xcounter
#

Що за секретна програма X-Plane NGAD була в США, деталі про яку розповіли аж через 9 років

4866
Зображення ілюстративне, джерело – Lockheed Martin
Зображення ілюстративне, джерело – Lockheed Martin

Контракт на розробку та організацію виробництва свого винищувача наступного покоління програми NGAD мають укласти у 2024 році

Міністр ПС США Френ Кендалл на саміті POLITICO Defense Summit, який проходив 14 листопада, розкрив деталі про секретну міжвідомчу програму X-Plane з аналізу майбутніх винищувачів, яка зрештою стала поштовхом до програми літака наступного покоління NGAD (Next-Generation Air Dominance).

І хоча раніше у ПС США на офіційному рівні неодноразово заявляли, що до старту програми NGAD вони мали прототипи, що вже літали, але це вперше, коли розкриваються конкретні деталі програми, розповідають в Air and Space Forces Magazine.

Читайте також: Польща формує аеростатний батальйон для посилення протиповітряної оборони

Так, ще у 2014 році (сам Кендалл тоді обіймав посаду заступника міноборони із закупівель, технологій та логістики) було замовлено дослідження The Dominance Initiative, керівником проєкту мала бути Агенція передових оборонних дослідницьких проєктів США DARPA.

Дослідження тривало протягом року, і саме за його результатами було визначено, що на заміну літака п’ятого покоління F-22 має прийти саме "сімейство систем" — тобто єдина бойова авіаційна система, що поєднує у собі літак шостого покоління та "вірні ведені" безпілотники, нове озброєння та зовнішні датчики.

Наступного року, у 2015, зрештою стартувала програма Next Generation Air Dominance X-plane, де останнє означає проведення дослідження саме нових технологій на платформах, тоді як Y-plane — конкретний прототип, який після опрацювань буде запущено у виробництво.

Фінансування цієї програми становило близько 1 млрд доларів, які порівну розділили між безпосередньо DARPA, а також Повітряними силами і Військово-морським флотом США (нагадаємо, що зараз ПС і ВМФ мають окремі програми NGAD).

Ймовірне зображення літака наступного покоління
Ймовірне зображення літака наступного покоління, скріншот The War Zone

Відомо, що у рамках програми NGAD X-plane було створено декілька прототипів (їхня точна кількість не уточнюється) і ці прототипи "успішно продемонстрували потрібні нам технології".

Водночас вже у цьому році стало відомо, що ПС США у 2024 році мають укласти контракт на розробку та організацію виробництва свого винищувача наступного покоління програми NGAD, причому літаків одразу може бути дві версії — для дій на різних театрах воєнних дій, Європейському та Тихоокеанському.

Вартість літака у рамках програми NGAD становитиме сотні мільйонів доларів, усього планують побудувати 200 таких літаків, серед озброєння розглядається ракета AIM-260.

Читайте також: Австрія хоче створити ПРО й стрибнути з ПЗРК Mistral одразу на Arrow 3 чи хоча б Patriot