xcounter
#
Підсумки технічної модернізації ЗС Польщі у 2019 році. ч.2

Підсумки технічної модернізації ЗС Польщі у 2019 році. ч.2

148

Минулий рік не приніс перелому у контексті найбільш важливих програм модернізації ЗС РП і ключової реформи системи придбання техніки в цілому

За оцінками польських експертів, попри завершення багатьох важливих починань, реалізація більшості модернізаційних програм все ще значно відстає від запланованих термінів.

  • По ряду важливих для оборони країни напрямів в сухопутних військах РП у 2019 році так і не було досягнуто прогресу.

Якщо говорити про модернізацію сухопутних військ РП, 2019 рік минув для них без переламу. У липні 2019 року було підписано угоду на ремонт з модифікацією танків T-72M1, a перші машини було передано під кінець року. Обсяг роботи на танках, однак, було обмежено відновленням основних експлуатаційних параметрів та заміною систем зв’язку та засобів спостереження.

Читайте також: Підсумки технічної модернізації ЗС Польщі у 2019 році. ч.1

Наразі не придбано нових боєприпасів (хоча це й планувалося), танки також не отримають нової гармати і активного бронювання або системи управління вогнем. Виділених коштів вистачає лише на дешеву модифікацію. Відтак, ЗС РП отримує технічно справні танки, призначені у т.ч. для оснащення новостворених частин 18 механізованої дивізії.

Протягом року також було закуплено додаткову кількість мінометів Rak та транспортно-заряджальних машин. Натомість, не вдалось виконати замовлення на машини Rosomak BMS, також не було підписано угоду на постачання міні-БПЛА Wizjer. Натомість БПЛА FlyEye було придбано для Військ Територіальної Оборони (ВТО). Також для ВТО і Сухопутних військ очікується поставка нової стрілецької зброї (замовлено додаткові автоматичні карабіни Grot та пістолети VIS 100). Сухопутні війська також не змогли придбати колісні машини 4x4 за програмами Pegaz i Mustang, не відбулися також закупівлі великої кількості більш простих автомобілів 4x4 за програмою «Мały Mustang” за посередництвом 2-ї Регіональної Логістичної Бази.

«Rak»
Модернізований варіант самохідного міномету «Rak» на виставці MSPO 2019 / Фото: monch.com

У зв’язку з рішенням про відтворення у Сувалках полку протитанкової артилерії, було розпочато реалізацію програми Ottokar-Brzoza, з метою впровадження на озброєння нового винищувача танків. Система має бути створена з великою долею участі польської промисловості. Наразі питання перебуває лише на фазі аналізу.

Хоча МНО РП запропонувало придбати партію протитанкових ракет Javelin для потреб ВТО, окрему стурбованість польських експертів викликає той факт, що у 2019 не вдалося завершити процедуру придбання для війська протитанкових гранатометів і переносних протитанкових гранатометів нового покоління. Вони відзначають, що протитанкова оборона залишається одним із занедбаних напрямків технічної модернізації ЗС РП.

  • Військово-Морські Сили РП – є зрушення, але не системні.У 2019 році, після 18 років будівництва, було прийнято на озброєння патрульний корвет Ślązak. Це важлива подія, адже цей корабель добре пристосований для дій як у мирний, так і у воєнний час, у т.ч. у складі експедиційних сил.

У 2019 році також було продовжено реалізацію програми будівництва протимінних тральщиків Kormoran II (перший з 2-х серійних кораблів спустили на воду, заготовлено матеріали для виготовлення корпусу другої одиниці), також триває реалізація програми Holownik (будівництво буксирних суден). Водночас, не було прийнято рішень щодо будівництва нових бойових кораблів для ВМС РП: ані надводних (програма Miecznik), ані підводних (програма Orka).

В останньому випадку МНО РП наприкінці листопаду 2019 року повідомило про перемовини із Швецією в рамках перехідного рішення. Йдеться про можливість придбання модернізованих підводних човнів типу А17, що були у використанні, з установкою незалежної роботи дизеля під водою. Щоправда, невідомо, якими будуть результати цих перемовин. З потребами ВМС пов’язане також питання придбання гелікоптерів AW101, тим не менше, потреби морської авіації є більш широкими і охоплюють необхідність придбання також літальних апаратів як палубного базування, так і базових патрульних машин.

міністр національної оборони Польщі Маріуш Блащак
26 квітня 2019 року міністр національної оборони Польщі Маріуш Блащак в присутності прем'єр-міністра Польщі Матеуша Моравецького підписав на польському підприємстві PZL-Świdnik в Свіднику контракт на постачання для авіації ВМС Польщі чотирьох важких вертольотів Leonardo Helicopters AW101 Merlin для використання в якості протичовнових і пошуково-рятувальних / Фото: МНО РП
  • Зміни в системі закупівель не відбулись, поруч з цим планування переозброєння здійснюється. МНО РП віддавна декларує, що бачить пріоритетом впровадження змін у системі закупівель ОВТ, яка наразі вважається неефективною. Це одна з причин відставань у реалізації модернізаційних програмах. Однак, у 2019 році не було оприлюднено ані проекту Закону щодо створення Агенції Озброєння (Agencji Uzbrojenia), ані проекту Національної політики в галузі озброєнь (Narodowej Polityki Zbrojeniowej) – документу, що розробляється ще з 2017 року і має стати підставою для системних змін. Тобто, попри підготовку, очевидних результатів цього процесу суспільство поки не бачить.

