xcounter
#

Чому Пентагон списує винищувачі F-22, яких й так усього 165 одиниць

F-22 (всі фото: US DoD)
F-22 (всі фото: US DoD)
17322

F-22 став перший літаком п'ятого покоління, який Конгрес США не хотів будувати у виправданій кількості, заборонив експортувати, а тепер не дає списувати

Повітряні сили США вже другий рік поспіль намагаються списати частину F-22 Raptor, але зіштовхуються з блокуванням цієї ініціативи у Конгресі. Й, на перший погляд, може здатися, що ситуація у Вашингтоні абсолютно алогічна - військові виступають за зменшення зброї, а парламентарі - за її збереження у строю.

Але насправді ситуація складніша, бо мова йде про машину, який має доволі важку долю. Бо намір створити винищувач для завоювання переваги у повітрі нового, вже п'ятого покоління у США з'явився ще на початку 80-х років у ключі протистояння з СРСР. Й перший політ прототип літака YF-22A здійснив у 1990 році, коли оцінена потреба у 750 машин для повітряних сил та ще близько 550 для ВМС США була під сумнівом.

Читайте також: Латвія поставила Україні кілька Мі-8 та САУ М109, та отримала знижку на NSM
YF-22
YF-22

Водночас вартість розробки під 70 млрд тодішніх доларів не залишила жодних варіантів окрім запустити літак у виробництво. Але лише для повітряних сил, бо моряки обрали модернізацію F/A-18F/E Super Hornet, й не 750. У результаті поступових скорочень - лише 187 серійних створених F-22, хоча у 2006 році Пентагон хотів 381 винищувачів, але Конгрес вирішив скоротити витрати. А це вже загалом поставило під питання доцільність всіх витрат програми F-22.

Перші серійні випущені машини мали обмежений функціонал, Block 10, які не могли використовувати високоточне озброєння для ударів по землі, що не відповідало вимогам навіть 4+ покоління, а також Block 20, які ще не мали модернізованої РЛС AN/APG-77(V)1, яка забезпечує виявлення наземних цілей. Лише у Block 30, який почали виробляти лише на рівні 2006-2007 років літак досяг повного функціонала, а у 2011 році виробництво F-22 було припинено. Також далеко не всі машини Block 10 та Block 20 були доведені до рівня Block 30.

F-22
F-22

Врятувати F-22, з комерційної точки зору, міг би експорт, але попри зацікавленість у літаку доволі значної кількості країн, його експорт законодавчо було заборонено. Навіть попри чинну заборону Австралія, Японія та Ізраїль намагались його закупити, але отримали відмову.

Й зрештою тепер у США є відносно малий парк F-22, частина з якого перебуває у версії Block 20, й саме 32 таких винищувачів хоче списати Пентагон. Бо цей літак не має повного рівня боєздатності, але має дуже високі експлуатаційні витрати. Як проговорились в американський повітряних силах, коли розповідали про потребу у дешевому та масовому винищувачі, поточна вартість льотної години F-22 - 75 тисяч доларів.

А досягнута на списанні 32 F-22 Block 20 економія має становити 485 млн доларів на рік, тобто одна така машина "проїдає" 15 млн щороку. А вже ці кошти Пентагон планує перенаправити на програму у Next Generation Air Dominance - NGAD, винищувача шостого покоління. Але найбільше у цій програмі насторожує те, що навіть у початкових планах США замовити лише 200 цих літаків.

F-22

Наразі Конгрес продовжує блокувати, разом із прийняттям бюджету, списання F-22 Block 20 та наголошує на підтримці кількісного складу загального авіапарку у 1112 літаків.

Читайте також: Замість знищеного в Керчі корвета "Аскольд" РФ перегнала новий корабель із Татарстану