xcounter
#

Ренесанс Gripen: коли прийшов час вставати у чергу за винищувачем, який не продавався 11 років

JAS 39 Gripen (всі фото: Saab)
JAS 39 Gripen (всі фото: Saab)
22014

Завдяки одразу трьом новим експортним контрактам та оновленню повітряних сил Швеції Saab може розраховувати на тверді замовлення на 180 винищувачів JAS 39E/F Gripen

З 2014 року шведський винищувач Gripen не має твердих клієнтів, попри те, що у 2000-х роках Saab посилив одразу чотири країни. А укладений 11 років тому контракт на нові JAS 39E/F Gripen для Бразилії й досі є останнім замовленням.

Але зараз все стрімко змінюється, бо у дуже короткостроковій перспективі тверді контрактимають бути підписані із Колумбією, а також тепер офіційно та остаточно - Перу. Уряд цієї країни днями остаточно підтвердив вибір саме шведського винищувача, зазначивши, що на закупівлю 24 Gripen E/F піде 3,5 млрд доларів. Тобто перуанські Gripen мають коштувати по 145,8 млн доларів.

Читайте також: Ще один "аналоговнет" долітався: у Татарстані розбився новітній БПЛА "Альтиус-РУ" під ПКР Х-35У
Gripen E ПС Бразилії
Gripen E ПС Бразилії

Також ще один контракт очікується від Тайланду, який хоче розширити свій авіапарк Gripen та закупити додаткові винищувачі. Це не буде велике постачання, бо до 2029 року Бангкок хоче отримати 4 машини за 560 млн доларів, розраховуючи із ціни у 140 млн доларів за літак. А вже потім, до 2034 року, отримати ще 8-10 літаків.

Водночас у Колумбії дещо менш оптимістичні у ціні, бо бюджет зверстаний з розрахунку у 3,9 мільярдів доларів на 16-24 винищувачі, що дає мінімальну ціну у 162 млн доларів за літак. Але все доволі сильно може залежати від того, що ще входить у продаж, включно з запасними частинами, обслуговуванням та озброєнням.

Тобто загалом Saab може розраховувати на контрактування до 62 нових Gripen E/F. І це дійсно можна назвати ренесансом Gripen. Бо до цієї цифри варто додати поточний портфель замовлень, який складається з експортного бразильского контракту, що налічує ще близько 25 винищувачів, включно з тим, що мають бути зібрані у самій Бразилії. А також замовлення для повітряних сил Швеції, тобто на всі мінімум 96 літаків на заміну старішим Gripen C/D.

Gripen C
Gripen C

Й загалом виходить, що мова йде про загальний можливий обсяг потфеля замовлень на близько 180 Gripen, який має бути реалізований у перспективі найближчих 10-15 чи трохи більше років. А це, у випадку максимальних замовлень, вимагатиме досягнення щорічного темпу виробництва на рівні 12 літаків на рік.

Але за рахунок виробничих потужностей не лише заводу заводу Saab у місті Лінчепінг, а ще й Embraer у Сан-Паулу все виглядає цілком реальною перспективою. Більше того, цілком можливо, що навіть й додаткові замовлення на цей літак також можуть бути виконані у адекватні строки.

І якраз це, разом із ціною, і є одним з факторів того, чому одразу дві країни Південної Америки обрали саме Gripen, який конкурував із французьким Rafale, що має вже чергу на 9 років за поточних темпів виробництва та лише із розрахунку на тверді замовлення. А також F-16, який хоча і можна отримати на рівні 2028-2029 року, але за ціною, яка змусила Філіппіни спробувати купити Mitsubishi F-2 у Японії.

Зрештою це означає й ще один важливий момент. Очікуваному "строку життя платформи" Gripen вже навряд щось загрожує. Бо додаткові експортні контракти та власні потреби гарантують підтримку цього літака на максимально довгу оглядову перспективу.

Gripen E ПС Швеції
Gripen E ПС Швеції

Окрім того, якщо раніше Saab міг "ганятися" за клієнтами, демонструючи готовність до дійсно шикарних умов, включно із локалізацією та компенсаційними угодами. То тепер ситуація трохи змінюється. А тому напрошується висновок: якщо у когось у планах замовити шведські Gripen E/F, то саме час займати чергу. Бо далі строки очікування нових літаків ставатимуть ще довшими та довшими, а умови не настільки привабливими, бо саме так працює ринок.

Читайте також: Винищувач FCAS приречено: Dassault хоче 80% замість третини, а Airbus погрожує знайти іншого партнера