З іншого боку, значною мірою вже впорядковано процес планування модернізації. На початку 2019 року був прийнятий новий План Технічної модернізації на період до 2026 року. Це одне з найважливіших завдань, яке поставив перед собою міністр Маріуш Блащак, а його реалізація уможливлює формування замовлень з термінами оплати, що виходять за межі 2026 року.

Однак, вже восени того ж року було прийнято черговий, новий ПТМ до 2035 року. Він вперше був представлений у новій, 15-річній перспективі, що має на меті полегшити реалізацію великих програм. Амбітний план закладає витрати на модернізацію у понад 520 млрд. злотих і був прийнятий достроково, що можете свідчить про високу виконавчу дисципліну усіх, хто задіяний в процесі планування розвитку ЗС РП.

З іншого боку, пропорційно найбільші витрати коштів заплановані на кінцевий термін реалізації Плану, a підстави його фінансового наповнення є занадто оптимістичними і залежними від реалізації прогнозів щодо рівня оборонних видатків та економічної ситуації і фінансів в цілому.

  • Оборонна промисловість була долучена до реалізації ряду проектів, а також відбулось її перепідпорядкування. Що стосується змін, що відбулись в оборонній промисловості, то до плюсів варто зарахувати підписання та реалізацію ряду згаданих вище контрактів і інвестиційних проектів, зокрема, у сфері забезпечення боєприпасами. Крім того, слід зазначити, що наприкінці року відбулися зміни у підпорядкуванні оборонної промисловості – замість Міністра національної оборони РП відтепер за цю сферу відповідає міністра національних активів (Minister Aktywów Państwowych). Раніше проти такої зміни виступили представники профспілок оборонної промисловості, однак повну оцінку змінам має дати час.

Пріоритетні напрямки на 2020 рік. Міністерством національної оборони Республіки Польща було визначено три пріоритетні напрямки модернізації ЗС РП на поточний рік:

  • Початок закупівлі літаків 5 покоління F-35. Як очікується, підписання контракту на закупівлю в США 32-х літаків в рамках програми Harpia може відбутись навіть у січні 2020 року. Наразі ведуться перемовини про відмову від офсету і придбання 32-х машин разом з пакетами післяпродажного супроводження за USD 6,5 млрд. Втім, польська сторона має намір вести подальші переговори про зменшення ціни до рівня, якого, наприклад, досягла Бельгія (32 літаки за USD 4,5 млрд.)
літак F-35A
Серед модернізаційних програм, що вже реалізуються, ключовою, що має фундаментальне значення для обороноздатності Польщі, МО РП вважає програму Harpia – придбання 32 багатоцільових літаків F-35A / Фото: Maciej Szopa/Defence24.pl
  • Досягнення домовленості зі шведською стороною щодо закупівлі 2-х модернізованих підводних човнів (перехідне рішення в рамках програми Orka). З огляду на брак достатнього фінансування, прийнято перехідне рішення про придбання 2-х модернізованих шведських ПЧ типу А17: Södermanland i Östergötland, що були у користуванні. Після модернізації ці кораблі отримали двигуни Стірлінга, що забезпечують роботу дизельних установок під водою незалежно від атмосферного повітря, а також інше сучасне обладнання. Остаточно кораблі мають перейти у власність ЗС Польщі після 2026 року.
  • Створення Агенції Озброєнь. 2020 рік має стати переламним в частині прискорення реформи системи оборонних закупівель для ЗС РП. Для цього, зокрема, має бути створена Агенція Озброєнь.

Висновки:

  1. Оцінка реалізації План Технічної модернізації ЗС РП у 2019 році не є однозначною. З одного боку, було підписано декілька великих угод щодо модернізації і, відповідно, збільшення боєздатності війська (наприклад, на поставку РЛС типу Bystra). Також було підготовлено і затверджено документи стосовно графіку зазначеної модернізації на період до 2035 року. З іншого боку, спостерігаються щораз більше відставання від раніше визначених термінів у реалізації ряду важливих для обороноздатності країни програм переозброєння. Попри рішення щодо прискорення програми Harpia i придбання F-35 – у 2019 році в сфері переозброєння війська не відбулось якісних змін щодо суттєвого підвищення його спроможностей. На негайне вирішення питань стійкого фінансування чекають щонайменше програма Narew i II фаза програми Wisłа, без яких важко буде забезпечити умови для використання авіації (у т.ч. винищувачів V покоління) у випадку необхідності її бойового застосування.
  2. У 2019 році не було також реформовано систему закупівель,як це планувалось. 2019 рік з точки зору модернізації польського війська був важливим, проте, її реалізація не була комплексною. Ряд програм були з різних причин заблоковані, у т.ч. через неефективність існуючої системи закупівель, інші сприяли придбанню лише невеликої кількості сучасних зразків ОВТ, або – як у випадку ремонту і модифікації Т-72 – забезпечили лише обмежене підвищення боєздатності.
  3. Для комплексної реалізації процесу модернізації війська необхідною умовою є реформа системи закупівель ОВТ і виходу на заплановані раніше темпи фінансування ключових для підвищення обороноздатності війська програм.Польські експерти вважають, що наразі польському уряду варто працювати над шляхами збільшення витратної частини бюджету, що передбачений на програми модернізації. Вони переконані, що якщо цього не зробити, то не можливо буде одночасно збільшувати чисельність ЗС РП та адекватно здійснювати їх модернізацію.

Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ,

План технічної модернізації ЗС РП на 2020-2035 роки
В жовтні 2019 року було затверджено новий п'ятнадцятирічний План технічної модернізації ЗС РП на 2020-2035 роки
Читайте також: Олександр Сирський: Армія повинна бути завжди готова до перемоги!