xcounter
#
Підсумки технічної модернізації ЗС Польщі у 2019 році. ч.1

Підсумки технічної модернізації ЗС Польщі у 2019 році. ч.1

106

Минулий рік не приніс перелому у контексті найбільш важливих програм модернізації ЗС РП і ключової реформи системи придбання техніки в цілому

За оцінками польських експертів, попри завершення багатьох важливих починань, реалізація більшості модернізаційних програм все ще значно відстає від запланованих термінів.

У 2019 році було підписано низку важливих угод щодо технічної модернізації ЗС РП, реалізація яких дозволить посилити спроможності парку гелікоптерів Сил Спеціального призначення і ВМС або артилерії ЗС РП у широкому розумінні. Однак в цілому жодна з них не принесла переламних змін у найбільш проблемних сферах польського війська, таких, як протиповітряна (ППО) або протитанкова (ПТО) оборона. Пріоритетом міністерства національної оборони Республіки Польща (МНО РП) стала закупівля винищувачів F-35, однак спосіб придбання, як і вплив «прискорення» програми Harpia на інші проекти, викликають великі питання – особливо в частині перерозподілу коштів оборонного бюджету.

Дивіться також: Підсумки технічної модернізації ЗС Польщі у 2019 році. ч.2

Минулого року було прийнято також новий План Технічної модернізації ЗС РП на 2020-2035 рр. (ПТМ), перший у своєму роді, що прийнято на таку довгу бюджетну перспективу. Водночас, не вдалось дотриматись обіцянки здійснення реформи систем закупівель майна.

Маріуш Блащак
10 жовтня у 1-й Варшавській бронетанковій бригаді міністр національної оборони Республіки Польща Маріуш Блащак затвердив та підписав п'ятнадцятирічний План технічної модернізації ЗС РП на 2020-2035 роки / Фото: Maciej Szopa/Defence24.pl

Якщо оцінювати 2019 рік в розрізі модернізації, слід зазначити таке:

  • Програма Harpia (придбання винищувача нового покоління) фактично затримує реалізацію програм Wisłа та Narew.Прискорення першої з них призводить до відтермінування у часі рішень щодо реалізації чергових, ключових етапів розбудови наземної системи ППО – другої фази системи Wisła i програми Narew, хоча конфігурація II фази системи Wisłа мала бути відомою ще у 2018 році.

Втім, вона ще досі залишається невідомою, тоді як програму Narew оголошено пріоритетом MНO. У 2019 році також не завершено реалізацію офсетних зобов’язань з боку концерну Raytheon за першу фазу (з концерном Lockheed Martin угоду підписали ще у березні 2019 р.).

Натомість, наразі тривають перемовини щодо придбання винищувачів F-35. Вірогідно, що на початку 2020 року можна очікувати укладання угоди. Щоправда, як повідомлялося, МНО РП рекомендує придбати F-35 без офсету, що має на меті заощадження коштів в сумі понад мільярд доларів. Крім того, закупівля F-35 є однією з найбільш коштовних інвестицій. Хоча максимальна вартість умови (на рівні 6,5 млрд. USD) напевно буде значно зменшена переговорним шляхом, однак до цієї суми слід додати видатки на інфраструктуру, озброєння, а в подальшому – також на утримання машин протягом усього життєвого циклу.

Саме прискорення процесу придбання F-35 є причиною затримки у здійсненні подальших кроків в частині технічної модернізації наземної системи ППО, необхідної у польських умовах для ефективного використання авіації і прикриття власних авіабаз, які у разі необхідності також будуть використовувати ВПС союзників по НАТО. 2019 рік пройшов без прийняття ключових рішень для ІІ фази програми ППО Wisła, без якої – що слід особливо підкреслити – Польща матиме лише видимість сучасної оборони, з секторальними РЛС (без інтеграції польських станцій раннього попередження). Це лише один з шести ракетних дивізіонів Повітряних Сил (решта має застарілі системи Нева-SC i наразі невідомо, чим вони будуть замінені).

F-35A
Серед модернізаційних програм, що вже реалізуються, ключовою, що має фундаментальне значення для обороноздатності Польщі, МО РП вважає програму Harpia – придбання 32 багатоцільових літаків F-35A. Макет F-35A на виставці MSPO 2019 / Фото: armyrecognition.com

Для порівняння, до повітряних сил країни наразі входять три ескадрильї F-16, a після прийняття на озброєння F-35 нові машини отримають п’ять з шести ескадрилій. Що ж стосується програми Wisłа, США запропоновано рішення щодо обрання РЛС виробництва концерну Raytheon у програмі LTAMDS (перспективної станції для системи IBCS/Patriot для Армії США), що прибирає одну з найважливіших об’єктивних перешкод у реалізації програми.

МНО РП також не прийняло жодних рішень щодо системи ППО ближнього радіусу дії Narew. Це означає, що чергового разу відтерміновуюється реалізація обох зазначених програм. З огляду на це, виникає питання щодо виправданості питання про термінове придбання F-35 (у зв’язку з аваріями літаків MiГ-29 i припиненням експлуатації цих машин).

