Окрім ударів по прикордонних районах, як наприклад на Сумщині, ворог ледь не щодня використовує комплекти УМПК (універсальний модуль планування та корекції), який перетворює звичайну ФАБ-500М-62 на плануючу авіабомбу з супутниковою навігацією, для ударів у передових та прифронтових районах.
Про це в ефірі телемарафону повідомив спікер Командування Повітряних Сил України Юрій Ігнат в ключі необхідності якнайшвидшого отримання західних винищувачів.
Читайте також: Як піхота США готується воювати проти РФ: бронекулак, бої у траншеях, прив'язні дрони та нищівний артилерійський вогонь
"Російська авіація, яка нас переважає, щодня завдає десятки авіаційних ударів. Почала використовувати крилаті кориговані авіаційні бомби, які фактично щодня з'являються у прифронтовій зоні. Їхня авіація не залітає у зону ураження, не входить у зону дії нашої ППО, вони скидають їх на відстані у десятки кілометрів", - повідомив Юрій Ігнат, на відео з 4:22.
Зазначимо, що орієнтовна дальність скидання УМПК може становити 50-60 км при висотному високошвидкісному польоті носія. Тобто для ураження цілей навіть на глибині 10 км від лінії фронту, літак здійснює це на дальності у 40-50 км від "нуля".
Й таким чином боротися з носіями таких авіабомб наявними у ЗСУ засобами протиповітряної оборони більш ніж складно. В умовах, коли українські Су-27 та МіГ-29 через відсутність у них сучасних радарів та ракет "повітря-повітря" не можуть ефективно вести повітряні бої з переважаючими у кількості та технологічному рівні Су-30 та Су-35, єдине що залишається - це наземний компонент ППО, зенітні ракетні комплекси.
Але дальність ураження "Бук-М1" по висотній цілі складає до 35 км, й навіть якщо розмістити його "на нулі", то він не дістає носій УМПК, якими є Су-35 та, скоріш за все, Су-34.
Комплекси С-300П, які з зенітними ракетами 5В55 (єдині, які є на озброєнні у ЗСУ, про що добре відомо ворогу), можуть перехоплювати висотні цілі на дальності 75 км.
Але це означає необхідність розміщення С-300 у ближній прифронтовій зоні на глибині 10-15 км, що означає знаходження цього ЗРК у зоні ураження навіть артилерії, при цьому його випромінення буде зафіксовано і локалізовано ворожими станціями радіотехнічної розвідки.
Певну надію можуть дати західні ЗРК, такі як Patriot з дальністю знищення висотних аеродинамічних цілей у 150-160 км та SAMP/T з дальністю у 100+ км. Але Україна може розраховувати максимум на три батареї Patriot та одну SAMP/T і головне призначення цих комплексів - боротьба із балістичними ракетами.
У випадку, якщо для прикриття прифронтової зони буде виділений Patriot, то його необхідно розмістити на глибині 100-110 км. Але сам комплекс вочевидь стане ціллю №1 для всіх засобів ворога. Включно з можливим проведенням рашистами окремої повітряної операції для його знищення із масованим комбінованим запуском різномантіних засобів ураження та активним створенням завад засоби РЕБ.
Зокрема дальність пуску російської протирадіолокаційної ракети Х-31П становить до 110 км, а її модернізованої версії Х-31ПД, за російськими деклараціями, 180-250 км. І для виведення з ладу навіть одного Patriot "ВКС" РФ цілком можуть використати комбінацію з протирадіолокаційних ракет Х-31, керованих Х-59, Х-47 "Кинжал" та балістичних від ОТРК "Искандер". І попри величезну витрату засобів ураження на одну ціль та ризик втрати літаків знищення навіть одного Patriot рашистам - вигідне.
Саме тому єдиним сценарієм боротьби з літаками, які можуть завдавати удари по наземних цілях такими засобами, як УМПК, є лише отримання західних винищувачів з далекобійними ракетами "повітря-повітря". Тим паче, що окрім таких комплектів ворог використовує й УПАБ-1500В вагою 1500 кг, а також гібрид ракети та бомби "Гром-Э1" з максимальною дальністю до 120 км.
Читайте також: Поки США говорять, що F-16 не дадуть, бо вони не допоможуть Україні, у РНБО заявили - літаки будуть