Румунія, яка ще у 2022 році зустрілась із проблемою навчання пілотів на винищувачі F-16, отримала першу підготовлену групу льотчиків. Це сталось декілька днів тому і стало приводом проведення урочистого заходу за участю пані посла США у країні Кетлін Кавалец, промова якої, що цитується прес-службою посольства, містила декілька важливих деталей.
За її словами підготовка румунських пілотів загалом тривала вісім місяців. Вона пройшла у самій Румунії на базі новоствореного центру, який відкрився у листопаді 2023 року. Хоча розмови про нього йшли ще у липні із планами на серпень.
Читайте також: Російський дрон з пінопласту має назву "Гербера": у РФ виклали красномовне відео, яке багато чого пояснює
"У ході цього курсу навчання пілоти навчилися не тільки керувати сучасним винищувачем, а й використовувати його у складі команди в строю, застосовуючи сучасну тактику ведення бойових дій "повітря-повітря" та "повітря-поверхня", - заявила Кетлін Кавалец.
Зазначимо, що оголошений 8-місячний курс трохи коротший за 9-місячний курс базового навчання, який практикується у США. Також він звісно не включає базову підготовку пілота азам пілотування літаком, що займає, на прикладі курсів повітряних сил США, 6-місячний курс пілотування на гвинтовій та 7-місячний на реактивній навчальних машинах, а також 2-місячний на навчально-бойовій.
На фоні такої довжини курсу вкрай важливо враховувати кількість самих румунських пілотів, які пройшли навчання. Їх було лише сім. І це попри те, що у Румунії виявився значний брак пілотів F-16. Станом на грудень 2022 року льотний склад був розрахований лише на 17 одиниць F-16, які у 2013 році були викуплені у Португалії та передавались до 2021 року. Але у листопаді 2022 року Румунія все ж таки викупила у Норвегії одразу 32 винищувачі F-16, які вже на той час були виведені з експлуатації.
Таким чином, через майже два роки після укладання угоди румунські повітряні сили змогли підготувати пілотів лише на 22% свої додаткових літаків. І для цього їм ще знадобилось створити на своїй території навчальний центр, основна матеріальна база якого, самі F-16, була створена за допомогою Нідерландів, які надали 14 винищувачів.
На фоні цього вкрай важливої для Бухареста події може з'явитися припущення, що разом із румунськими пілотами могли проходити навчання і українські. Водночас у заяві Кетлін Кавалец є окремий "пункт" щодо цього.
"Ми з нетерпінням чекаємо, коли Румунія відкриє можливості для навчання інших регіональних союзників та партнерів, особливо України", - заявила пані посол.
Читайте також: РФ кинула на Кубу фрегат без ракет, важлива деталь про F-16 в Україні та інші новини тижня