нові машини базуватимуться на аеродромі 44-ї бази морської авіації у Дарлові. Остання була відповідно перебудована, побудовано 6 ангарів, здатних вмістити 12 машин.
Поряд з цим, існує програма щодо створення/придбання багатоцільового гелікоптера корабельного базування (шифр Kondor) для ВМС ЗС Польщі. Його маса становитиме до 6500 кг, машина призначатиметься для пошуку і знищення ворожих підводних човнів та радіолокаційного цілевказування. Загалом йдеться про придбання 4-8 машин. Влітку ц.р. технічний діалог з цього питання завершили, але його підсумки поки не оприлюднені.
У травні 2020 року Інспекторат озброєння повідомив про початок технічного діалогу щодо придбання для ЗС Польщі багатоцільового гелікоптера вогневої підтримки (шифр Perkoz) на заміну застарілих вже машин Мі-2, а також спеціалізованих версій W-3 Sokol (Procjon або Gipsowka-POST). Метою цього є придбання 32-х легких багатоцільових гелікоптерів у трьох версіях: вогневої підтримки з можливістю здійснення підготовки пілотів за сучасними стандартами, управління і розвідки, а також радіоелектронної боротьби. Відомо, що свої пропозиції надали вже 12 компаній, але вже у березні ц.р. Інспекторат призупинив процедуру на невизначений термін. Це не означає відмову від придбання машин, а лише перенесення процесу у часі на невизначений термін.
Черговою програмою, що триває з 2014 року, є пошук бойового гелікоптера (шифр Kruk), планується придбати 32 машини. За останніми даними, процедуру перенесено на 2025-2030 роки. З цього приводу буде продовжено експлуатацію бойових гелікоптерів Мі-24D/W, що мають на сьогодні доволі обмежені бойові можливості. То ж, вивчається питання модернізації цих машин. Експерти вважають, що для цього знадобиться час, якого бракує, а гелікоптери поряд з модернізацією вимагають також ґрунтовних ремонтів. Своєю чергою, це триватиме щонайменше кілька років.
Також навіть не було розпочато роботу з модернізації гелікоптерів W-3W Sokol до озброєної версії WPW (підтримки поля бою) через відсутність порозуміння з виробником-PZL Swidnik. Між тим, останній розробив проект і навіть представив готовий прототип, оснащений новою авіонікою, новими засобами навігації та зв’язку, новими лопатями, прозорим кокпітом та системами озброєння (у т.ч. ПТУР Spike-ER).
Читайте також: Польська армія готувалась до війни проти РФ: які проблеми викрили навчання Dragon-21