На початку грудня 2024 року для Національної гвардії Кіпру стартувала поставка елементів зенітно-ракетних комплексів сімейства Barak MX ізраїльського виробництва, факт поставки яких влада самого острову ніяк не коментує офіційно.
Водночас, в неофіційних коментарях для західних ЗМІ представники воєнно-політичного керівництва підкреслювали своє бажання знайти заміну ЗРК радянського стандарту, які стало складно обслуговувати та котрі неможливо модернізувати. Про це пише французький портал Opex360.
Читайте також: Сотні за тиждень: що відомо про масову зенітну ракету Mk 1 від Frankenburg для України
Як зазначають автори видання, тут в першу чергу привертає увагу секретність, із якою була реалізована поставка.
Бо до цього моменту взагалі не було ніяких повідомлень про намір Кіпру замовити в Ізраїлю комплекси Barak MX, можемо згадати хіба що повідомлення в серпні 2022 року про бажання кіпріотів отримати ізраїльські комплекси "Залізний купол" як можливу умову передачі для ЗСУ своїх комплексів "Бук" й "Тор".
Однак на цьому тлі доволі цікавим виглядає те, що Кіпр почав отримувати ізраїльські комплекси Barak MX за короткий час після оголошення намірів Греції також озброїтись зенітно-ракетними комплексами ізраїльського виробництва на заміну С-300, які хочуть взагалі віддати Вірменії замість України.
![](/media/contentimages/6016752f3be70b8a.jpeg)
Слід підкреслити, що Кіпр наразі є як мінімум ситуативним союзником Ізраїлю, бо цій острівній країні "Хезболла" напряму погрожувала влітку 2024 року через те, що кіпрська територія начебто використовується для забезпечення ізраїльських військово-повітряних сил. Цілком ймовірно, що саме звідти й
Варто нагадати, що Barak MX – це сімейство із трьох різних типів зенітно-ракетних комплексів - MR (Short-Medium Range), LR (Longe Range) та ER (Extended Range), що можуть знищувати цілі на дальностях відповідно у 35, 70 та 150 кілометрів. При цьому, як декларує компанія-виробник IAI, версія ER має "розширені можливості боротьби з тактичними балістичними ракетами".
На початок 2024 року, за даними The Military Balance, Кіпр мав у своєму розпорядженні зокрема чотири ЗРК "Бук" та шість ЗРК "Тор-М1"; протиповітряна оборона комплексу також була представлена ПЗРК Mistral та 12 комплексами Aspide.
Читайте також: Гроші є, але зброї нема, і саме на ці реалії допомоги для України бідкаються Нідерланди, які мають "зайві" 750 млн євро