Повітряні сили Данії мають розширитись та озброїтись додатковими винищувачами п'ятого покоління F-35 від Lockheed Martin. Мова йде про плани докупити ще 10 літаків, про що оголосив міністр оборони Данії Троельс Лунд Поульсен.
Про це він повідомив у інтерв'ю данському TV 2, зазначивши, що вже проведена розмова із керівництвом F-35 Joint Program Office. І зараз найкращий час для такої додаткової закупівлі та доволі швидкого отримання замовлених машин.
Читайте також: Якщо США за одну ніч відстріляли місячне виробництво ракет до Patriot, то чи можливо виробляти їх швидше
З боку Defense Express одразу нагадаємо, що ще кілька місяців тому однією з "гарячих тем", були погрози з Вашингтону анексувати Гренландію, яка є частиною Данії. На тлі цього в оборонному комітеті данського парламенту вже озвучували гіпотетичний сценарій, за яким анексія острова відбуватиметься разом із блокуванням данських F-35.

І, об'єктивно, США дійсно тримають у руках не лише технічне обслуговування F-35, а й забезпечення його стелс-можливостей, які полягають не лише у формі, чи покритті, а так званих MDF - Mission Data File, які необхідно постійно оновлювати.
Також додамо, що Данія у 2016 році замовила 27 винищувачів F-35, отримавши перший для тренувань на території США у 2021 році, а перший у строю восени 2023 року. Вартість контракту тоді становила 3,1 млрд доларів, тобто лише по 114,8 млн доларів за один винищувач за цінами 9-річної давнини.
Таким чином замовлення додаткових 10 літаків, це про розширення авіапарку більше ніж на третину. А от щодо ціни, то твердий контракт із Чехією демонструє ціну у 208,3 млн доларів за один F-35. Але ціна для Данії може бути іншою, бо країна вже експлуатує ці винищувачі.
У будь-якому випадку контракт, який ще має пройти всі політичні та бюрократичні погодження, все одно буде "мільярдним". Але навіть його анонсування зрештою ставить крапку у питанні, як саме розмови про анексію Гренландії були сприйняті у Копенгагені.

Водночас щодо строків отримання винищувачів, то навряд вони можуть бути швидкими у звичному розумінні таких термінів. Бо відомі строки отримання літаків останніми замовниками - Греція 2028-2033 роки, Чехія - 2031-2035 роки, Румунія, яка ще має їх законтрактувати - пізніше.
А загалом Lockheed Martin зараз має портфель експортних замовлень на понад 800 F-35 на експорт та ще до близько 1700 для США. Водночас якраз можливе скорочення замовлення від американських повітряних сил й призведе до пришвидшення постачань.
Читайте також: Яка країна віддала Україні всі свої танки та тепер будує армію навколо колісних броньовиків та безпілотників