xcounter
#

Як Польща планує боронитися від Shahed-ів та закривати дальню зону без Patriot

3973
Артилерійська частина комплексу Pilica на основі модернізованої ЗУ-23-2
Артилерійська частина комплексу Pilica на основі модернізованої ЗУ-23-2

На додачу до пророчої Pilica, яка є потенційно вдалою "шахедобійкою", у Польщі хочуть мати дешеві зенітні ракети CAMM-MR для знищення цілей на дальності 100 км

У Польщі триває виставка озброєння MSPO 2023, яка враховуючи форсажний режим який набирає польська оборонна промисловість, привертає доволі значну увагу, як за рахунок зразків озброєння, так й завдяки доволі гучним домовленостям на кшталт локалізації виробництва Javelin.

Й окрему увагу було приділено засобам протиповітряної оборони, особливо враховуючи те, що у Польщі вже порахували, що навіть 30 млрд доларів замало для справжньої тотальної оборони. Й попри існування цілих стратегічних програм Wisła, Narew та Pilica ще залишаються значні пробіли.

Читайте також: Чому важливо, що ССО біля Бахмуту знищили склад росіян з ракетами "Вихрь" до Ка-52

Зокрема й щодо нового типу загроз - літако-снарядів типу Shahed та дронів-камікадзе, боротьба з якими має виходити із принципу економічної ефективності. Бо звісно збивати такі загрози можливо й зенітними ракетами, але такий обмін навряд витримає будь-яка економіка.

Поляки вже мають цілий ряд серійних рішень та вже напрацьованих розробок для знищення дронів різних типів. Зокрема система Pilica виявилась пророчою й дуже вдало базується на модернізованій ЗУ-23-2, яка отримала ракети ПЗРК Piorun. Але вже розвинулась й до інтеграції у неї британських ракет CAMM.

Але окрім Pilica у її розробника Zaklady Mechaniczne Tarnów S.A. існує ще більш прагматичне рішення - швидкострільна кулеметна система у калібрі 12,7 мм, яка об'єднана із малогабаритною РЛС та розвинутою системою управління вогнем із тепловізором та автосупроводженням цілі.

РЛС комплексу має можливості виявлення малих дронів на відстані 10 км, а знищує цілі на дальності до 2 км. А вага самого бойового модуля дозволяє його розмістити на звичайних бронеавтомобілях.

C-UAV ZM Tarnów
C-UAV система від ZM Tarnów на шасі Waran 4х4 (фото: Defense24)

А інше польське об'єднання, WB Group, також пропонує модернізовувати ЗУ-23-2 "пакетним" рішенням ARM-28 шляхом додаванням нового цифрового прицілу, електроприводам наведення.

ARM-28 для ЗУ-23-2
"Пакет" ARM-28 від WB Group для ЗУ-23-2

З огляду на нові фото, система продовжує розвиватись, зокрема на кадрах з MSPO 2023 видно встановлення нового блоку, який доволі сильно нагадує антени комплексу РЕБ.

Звісно не лише від Shahed-ів та їм подібних загроз буде розбудовуватись ППО, й тому у Польщі вже перейшли до практичних кроків у вирішенні питання, як додатково захищати й дальню зону. Бо навіть плани додатково замовити 48 пускових Patriot та 12 новітніх РЛС LTAMDS з круговим оглядом - не вирішує повністю всі задачі.

Саме тому, як офіційно повідомляє конгломерат MBDA, під час MSPO 2023 з польською PGZ був підписаний меморандум щодо створення зенітної ракети CAMM-MR, яка повинна мати дальність близько 100 км.

Нагадаємо, що британські ракети CAMM, які адаптованою до пуску с землі ракетою "повітря-повітря" AIM-132 ASRAAM, стали вогневим засобом польського ЗРК Narew. Базова версія цієї ракети від MBDA має дальність ураження до 25 км, а версія CAMM-ER - 40 км.

Головною вимогою до CAMM-MR є не лише досягти дальності у 100 км, а й бути дешевшою за PAC-3 MSE для Patriot, орієнтовна вартість якої складає близько 3 млн доларів (для збройних сил США). Більше того, у планах - створити не просто зенітну ракету, а й засіб протиракетної оборони.

Інтегрувати її планується не лише у наземні, а й морські ЗРК для пуску з універсальними пускових установок Mk 41 VLS й в одній шахті планується розміщувати одразу дві ракети. А це вже означає можливість кратно наростити протиповітряні та протиракетні можливості кораблів.

CAMM-MR
Проєкт CAMM-MR від MBDA

Для Польщі - перетворити Narew у засіб протиракетної оборони означає перетворити заплановані 23 батареї у велику кількість додаткових пускових комплексу протиракетної оборони.

Читайте також: США не змогли запустити наземну гіперзвукову ракету LHRW, і це ставить важливе питання