Який передбачає витрати на модернізацію Війська Польського на суму 524 млрд злотих (135,5 млрд. доларів США) до 2035 року.
Як планують модернізувати польське військо розбирався кореспондент Defense Express.
Читайте також: Олександр Сирський: Армія повинна бути завжди готова до перемоги!
На відміну від попереднього ПТМ, в новому плані термін планування подовжили з 10 до 15 років. Також тут йдеться про осучаснення ОВТ Війська Польського шляхом заміни застарілих зразків на нові. З передбачених Планом 524 млрд злотих на нові ОВТ мають бути витрачені близько 133 млрд злотих (34,4 млрд. злотих).
Варто звернути увагу на збереження основних пріоритетів ПТМ, що були присутні у попередній версії і появу нових, які є розвитком і логічним продовженням розробок, що вже тривають. При цьому, за оцінками польських експертів, не йдеться про суттєве збільшення фінансування програм у рамках ПТМ, а скоріше про перерозподіл вже передбачених коштів. Щоправда, не можна виключати, що наступними роками витрати на ПТМ буде збільшено за рахунок запланованого загального зростання оборонних видатків Польщі.
Серед модернізаційних програм, що вже реалізуються, ключовою, що має фундаментальне значення для обороноздатності Польщі, МО РП вважає програму Harpia – придбання 32 багатоцільових літаків F-35A. Завершення цього найбільшого в історії Польщі контракту, на думку міністра Маріуша Блащака, є лише питанням часу.
Важливим доповненням для F-35A на полі бою мають бути бойові БПЛА малої помітності stealth (anгл. Loyal Wingman), придбання яких передбачається новою програмою Harpi Szpon. Остання передбачає участь у міжнародних програмах щодо створення таких апаратів. Дрон Harpi szpon має забезпечити ураження добре захищених об’єктів у глибині розташування противника з використанням різноманітних засобів, бомб і ракет.
Поряд з ними, передбачено кошти на закупівлю для Повітряних Сил додаткової кількості літаків F-16. Щоправда, не уточнюється, які це будуть машини – що вже були у користуванні чи нові.
В межах нової інтегрованої програми Obserwator ЗС РП отримають супутники, мікросупутники, розвідувальні літаки та цілу низку БПЛА, що мають забезпечувати розвідувальною інформацією спеціальний осередок видової розвідки, який у свою чергу аналізуватиме отримані дані та надсилатиме для використання військам на полі бою.
Буде продовжено розвиток програм ППО-ПРО середньої дальності Wisła i другого елементу багатошарової національної ППО – Narew. ПТМ також передбачає придбання бойових вертольотів для потреб сухопутних військ в рамках програми Kruk i продовження програми Homar (РСЗВ).
У новій версії ПТМ залишаються також програми Miecznik i Orka – для останньої передбачається перехідне рішення, що дозволить придбати або орендувати найближчим часом 2 підводних човни (як варіант – у Бразилії) і зберегти безперервність процесу підготовки і утримання кваліфікованих кадрів особового складу. Новою програмою Murena передбачається будівництво для ВМС РП на польських заводах 6 легких ракетних кораблів.
Буде продовжено закупку гармато-гаубиць Krab, самохідних мінометів Rak i БТР Rosomak. Має бути реалізована програма Pustelnik, що передбачає закуп сучасних легких протитанкових комплексів керованих ракет. Наземні війська мають отримати на озброєння також нові БМП Borsuk (у кількох спеціалізованих версіях) i танки нового покоління Wilk, а також винищувачі танків, що створюються за програмою Ottokar Brzoza.
ПТМ включає також програму Balsa, яка передбачає придбання саперних роботів. Передусім, йдеться про придбання чергової партії легких розвідувальних роботів LRR моделі 1507 (Balsa).
В рамках програми Groszek мають бути закуплені авіаційні засоби з бойовими підсистемами, що автоматично реагуватимуть на викриті цілі (механізовані або бронетанкові підрозділи, літаки або вертольоти на аеродромах) і завдавати ударів.
Нова програма Gladius передбачає придбання безпілотних пошуково-ударних систем повітряного базування у вигляді баражуючих боєприпасів.
Надалі буде реалізовано програму cyber.mil, в рамках якої буде створено пакет національних спроможностей і програмного забезпечення з використанням найсучасніших польських криптографічних технологій (в рамках створення Військ Оборони Кіберпростору).
Також передбачене придбання понтонних мостів і штурмових мостів на гусеничному шасі.
З усього видно, що Польща адекватно реагує на зміну безпекової ситуації на континенті та в світі, зважено та серйозно підходить до питання побудови власної оборони. Чи вдасться все заплановане реалізувати – це покаже час. Однак черговий суттєвий крок до зміцнення польської оборони вже зроблено – лишається лише втілювати все в життя по чітко розписаному плану, виділяючи на це передбачені суми коштів. Хотілося б невдовзі побачити таку чіткість при плануванні і рівень витрат на оновлення українського війська...
Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ
Читайте також: Авіаційна промисловість України - на бриючому польоті …