xcounter
#

Як ювілейний "Рамштайн-20" може допомогти уникнути можливого браку ракет для ППО

4149
ЗРК Patriot
ЗРК Patriot

У Міноборони України саме постачання систем ППО та ракет до них назвали одним з двох пріоритетів "Рамштайн-20"

Сьогодні, 19 березня, стартувала вже 20 зустріч Контактної групи з питань оборони України у форматі "Рамштайн", яка проходить на однойменній авіабазі у Німеччині.

Головними її пріоритетами, як повідомляє Міноборони України визначено постачання систем протиповітряної оборони та зенітних ракет, а також далекобійні ракетні можливості. Окрім того, буде розглянуто постачання артилерійських боєприпасів, систем радіоелектронної боротьби та радіоелектронної розвідки, а також бронетехніка.

Читайте також: Рашисти почали використовувати БМП-3 як "штурмові гармати", і це показово

Водночас виведення на перше місце пріоритетів саме засобів ППО прямо вказує - розмови про перспективу того, що ППО України буде збивати 1 з 5 ворожих ракет мають під собою певне підґрунтя. Зрештою це дійсно цілком прогнозований середньо- та довгостроковий сценарій в умовах, якщо США не почнуть надавати стабільну допомогу. Бо значна кількість ЗРК у Збройних Силах України використовує американські зенітні ракети.

Avenger
Avenger у ЗСУ

Саме тому "Рамштайн-20" цілком може стати майданчиком для вирішення об'єктивно доволі складної задачі - як в умовах, коли політичні розбірки у Вашингтоні заблокували допомогу Україні, продовжити постачання зенітних ракет.

І в цих умовах дійсно без допомоги інших країн, а загалом мова йде про понад 50 учасників "Рамштайну", не обійтись. Бо наразі відомий резервний варіант підтримки України озброєнням без затвердженого бюджету передбачає участь третіх країн.

Зокрема існує програма Excess Defense Articles з передачі надлишкового озброєння за мінімальною ціною, але за умови, якщо логістичні витрати, а також відновлення та ремонт будуть оплачені країною-отримувачем. За нею Пентагон може цілком "списати" певну кількість боєприпасів для систем ППО, а одна з країн візьме на себе всі витрати з метою їх передачі Україні.

Також потрібні американські зенітні ракети знаходяться на озброєння країн НАТО та інших держав, що підтримують Україну. Зокрема AIM-120 та AIM-9 є найпоширенішими ракетами для винищувачів у світі, а також використовуються у NASAMS.

NASAMS AIM-120
Заряджання AIM-120 у пускову NASAMS

В цих умовах цілком може бути реалізований сценарій, за яким країни передають ці ракети до України, натомість отримають певну скидку для поновлення власних запасів шляхом замовлення нових ракет у США. Такий самий механізм може стосуватися й ракет AIM-7, які використовуються у модернізованих за проєктом FrankenSAM ЗРК "Бук".

Але найголовнішою проблемою може стати питання ракет до Patriot. Справа в тому, що у Європі виробництво ракет до цієї системи здійснює лише спільне підприємство MBDA Germany та Raytheon - COMLOG. З часу свого створення у 1987 році воно займалось лише технічним обслуговуванням ракет. А замовлення ракет на цьому підприємстві, було зроблено лише у січні 2024 року. Хоча роботи над переходом до виробництва розпочались ще у 2022 році. А ще вкрай важливо те, що мова йде про ракети для знищення аеродинамічних цілей GEM-T.

GEM-T
GEM-T

Серед інших можливих виробників ракет до Patriot - японське Mitsubishi Heavy Industries, яка уклала угоду з Lockheed Martin ліцензійну угоду на виробництво ракет-перехоплювачів до Patriot PAC 3. Але навіть попри зміни експортних правил, ці ракети можуть постачатися лише до США.

Тобто варіанти передачі зенітних ракет до України все ж таки проглядаються, але вони починають нагадувати вкрай заплутані схеми з декількома учасниками на основі взаємних зобов'язань та обіцянок. І у будь-якому випадку складніші за передачу США всього необхідного озброєння на пряму.

Читайте також: РФ знадобилось 4,5 роки для ремонту атомної диверсійної субмарини АС-31 "Лошарик"