xcounter
#

Скільки часу необхідно, щоб оформити угоду на F-35 та скільки чекати на літаки: приклад Чехії

1602
F-35
F-35

Чехія нарешті законтрактувала 24 F-35 і попри те, що Прага поспішала та навіть розширила замовлення, бюрократія зайняла доволі багато часу

Чехія пройшла чергову контрольну точку на шляху до оновлення власного авіапарку та закупівлі винищувачів п'ятого покоління F-35. Як повідомило чеське оборонне відомство, сьогодні, 29 січня, був підписаний меморандум між Чехією та США щодо проєкту закупівлі 24 літаків та лист-згоду на пропозицію Вашингтона.

Це також демонструє наскільки взагалі є розтягнутими у часі такі оборонні проєкти. Бо для Чехії питання придбання F-35 почалось, як мінімум у листопаді 2021 року. Саме тоді з'явилась перша неофіційна інформація про зацікавленість Праги у цих винищувачах.

Читайте також: Rheinmetall отримав замовлення на компоненти Fuchs 2 для виробництва в "країні-партнері"
F-35

У липні 2022 року міноборони Чехії офіційно повідомило, що хоче замінити шведські Gripen саме на F-35. При цьому спочатку мова йшла про 14 літаків, але у жовтні кількість була збільшена до 24 одиниць.

Чергова контрольна точка була пройдена лише у червні 2023 року, коли Агенція з оборонної співпраці США (DSCA) опублікувала дозвіл на продаж. За ним ціна на 24 F-35A разом із відносно малою кількістю озброєння та запасними частинами була визначена у межах до 5,62 млрд доларів.

У вересні 2023 року, тобто лише через декілька місяців, чеський уряд ухвалив закупівлю. Після чого міноборони країни нечувано детально розписало всі витрати на F-35 включно з вартістю експлуатації, зазначивши, що контрактна вартість складає 5 млрд доларів.

Наприкінці 2023 року США надало Чехії лист-пропозицію, який разом із меморандумом був підписаний сьогодні. І цю подію у Празі назвали вже остаточним твердим замовленням. Таким чином, від початку предметних розмов про F-35 до твердої угоди пройшло близько 2,5 років.

Міністр оборони Чехії Яна Чорнохова та посол США Біян Сабет під час підписання угоди
Міністр оборони Чехії Яна Чорнохова та посол США Біян Сабет під час підписання угоди

Й це не означає те, що Чехія отримає літаки найближчим часом. Бо насправді Прага просто встала за ними у чергу довжиною у 7 років до отримання першого літака, або у 11-річну, якщо рахувати строк отримання останньої машини. Бо перший F-35 чеські повітряні сили мають отримати у 2031 році, а останній з 24 - до 2035 року.

Також на 2035 рік запланований вивід з експлуатації останнього шведського JAS 39 Gripen, які країна тримає у довгостроковій оренді - лізингу.

Водночас проєкт із закупівлею F-35 означає й те, що країна-покупець отримає певний доступ до виробництва його компонентів та бере участь у його розвитку. Міноборони Чехії зазначило, що наразі підготовлено 11 проєктів з Lockheed Martin та 3 з Pratt&Whitney на загальну суму у 15,3 млрд крон (приблизно 670 млн доларів), в яких будуть брати участь 13 чеських компаній та університетів.

Читайте також: Які кораблі Велика Британія дійсно може передати Україні: які утилізує, а що колись обіцяла