xcounter
#

Barak MX вміє збивати "Іскандери", і одна з країн масштабно закупилася цими ізраїльськими ЗРК

18022
Пуск Barak ER.Всі фото — Israel Aerospace Industries
Пуск Barak ER.Всі фото — Israel Aerospace Industries

Barak MX — сімейство зенітних ракетних комплексів, призначених для знищення у тому числі й балістичних ракет

Ізраїль отримав чергову угоду на постачання своїх систем протиповітряної оборони на суму 1,2 млрд доларів — це буде одна з наймасштабніших угод для ізраїльської компанії Israel Aerospace Industries (IAI), зокрема третя у рамках продажів систем протиповітряної оборони — після контракту на постачання системи протиракетної оборони Arrow 3 Німеччині на суму у 3,5 млрд доларів, а також контракт на постачання зенітного ракетного комплексу Barak 8 Індії на суму у 1,8 млрд доларів.

Читайте також: Ізраїль передумав продавати танки Merkava, тому Т-80У для ЗСУ від Кіпру навряд чи будуть
Пуск протиракети Arrow 3
Пуск протиракети Arrow 3

Щодо того, хто саме є покупцем ізраїльської системи і які саме ЗРК зацікавили замовника, то ще вчора західні ЗМІ, наприклад, Defense News, повідомляли, що це досить "таємнича угода" і що як Міноборони Ізраїлю, так і компанія IAI відмовляються надавати будь-які деталі щодо угоди.

І лише зауважили, що йдеться про "систему протиповітряної оборони з передовими технологічними можливостями, перевірена в експлуатацію", що з високою ймовірністю звужувало варіанти до Arrow та Barak.

Водночас вже сьогодні, 10 листопада, у виданні Defence industry Europe Europe розповідають, що йдеться про продаж зенітного ракетного комплексу Barak MX, покупцем якого є Азербайджан.

Barak MR
Barak MR (Short-Medium Range)

Нагадаємо, що під позначенням Barak MX ховається три різних за дальністю ЗРК — MR (Short-Medium Range), LR (Longe Range) та ER (Extended Range), що можуть знищувати цілі на дальностях відповідно у 35, 70 та 150 км, а також висоті до 20 км для MR LR та до 30 км у версії ER. Як декларують в IAI, версія ER має "розширені можливості боротьби з тактичними балістичними ракетами", а загалом Barak MX, крім балістичних ракет, також призначені для боротьби з низкою сучасних загроз від БПЛА та гелікоптерів з літаками і до крилатих ракет.

Barak MX ЗРК Ізраїль
Зенітні ракетні комплекси Barak MX

Щодо покупця цього ЗРК, а саме Азербайджану, то тут у виданні нагадують, що раніше у вересні повідомлялося, що ізраїльська IAI провела демонстрацію свого Barak MX цій країні, причому тоді азербайджанське оборонне відомство офіційно звітувало про проведення багатократних пусків з різних версій систем.

Вибір Азербайджаном саме цього ЗРК насправді не дивує, бо країна має на озброєнні попередню версію цього комплексу, Barak-8, і на практиці перевірила, як цей ЗРК збиває балістичні ракети, коли у 2021 році азербайджанські військові збили випущену вірменами ракету "Іскандер".

Залишається невідомим, яку саме версію Barak MX обрав Азербайджан та скільки всього пускових і ракет до них буде закуплено у рамках угоди на 1,2 млрд доларів. Але тут можна згадати, як приклад, що Ізраїль свої ЗРК може продавати "в розстрочку" — ще у 2022 році про таку угоду домовилася Колумбія, яка закупила на 131,2 млн доларів неназвану кількість пускових Barak MX та ракет до них.

Читайте також: ЦАХАЛ кидає проти бойовиків новітній колісний БТР, який Ізраїль створював на заміну гусеничному "ветерану"