Навіть, якщо у ПТМ до 2035 року передбачено кошти на усі три програми (у т.ч. завдяки закладеному зростанню долі оборонних видатків у ВВП, як я самого ВВП як такого), відтермінування у часі модернізації ППО становить дуже серйозний ризик для ефективності ЗС РП в цілому.

  • Нестача коштів породжує проблему «точкової» модернізації.У першій половині 2019 року було підписано декілька контрактів на постачання сучасних ОВТ для потреб ЗС РП. Передусім, це гелікоптери для Сил Спеціального призначення (Black Hawk) i ВМС (AW101), а також РСЗВ HIMARS. Гелікоптери було придбано в рамках термінової оперативної потреби, у польських відділень концернів Lockheed Martin (PZL Mielec) та Leonardo (PZL Świdnik). Машини для Сил спеціального призначення вже отримано, наступного року вони отримають необхідну конфігурацію оснащення. Обидва типи гелікоптерів є сучасними рішеннями, що забезпечують зростання бойових можливостей.

Втім, експерти звертають увагу, що було замовлено лише 8 цілком нових машин (плюс опція ще на 4 машини Black Hawk). Заміна існуючого парку перетворюється на все більш актуальне питання і модернізація Mi-24 або W-3 цього не замінить. Термінової реалізації вимагає реалізація програми ударного гелікоптера Kruk, а також придбання багатоцільових машин на заміну Mi-2 і часткової – Mi-8.

Однак, як на разі, конкретних рішень немає, хоча нова ПТМ передбачає реалізацію програми «Гелікоптери бойової підтримки, забезпечення і VIP». Польські експерти, коментуючи поточний стан зі зміною парку гелікоптерів ЗС РП відзначають, що складається враження, що йдеться про «точкову» модернізацію парку гелікоптерів, коли впроваджується невелика кількість сучасних машин, тоді як решта залишається застарілими зразками ще радянського виробництва.

Подібні оцінки цілком стосуються і придбання СРЗВ HIMARS. Зокрема, у лютому 2019 року було підписано угоду про фінансування купівлі одного дивізіону у американській конфігурації, що забезпечить ЗС РП можливість ураження цілей на відстанях до 300 км. В той же час, від початку в рамках програми Homar планувалося придбати більшу кількість систем у конфігурації, пристосованій до специфічних потреб ЗС РП, від польських виробників і закордонного партнера, який мав забезпечити трансфер технології. Проте, через високу вартість, МНО РП відмовилось від такого сценарію.

HIMARS
6 лютого 2019 року в рамках реалізації програми Homar було підписано угоду з США на постачання до Польщі 20 РСЗО M142 HIMARS на суму 414 мільйонів доларів. Поставки очікуються до 2023 року
  • Боєприпасна галузь дає приводи для оптимізму.У 2019 році було декілька подій, які можуть суттєво і позитивно вплинути на забезпечення ЗС РП сучасними боєприпасами і реактивними системами. У вересні було укладено угоду про постачання ЗС РП першої партії ракет Feniks для ПУ WR-40 Langusta, завдяки чому забезпечено планову дальність ураження цілей.

У другій половині року пройшли успішні випробування ПТРК Pirat. Постановка на озброєння цього ПТРК, що уніфіковано з ракетами польського виробництва, що наразі перебуває вже у високому ступені готовності до випробувань у війську, поряд з системами Krab та Rak, може значно посилити протитанковий потенціал ЗС РП в цілому. Виробник зазначених систем АТ Mesko, спільно з розробником систем наведення Telesystem-Mesko, також представив концепцію зенітної ракети Piorun 2, яка може бути прийнята на озброєння комплексів Poprad, якісно збільшивши потенціал останніх.

Керована протитанкова ракета Pirat
Керована протитанкова ракета Pirat у ТПК на ПУ і момент влучення у ціль під час випробувань, що відбулися у серпні 2019 р.

Також у листопаді 2019 року повідомлялося про укладення угоди щодо докапіталізації Mesko на 400 млн. злотих. Це має дозволити налагодити виробництво багатоосновних порохів, а також здійснити ред. Інвестицій в розвиток ракетних технологій. Відтворення виробництва порохів на потужностях Mesko є кроком в напрямку забезпечення суверенних поставок до польського війська сучасних боєприпасів. Це одна з найбільш очікуваних інвестицій в розвиток виробництва.

У грудні 2019 року також було підписано кілька великих угод щодо придбання боєприпасів: до стрілецької зброї за стандартами НАТО (5,56 мм i 9 мм Parabellum), дo БТР Rosomak, до БМП-1 i до гаубиць Krab, сумарною вартістю понад мільярд злотих. Остання є найбільш важливою. ЗС РП отримають найбільшу в історії партію боєприпасів у 24 тис. осколково-фугасних снарядів для нових гаубиць Krab, a виробник вже опанував чергові етапи полонізації технології, що має гарантувати безпеку поставок.

До успіхів польської боєприпасної промисловості можна віднести здійснення у 2019 році низки дослідницьких розробок і інвестицій.Польські експерти прогнозують, що протягом кількох років це дасть результат у вигляді створення та організації виробництва на вітчизняних підприємствах нових типів боєприпасів, у т.ч. високоточних.

Далі буде...

Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ

Читайте також: Обороноздатність Польщі: плани та реалії