Один з найбільш дорогих та знакових проектів оборонної промисловості України останніх часів – створення нових транспортних літаків Ан-178 без російських комплектуючих на ДП "Антонов", не виходить з епіцентру уваги.
Так, 13 листопада 2021 року українські авіабудівники оприлюднили звіт щодо поточного стану цього надважливого для авіабудівної галузі нашої країни проекту.
Читайте також: Україна та Туреччина за останні 4 роки підписали оборонних контрактів на $1 млрд
Дослідний зразок готується до польотів
Перша частина звіту прес-служби ДП "Антонов" виглядає вкрай оптимістично. Схоже, що всі комплектуючі, якими кілька останніх років заміняли російські деталі, нарешті дійшли до підприємства й були встановлені на дослідний борт 001.
"До теперішнього часу повністю завершено роботи з побудови зразка Ан-178, призначеного для виконання льотних сертифікаційних випробувань. Закінчується відпрацювання всіх систем літака, в тому числі імпортозаміщених виробництва компаній країн дальнього зарубіжжя, в тому числі США, Канади, Франції, Німеччини та ін. Наразі літак готується до першого польоту", - відзвітували у прес-службі держпідприємства.
Нагадаємо, що у первинному проекті на російські компоненти припадало близько 50% деталей.
Тобто повна їх заміна й анонсована готовність до випробувань - це безумовно вкрай позитивна новина.
Ба більше - це ймовірно також означає, що "Антонов" нарешті отримав та змонтував на літак нову версію турбореактивних двоконтурних двигунів Д−436−148ФМ від "Мотор Січ" та "Івченко-Прогрес", а також нові титанові шасі, які замовляли на ДП "Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова" (хоч про їх постачання окремо не повідомлялося).
Варто також додати, що плани щодо готовності дослідного екземпляра літака до кінця року анонсувалася й раніше. Однак на світлинах за вересень-жовтень 2021 року літак не виглядав готовим до польотів.
"Антонов" офіційно переніс термін початку льотної програми першого Ан-178-100Р для ЗСУ
Після гучних обіцянок гендиректора ДК "Укроборонпром" підняти перший літак, що будується за контрактом з Міноборони в повітря чи не в листопаді цього року (термін "через 6-8 місяців" було анонсовано у травні 2021 року, на церемонії викатки фюзеляжу) та дещо більш обережних заяв Сергія Бичкова про початок льотних випробувань в I кварталі 2022 року, перенесення термінів на "перше півріччя наступного року" виглядає, звісно, вже не так оптимістично.
Більш обережні та "розмиті" терміни не сильно збігаються з обіцянками, які були оприлюднені раніше, однак, начебто, не несуть загрози загальному виконанню проекту (адже за контрактом перший літак має бути переданий замовнику лише в середині 2023 року).
"Побудова літаків Ан-178 за контрактом з Міністерством оборони України також відбувається згідно з графіками, узгодженими з замовником. Завершено побудову планера першого літака. Проводиться монтаж систем. Підняти цей літак у небо планується у першому півріччі наступного року", - повідомила прес-служба ДП "Антонов".
Варто також відзначити, що з жовтня цього року схоже відбувся певний прогрес у будівництві Ан-178-100Р (номер 007). Адже на світлинах минулого місяця планер літака ще не був повністю завершеним.
Сенсаційний анонс про плани з будівництва другого Ан-178 для ЗСУ
Як відомо, будівництво фюзеляжу другого Ан-178-100Р (№008) на стапелі кінцевого складання почалося (окремі його елементи були виготовлені набагато раніше), приблизно наприкінці серпня цього року.
Станом на жовтень 2021 року був помітний певний прогрес у будівництві другого Ан-178-100Р, однак військові журналісти, які побували в цехах ДП "Антонов", повідомляли, що до кінця поточного року має бути завершено лише виготовлення фюзеляжу літака.
А ось зараз на ДП "Антонов" несподівано пообіцяли за цей час зробити повністю весь планер (зазвичай планером називають з’єднані в одне ціле частини та низку систем літака, за винятком силової установки та внутрішнього обладнання).
"Паралельно ведуться роботи з виготовлення другого літака. Вже побудоване крило та хвостове оперення. Здійснюється остаточне складання фюзеляжу. Потім відбудеться стикування зазначених агрегатів. Таким чином, у грудні поточного року, з випередженням затверджених графіків, буде повністю побудований планер цього Ан-178", - наголосили у прес-службі ДП "Антонов".
Тобто фактично на держпідприємстві з невідомих причин вирішили потужно прискоритись й за два місяці не просто завершити обіцяне раніше стапельне складання другого фюзеляжу, а й добудувати весь другий транспортник до "жовтневого" стану Ан-178 №007 (об’єднати в одне ціле фюзеляж, гондоли двигунів, крило, оперення, кіль, шасі, силовий набір, а також низку систем планера).
Що далі…
Власне, Україна, перш за все, очікує початку льотних випробувань транспортного літака без російських деталей. Адже цей процес наявно доведе компетенцію українського авіабудівного кластера у проектуванні й будівництві власних літаків без будь-якої "допомоги" РФ.
Також ці випробування й подальша сертифікація можуть стати потужним стимулом для справжнього відродження власного авіабудування й численних замовлень різних моделей українських літаків іншими країнами.
Залишається сподіватися, що в керівництві ДК "Укроборонпром" та ДП "Антонов" розуміють всю важливість цієї справи в масштабах всієї України та її майбутнього, як сучасної й високотехнологічної країни. І також - докладуть всіх можливих зусиль, для реалізації цього проекту.
Читайте також: Українські двигуни турецької авіації майбутнього: на що насправді здатний вітчизняний ОПК