Страх залишитись без озброєння та беззахисними перед агресією - це саме те, що посіяли трампісти серед союзників своїми останніми діями. І зараз канадці, які неодноразово чули від Дональда Трампа погрози про "51 штат США" та зіткнулись із тарифною війною, яку розв'язав Вашингтон, трохи інакше почали відчувати свою безпеку.
Бо зрештою Канада - це велика, багата на ресурси малозаселена країна з невеликою армією, яка географічно затиснена між США та РФ. І у поточних світових реаліях це не найкраще поєднання.
Читайте також: Чому росіяни в будь-якій війні одразу ставлять на "артилерійський вал", навіть якщо плани були інші
І канадські експертні кола вже почали обговорювати загрозу закупівлі американських винищувачів п'ятого покоління F-35 та міркувати, а чи не варто скасувати угоду. Нагадаємо, що Оттава у 2023 році замовила 88 винищувачів F-35A за 14,5 млрд, тут й надалі, доларів США. При цьому реальна вартість 45-річної експлуатації F-35 оцінена міноборони країни у 54 млрд доларів.

Зокрема один з очільників ванкуверського Outer Space Institute у публікації для The Globe and Mail, нагадав, що у руках США такий інструмент, як програмування місій для F-35. І фактично США можуть просто дистанційно "вимкнути" винищувачі F-35.
З боку Defense Express зазначимо, що така можливість звісно звучить фантастично. Але суть полягає в тому, що США дійсно не дають нікому з партнерів доступ до початкового програмного коду. І оновлення програмного забезпечення також зосереджено в США. Зокрема у порядкуванні 350th Spectrum Warfare Group повітряних сил США діє F-35 Partner Support Complex (PSC), яка веде розробку, підтримку у розробці, тестуванні даних місій (mission data) F-35 для всіх іноземних клієнтів.
Як офіційно зазначено, іноземним експлуатантам F-35 заборонено проводити ці роботи самостійно без участі США. При цьому це стосуються всіх партнерів, навіть Великої Британії, єдиного партнера у програмі F-35 першого рівня, та Ізраїлю, який дуже вільний у питанні комплектації машини.
Але дані місії - це не про політне завдання та можливість взагалі підняти у повітря літак. Це про алгоритми обробки сигналів електромагнітного спектра для проведення радіотехнічної розвідки та радіоелектронної боротьби. Простою мовою - можливості протидіяти радарам ворожих винищувачів та ЗРК. Але цього вже достатньо для того, щоб вважати цю систему скомпрометованою у випадку війни із самими США.
І це навіть без урахування генеральної залежності боєздатності F-35 від самих США, бо обслуговування, ремонт та модернізація літаків, а також забезпечення ракетами та іншими боєприпасами, запасними частинами тощо - це про добру волю Вашингтона виконувати свої зобов'язання.
При цьому, самі розмови про загрозу того, що американські винищувачі можуть перетворитися одним натисканням клавіші на "гарбуз", як з казки про Попелюшку, насправді доволі дорого коштують. Бо стають зручним інструментом у критиці багатомільярдних закупівель.

І один з таких прикладів - британська "міська легенда", що американські ракети Trident II D5 з британськими ядерними зарядами нібито можуть не полетіти, якщо США вимкнуть GPS. Це звісно не так, але британський уряд постійно спростовує цей вкид, який виявився доволі живучим. Але реальність така, що Трамп дійсно може залишити Велику Британію без їхньої ядерної зброї, але іншим чином.
Читайте також: Черга на Rafale довжиною 9 років, але Dassault приймає замовлення, обіцяє кратно прискоритись та готовий на локалізацію