xcounter
#

Й 30 млрд доларів замало: у Польщі порахували чи вистачить замовлених ЗРК включно з Patiot для "тотальної" ППО

Patriot PAC 3 (фото: Wojsko Polskie)
Patriot PAC 3 (фото: Wojsko Polskie)
5649

Попри те, що Польща у модернізацію своєї протиповітряної оборони, з розгортанням Patiot та польсько-британських ЗРК Narew, вкладає понад 30 млрд доларів це все одно не дозволить їй відзвітуватись, що небо країни повністю закрите від всіх загроз

Коли Україна лише очікувала на західні зенітні ракетні комплекси, то доволі часто можливо було почути дискусію на тему скільки Patriot або NASAMS необхідно для того, щоб повністю закрити українське небо. І відповідь на це питання у вигляді десятків батарей навряд когось втішила.

Й зараз той самий процес проходить у Польщі, яка значно раніше, ще у на початку 2000-х років почала шлях модернізації своєї системи протиповітряної оборони, що вилилось, якщо брати основні та найдорожчі компоненти - програми Wisła та Narew. За ними у 2018 році було замовлено чотири батареї Patriot за 4,75 млрд доларів та до 23 батареї ЗРК з ракетами CAMM, вартість постачання яких може досягати 8 мільярдів доларів.

Читайте також: На скільки глобальна проблема з затримкою навчання українських пілотів на F-16

Згодом, кількість замовлених Patriot хотіли збільшити удвічі. А потім Польща отримала згоду на закупівлю 12 батарей Patriot з новітніми радарами всебічного огляду LTAMDS та цінником у 15 млрд доларів. Паралельно очікується замовлення додаткових пускових ракет CAMM до комплексів малої дальності Pilica, які завдяки цьому отримають абсолютно інший рівень можливостей.

Тобто загальний цінник на оновлення ППО, а до цього треба додати й оглядові РЛС та інші компоненти системи, вже перевищує 30 млрд доларів. І на питання чи дозволить це повністю закрити небо Польщі дало відповідь профільне видання Defense24.

Narew від крилатих ракет

Весь сегмент середнього рівня захисту від аеродинамічних цілей має закрити ЗРК Narew, який є поєднанням польської РЛС Sola та всіх інших компонентів польського виробництва з пусковою та ракетами CAMM, які постачаються MBDA UK. Сама ракета є адаптованою до пуску с землі ракетою "повітря-повітря" AIM-132 ASRAAM із заявленою дальністю до 25 км.

23 таких батареї, враховуючи те що кожна батарея складається з двох fire unit, а той з чотирьох пускових та однією РЛС - це максимум захист 290 тисяч кв. км з 322 тисяч кв. км території країни. Але насправді менше, бо завжди є питання необхідності накладання радіусів дії для уникнення "коридорів" якими й будуть летіти ворожі крилаті ракети та дрони. З іншого боку до можливостей Narew необхідно буде додати розширені можливості Pilica з тими самими ракетами.

Й тому у питанні захисту від крилатих ракет та далекобійних дронів-камікадзе рішення Польщі цілком можливо вважати достатнім.

Хоча у самому польському виданні зазначають, що компонент засобів ППО ближньої зони має бути посилений і прямо говорять про успішний досвід використання ЗСУ таких систем, як Gepard. Хоча з боку Defense Express зазначимо, що цей сегмент має закрити Pilica.

Але з боку Defense Express зазначимо, що у питанні оборони від цих загроз не згадано про наймобільніший засіб ППО у вигляді винищувачів. Й майже півсотні польських F-16, а згодом ще й 48 FA-50 та 32 F-35 точно можуть закрити польське небо від цієї загрози.

Patriot яких замало

А ось питання як відбивати атаку балістичних ракет у Польщі, для чого необхідні Patriot з вкрай болісним цінником, викликає об'єктивну стурбованість.

Справа в тому, що поточна версія Patriot з радарами AN/MPQ-53 чи AN/MPQ-65 має огляд на 120 градусів і саме у цьому секторі забезпечує захист від загроз. Тобто в умовах, коли необхідно захиститись "у кругову" необхідно одразу три батареї на один об'єкт.

AN/MPQ-65
AN/MPQ-65 (фото: US DoD)

Але для Польщі об'єктивно загроза удару балістичних ракет можлива лише з двох напрямів - з півночі з Калінінградської області РФ та із заходу з території Білорусі. Й тому, як пише видання, для оборони важливого логістичного хабу на авіабазі у польському Жешуві, американські збройні сили розгорнули одразу дві батареї.

Таким чином замовлені дві батареї Patriot зі старими РЛС - це лише два об'єкти, а ось 12 із новітніми РЛС LTAMDS з оглядом на 360 градусів - це вже 12 захищених об'єктів. А загалом 14 районів з площею понад 30 тисяч кв. км, що звісно дуже далеко від поняття "закрити всю Польщу".

Більше того, польське видання знову повертається до досвіду України, коли для відбиття масової ракетної атаки РФ 16 травня, коли батарея Patriot у районі столиці працювала у режимі "кулемета" відстріляла понад 30 протиракет. Справа в тому, що до перших чотирьох батарей Польща закупила 208 ракет MSE і це означає, що їх вистачить лише на відбиття семи подібних атак. Й тут необхідно додати вартість цієї ракети на експорт, яка наразі оцінюється у 3-4 млн доларів за одиницю.

Читайте також: Нові деталі про історичний постріл з Javelin по Ка-52: ідеальне поєднання майстерності та вдалого моменту