Міноборони Австрії дуже серйозно націлились на вкрай масштабну закупівлю з метою розгортання системи протиракетної оборони. Й мова йде про намір закупити комплекси великої дальності з 2027 року.
І хоча конкретні типи комплексів не названо, як пише Defense News, розглядається варіант закупівлі американського Patriot чи ізраїльського комплексу протиракетної оборони від балістичних ракет середньої дальності Arrow 3. Й це у країні у якій вся наземна компонента протиповітряної оборони - це переносні зенітні ракетні комплекси Mistral.
Читайте також: НАТО посилить свою розвідку новими AWACS, але перший літак отримає через 8 років
Тобто закупівля для Австрії передбачається більш ніж значна, масштабна та довгострокова, саме тому це рішення хочуть затвердити законом, що унеможливить скасовування чи урізання фінансування навіть у випадку зміни політичної сили у "керма" країни.
Водночас майбутнє обличчя ППО та ПРО Австрії це не лише ПЗРК та одразу умовний Arrow 3, а ще створення основної системи протиповітряної оборони на основі німецьких IRIS-T, про що говорить меморандум, який Австрія та Німеччина підписали у вересні цього року. За ним Австрія запланувала закупити чотири IRIS-T SLS малої дальності та чотири IRIS-T SLM середньої дальності.
Й обидві закупівлі для Австрії мають пройти у межах європейської програми посилення ППО та створення ПРО Sky Shield, в якій Німеччина відмовилась від ведення нових розробок, а зробила ставку на вже існуючі системи. Якраз ізраїльський Arrow 3 (вже закуплений за 3,5 млрд доларів), американський Patriot та власний IRIS-T. Й тим самим фактично "кинула" Францію з SAMP/T та проєкт пан'європейської системи ПРО Twister від MBDA.
А реалізувати таку доволі масштабну закупівлю Австрія планує за рахунок значного збільшення оборонного бюджету, який до 2027 року має вирости з приблизно 2,7 млрд євро до 5,25 млрд євро.
Але навіть й таке збільшення означає, що на Arrow 3 та/або Patriot необхідно буде знайти додаткові кошти. Або пошукати альтернативу, наприклад у вигляді "Пращі Давида", яка вже знайшла свого першого іноземного покупця у вигляді Фінляндії.
Водночас сам факт того, що Австрія, яка перебуваючи у серці Європи не входить до НАТО, не просто збільшує оборонний бюджет, а й готова інвестувати у масштабні оборонні проєкти прямо вказує на реальні оцінки безпекової ситуації у Відні на найближчі десятиріччя.
Читайте також: У ГУР оголосили, що вже успішно знищив "Бобер" на який збирали у проєкті Black Box