xcounter
#

Танки Abrams можуть бути швидше, а снаряди для Challenger 2 будуть зі збідненим ураном - чи це пов'язано

7053
M1A2 Abrams (фото: DoD US)
M1A2 Abrams (фото: DoD US)

Строки передачі танків Abrams "губляться" десь на початку 2024 року, але цілком можливо, що рішення Великої Британії пришвидшить цей процес

У США опрацьовують питання передачі танків Abrams до України швидше, про що заявив представник Ради національної безпеки США Джон Кірбі у відповідь на питання щодо строків постачання в ефірі MSNBC. Поки жодних подробиць щодо прискорення та нових строків не повідомлено і все обмежилось лише фразою "ми працюємо над цим" та "є деякі зміни, які можливо внести, щоб цей процес прискорити".

Водночас щодо танків Abrams для України, то якщо говорити про реальну потребу у цих машинах у ЗСУ, то прискорювати цей процес треба у рази. Бо наразі строк передачі 31 машини "плаває" десь у районі початку 2024 року. Й поки причину чому ці машини так довго будуть "їхати" до України у Пентагоні так й не змогли пояснити.

Читайте також: США вже давали Україні літаки МіГ-29 та Су-25, і це теж аргумент нарешті перейти до F-16
M1A2 SEP V3 Abrams
Abrams M1A2 SEPv3 (фото: DoD US)

Звісно існують аспекти з необхідністю демонтувати з машин деякі елементи, наприклад, броню зі збідненим ураном, експорт якої заборонений у США навіть до найближчих союзників. Також треба враховувати й технологічні цикли та можливості General Dynamics виробляти лише 12 танків на місяць. Тому ключовим питанням у "прискоренні" є звісно не "як", а "коли" Abrams будуть передані до України.

Водночас заява про американські танки збіглась із новиною із Великої Британії, пов'язана із публічною відповіддю на питання у Палаті лордів відносно постачання до України боєприпасів до танків Challenger 2, яку надала державний міністр оборони (не варто плутати із посадою міністра оборони) баронеса Анабель Голди. Й за її словами Україна отримає разом із танками й бронебійні снаряди зі збідненим ураном.

Challenger 2
Challenger 2 (фото: British Army)

Але одразу необхідно зазначити, що попри однаковий калібр 120-мм танкових гармат Challenger 2 та Abrams вони не уніфіковані й у британських машинах використовується роздільне заряджання. Тобто на пряму рішення щодо передачі цих боєприпасів до американських танків немає.

Тим не менш, проблемою передачі до України Abrams дійсно було використання збідненого урану у броні, заміна якої є стандартною процедурою при експорті, але він також використовується у снарядах серії M829, які є стандартними для Abrams. Якщо до передачі таких снарядів були перестороги, то їх звісно могли обійти тим, що закупили б, наприклад, німецькі з вольфрамовим пенетратором DM33/43/53.

Але навіть через те, що в Abrams використовується ліцензійна копія німецької Rh-120 L/44 під назвою M256 є питання щодо включення інших снарядів до системи управління вогнем, а це додатковий час. Й цілком можливо, що рішення Лондона передати снаряди зі збідненим ураном може дійсно прискорити постачання до України й Abrams.

Читайте також: Чи вирішено питання боєприпасів для ЗСУ: на скільки мільйонів снарядів від ЄС та США можливо розраховувати