Лише одного тижня припинення Дональдом Трампом допомоги Україні виявилось достатнім для того, щоб довіра до США, як до партнера та союзника пішла тріщинами, в яких рясно проросло усвідомлення критичної залежності власної безпеки від забаганок лише однією людини.
А на тлі цього й розмови про те, що американський винищувач п'ятого покоління F-35 можуть вимкнути дистанційно по команді з Вашингтона. Спочатку цю тему підняли у Канаді, яку Трамп погрожує зробити штатом США, а вже після припинення допомоги Україні підняли у Німеччині.
Читайте також: Турецька Aselsan своїм Gökberk доводить, що для знищення дронів немає потреби у надпотужному лазері

При цьому європейське видання Aviationist зібрало думки західних експертів щодо цієї теми. Зокрема те, що раніше писав Defense Express щодо побоювань Канади, у критичній залежності F-35 від оновлення "даних місій" (mission data) від американського 350th Spectrum Warfare Group, не лише підтвердилось, а й розширилось.
Як виявилось, дані місій це не просто набір інформації, сигнатур та алгоритмів для протидії ворожим РЛС винищувачів та ЗРК. Це дуже важлива частина забезпечення малопомітності F-35. Винищувач використовує Mission Data File (MDF) яке по суті є електронною інструкцією для бою, зокрема він забезпечує правильну побудову траєкторії польоту з мінімальною помітністю на РЛС. Він також керує засобами комунікації літака для забезпечення прихованості й від засобів радіотехнічної розвідки.

Тобто ці "дані місій" є дуже важливою складовою забезпечення стелс-технологій F-35, не менш важливим елементом, ніж спеціальне покриття чи форма. Й такі оновлення MDF є "необхідними", "швидкими" та "частими". Й без цих MDF реальна боєздатність F-35 буде серйозно зменшена.
Окрім того, без загального оновлення програмного забезпечення F-35, а не лише MDF, літак загалом почне деградувати. Наведена дуже влучна аналогія - це все одно, що смартфон перестане отримувати оновлення.
Спочатку він буде працювати як і раніше, але він вже не буде отримувати нових функцій, на нього неможливо буде встановити нові застосунки, а безпека буде не такою стійкою. І зрештою згодом з нього можливо буде лише телефонувати та писати SMS, тобто він якби буде працювати, але не так, як від нього очікують.
Також звісно згадано й про залежність від отримання американських комплектуючих. При цьому особливістю технічного обслуговування F-35 є цифрові системи управління логістичними процесами ALIS, яку замінюють на ODIN.

Варто зазначити, що станом на 2024 рік, без урахування американських F-35, було понад 300 цих винищувачів п'ятого покоління. А от наявні іноземні замовлення на них охоплюють об'єм у приблизно 800 машин, з яких приблизно 500 F-35 призначено для європейських країн.
Читайте також: Як вийшло, що заводи Абрамовича в США робили для JLTV бронеплити, по яким потім пішли тріщини