У РФ вже почали говорити про створення "спеціального елітного авіаційного підрозділу "Шторм", призначене для вирішення завдань особливої важливості. За розмірами нова авіагрупа буде порівнянна з авіаполком і складатиметься з трьох ескадрилій: Су-34, Су-24 та ударних гелікоптерів. Зазначається, що вона буде укомплектована найкращими льотчиками-добровольцями, з-поміж нині службовців та ветеранів.
"Рішення щодо створення "Шторму" було продиктоване збільшенням кількості завдань для бомбардувальної авіації у рамках "СВО". При цьому з огляду на технологічний прогрес та активне виробництво сучасних боєприпасів було необхідно створити авіагрупу, здатну їх максимально ефективно використовувати", - пишуть російські ЗМІ.
Читайте також: У міноборони РФ нарешті повідомили про "збитий" Storm Shadow
Й вочевидь, з огляду на її склад, основний акцент буде зроблено на масове застосування коригованих авіабомб - УМПК, а також іншого коригованого озброєння, включно з коштовними "Гром-Э1" чи УПАБ-1500В.
Як й все з епітетами "елітна" та "спец", авіагрупа, швидше за усе, матиме особливу систему підпорядкування, у якій управління та постановка завдань здійснюватимуться не лише вищими авіаційними начальниками, а й вищим керівництвом генштабу та міноборони РФ. А це вже підкреслює особливе значення авіагрупи "Шторм" для Кремля та великі надії, які вони покладають на неї.
Й з боку Defense Express можемо зазначити, формування такого авіапідрозділу у РФ означає, що проблем із технікою "Шторм", мабуть, не матиме, бо це буде відбуватись під контролем найвищих інстанцій й знайти для авіагрупи 12 літаків Су-34 та 12 Су-24М, а також 16 гелікоптерів (можливо Ми-28 та Ка-52, Ми-24П та Ми-35М) у РФ зможуть.
А ось з тим, щоб відшукати 80 льотчиків-асів, причому добровольців, навіть у РФ розуміють, що буде проблематично. Й саме тому одразу пишуть, що розраховують на повернення до строю льотчиків-ветеранів (мабуть, вони повинні будуть літати на застарілих Су-24М та Ми-24П), бо стройових досвідчених пілотів з кожним вильотом більше не стає.
Особливо після того, як 13 травня над Брянською областю була знищена авіагрупа з двох або трьох вертольотів та двох літаків Су-34 та Су-35. Причому були втрачені усі льотчики, знайти добровольців буде досить складно. Особливо враховуючи те, що причини таких втрат за дуже короткий час не оголошені. А така авіагрупа із потужними засобами РЕБ у вигляді вертольотів Ми-8МТПР-1 та з власним винищувачем прикриття Су-35, яка ж до того діє навіть не наближалась до кордону з Україною, взагалі вважалась невразливою.
І нарешті, те, що постановка завдань для авіагрупи "Шторм" здійснюватиметься також й вищим керівництвом російського генштабу та міноборони РФ, якими реально керує особисто верховний головнокомандувач (тобто Путін), свідчить про те, що цілями для бомбардувань в Україні переважно призначатимуться не об'єкти ЗСУ, а цивільні об'єкти, як це було раніше. Але ситуація, коли авіаполком, збирається особисто командувати ватажок рашистів, або, як мінімум, Шойгу, доволі цікава.
На закінчення можна відзначити, що авіагрупа "Шторм", звичайно, становитиме загрозу (все-таки туди прийдуть досвідчені пілоти та штурмани), але ця загроза буде обмежена нестачею льотчиків для виконання "завдань особливої важливості" (особливо мало буде охочих політати на застарілих Су-24М, а також на Ка-52, яких збили втричі більше, ніж Ми-28Н). А підпорядкування авіагрупи "Шторм" як штабам ВПС, так і ГШ із МО, мабуть, створить великі проблеми в управлінні.
Читайте також: Як один захоплений Т-90 призвів до втрати РФ мільярдів доларів