xcounter
#

У Франції зробили зенітний дрон Gobi без бойової частини для збиття "Шахедів", як це має працювати

12480
У Франції зробили зенітний дрон Gobi без бойової частини для збиття "Шахедів", як це має працювати

У розробці Harmattan AI використано штучний інтелект з машинним зором для самонаведення ні ціль та закладено принцип мінімальної вартості, але засіб знищення ворожих дронів викликає питання

Французький дроновий стартап Harmattan AI, який попри те, що існує лише 14 місяців отримав велике замовлення від департаменту оборонних закупівель міноборони Франції, у лінійці своїх БПЛА має доволі рідкісну пропозицію - зенітний дрон під назвою Gobi.

Gobi спеціально розроблений для перехоплення інших БПЛА, відповідно до декларації розробника, від 1 до 3 категорії, тобто від малорозмірних квадрокоптерів, до апаратів вагою до 600 кг. При цьому сама розробка вже знаходиться на етапі випробувань та демонструє можливість успішного перехоплення цілей. А головне - позиціонується, як ультра-ефективне, з точки зору вартості, рішення.

Читайте також: Навіщо в Ізраїлі виробляють дрон з "мангалом" та як це дозволяє об'єднувати можливості БПЛА та НРК в одному засобі

Gobi Harmattan AI
Gobi від Harmattan AI

Зазначається, що цей зенітний дрон може розганятися до 250 км/год та дозволяє уражати цілі на дальності до 5 км. У Harmattan AI роблять акцент на високій автономності свого рішення.

Gobi запускається автоматично за командою від системи, що сканує повітряний простір на загрози. Після запуску дрон направляється до точки перехоплення, яка динамічно обраховуються та оновлюється. Тобто на маршевій ділянці реалізовано радіокомандне керування. Але дрон має й власну головку самонаведення, яка забезпечує точність ураження на термінальному етапі.

Gobi від Harmattan AI

"При наближенні до цілі Gobi переходить у режим наведення на кінцевій ділянці траєкторії для виконання високоточного перехоплення, використовуючи бортові інфрачервоні та радіолокаційні системи. Система комп'ютерного зору визначає оптимальну точку удару та автоматично коригує траєкторію", - зазначено в описі, з уточненням про використання просунутих елементів штучного інтелекту.

З огляду на цей опис не зовсім зрозуміло, чи має Gobi ще й радіолокаційну головку самонаведення, як у Coyote 2 від Raytheon 2, чи отримає дані радіолокації з землі. При цьому варіант із подвійною ГСН виглядає дещо надлишковим та непоєднуваним із ультра-дешевизною.

Але найцікавіше, це те, що Gobi не має бойової частини. Він має просто врізатись у ціль. Точніше не просто у ціль, а з високою точністю таранним ударом зламати гвинт ворожого дрона. І, на відео з випробувань, Gobi це вже вдавалось.

Але сам по собі Gobi не є багаторазовим. А тому ідея знищувати ворожу ціль високоточним тараном можливо пов'язана з економією ваги та вартості.

Також можливо зазначити, що візуальна система самонаведення, попри все, залишається залежною від видимості цілі. І питання її працездатності у хмарах, тумані, а також під час дощу та снігу - залишаються актуальні. А конкретно для Gobi необхідно не просто пролетіти поряд, як це можливо при неконтактному підривачі, навіть не врізатись у ціль, а саме таранити метою поламати лопаті. А от життєздатна вона чи ні, напевно, може сказати лише практика.

Читайте також: У Європі мають швидко згадати, як робити протипіхотні міни: бо мінувати треба 3 тисячі км, а у фінів є рішення