ВМС США активно списує свої ракетні крейсери класу Ticonderoga, яких зараз у строю залишилось 12 кораблів, наймолодшому з яких 31 рік. І всі вони мають бути списані до 2027 року і стануть останніми ракетними крейсерами ВМС США.
За останні роки ці кораблі вкрай активно списують: у 2022 році вивели з експлуатації 5 кораблів, у 2023 - 3, а у 2024 за планом мають ще 5. Перший Vicksburg (CG-69) вже вивели 28 червня та направили у "Резервний флот". 30 серпня до нього приєднається Cowpens (CG-63), 27 вересня одразу два - Antietam (CG-54) та Leyte Gulf (CG-55), а до кінця року мають списати Shiloh (CG-67).
Читайте також: Бразилія може купити індійську заміну С-125 або китайську "підробку" під С-300, їй треба ППО
Впродовж 2025 та 2026 років щорічно будуть списувати по три кораблі, а ще два виведуть з експлуатації у 2027 році. Останніми у строю будуть Chosin (CG-65), який у строю з 1991 року та Cape St. George (CG-71) - з 1993 року.
На фоні цього можна задатися цілком логічним питанням, а чи можливо перетворити ці вкрай потужні кораблі на щось корисне. Бо зрештою кожний ракетний крейсер класу Ticonderoga оснащений 122 універсальними пусковими Mk 41 з яких можливо запускати крилаті ракети Tomahawk, протиракети SM-3 для перехоплення ядерних боєголовок міжконтинентальних ракет, або забезпечити велику парасольку ППО та ПРО ракетами SM-6.
Тобто на фоні поточної безпекової ситуації такі можливості нібито точно не будуть зайвими навіть для США. І ситуація, коли у 2004-2005 роках просто списали п'ять таких крейсерів навряд має повторитися. Більше того, про те, що ці кораблі можливо перетворити на стаціонарні чи "плавбатареї" обговорювали ще до 2022 року.
Наприклад, ще за пів року до глобальної зміни безпекової ситуації у світі через агресію РФ проти України, у США на рівні профільних аналітичних спільнот, зокрема Heritage Foundation пропонували саме так перепрофілювати крейсери Ticonderoga для захисту своїх баз у Тихому океані.
Ця ідея активно обговорювалась у ЗМІ, але не знайшла підтримки у Пентагоні, бо Ticonderoga хоч і мають доволі потужне озброєння. Особливо у ключі забезпечення ПРО та ППО, але воно безпорадно без РЛС. А ці крейсери хоч і оснащені вкрай потужною РЛС SPY-1, але перших версій. Або SPY-1A, який у США називають взагалі аналоговою, або першою цифровою SPY-1B.
Саме тому всі пропозиції перетворити крейсери у "батареї" впирались у заміну цієї РЛС. А якщо це було б проведено, наприклад Lockheed Martin пропонувала встановити на них AN/SPY-7(V)1, то тоді б і рішення на виведення цих кораблів з експлуатації не факт, що було б прийнято.
Також економічно недоцільним є і варіант із перетворення кораблів просто на стаціонарну пускову, де цілевказання та виявлення цілей буде забезпечено іншими засобами. Бо навіть поставлений під стінку корабель вимагає коштів, при цьому не маленьких. А якщо потрібні лише пускові шахти, то тоді у США вже є системи Typhon - Mk 41 на автомобільному шасі. Тобто ті самі пускові що і на ракетному крейсері, але на колісному ходу.
При цьому той факт, що навіть демілітаризований та нерухомий корабель це дуже дорого говорить доволі простий факт. Самий перший ракетний крейсер цього класу, саму Ticonderoga списали у 2004 році. У 2010 році ВМС США корабель у дар пропонували передати різним музеям. Охочих не знайшлось і крейсер передали на утилізацію у 2020 році.
Читайте також: GEM-T та MSE до Patriot коштують по 5-6 млн доларів, а скільки треба ще за чотири батареї ЗРК