За рішення Дональда Трампа США сьогодні, у вівторок 4 березня, запровадили 25% тарифи на імпорт з Канади та Мексики. При цьому якщо тарифи для Мексики - це більше про агросектор, то з Канадою - енергетичний та промисловий.
Одразу варто нагадати, що спочатку Трамп пригрозив введенням тарифів на початку лютого, але відтермінував це рішення на тлі того, що Канада пішла на деякі поступки. Але вони вочевидь не вгамували апетити нового власника Білого дому.
Читайте також: Скільки часу та грошей треба на будівництво нового бронетанкового заводу - приклад FFG з Німеччини
І ще тоді Defense Express розписав, що введення таких тарифів ударить по американській обороноздатності. Бо Канада, зокрема, є виробником бронетранспортерів Stryker, а також наразі єдиним постачальником до США метальних зарядів для артилерійських боєприпасів.

Але під 25% тариф потрапило те, що точно можливо вважати ключовим для американської оборонки. Бо загалом Канада є ключовим джерелом критично важливих мінералів та металів. У своєму звіті американський CSIS ще до введення тарифів зважав на те, що у 2023 році США імпортували урану, алюмінію, нікелю, міді, ніобію інших рідкоземів та готової сталі на 47 млрд доларів. І загалом Канада є першим за обсягами їх імпортером до США, на другому місці Китай із 28,3 млрд доларів.
Але з головного це те, що Канада це про 50% американського попиту у нікелі. При цьому жодного заводу зі збагачення нікелю у США немає і весь нікель, що американці видобувають у Північному Мічигані їде до Садбері у Канаді та повертається назад.
Й нікель це життєво важливий компонент у стальних сплавах, які активно використовуються в оборонній індустрії. Бо він використовується у виробництві бронесталі, у реактивних двигунах, у кораблях, у снарядах, ракетах та безлічі іншому озброєнні. Але загалом це про значну частку усієї продукції американського машинобудування.

І звісно мова не йде про те, що канадський нікель просто кудись "випарується". Просто додаткові 25% до його вартості зроблять ці постачання неефективними й, як прогнозує, CSIS, американська промисловість почне купляти більше нікелю в Індонезії, де заправляють китайські компанії. Але з боку Defense Express маємо додати ще один варіант, який у CSIS навряд розглядали як вірогідний ще тиждень тому - це закупівля нікелю у РФ.
При цьому, так вийшло, за останній рік проблеми з видобуванням та збагачення нікелю з'явились одразу у двох альтернативних постачальників - Австралії, де робота рудника Western Australia Nickel призупинена через нерентабельність, а також у Новій Каледонії на Koniambo Nickel SAS за аналогічної причини.
Читайте також: США переробили мінімум 90 F-16 на "літаючі мішені" QF-16, заміни яким не буде ще мінімум 10 років