Іран зацікавлений у закупівлі пакистансько-китайських винищувачів JF-17, попри те, що озброюється російськими Су-35. І хоча про це стало відомо лише зараз, перемовини відбулись ще у жовтні цього року.
Вони пройшли у Пакистані під час міжнародних навчань "Щит Інду", де Іран був однією з країн-спостерігачів, поки маневри здійснювали пакистанські, турецькі та саудівські літаки. При цьому іранську делегацію, як пише Defense Arabic, очолював командувач повітряних сил Хамід Вахеді, що точно перевищує потребу направити формального "спостерігача".
Читайте також: Перехоплювач "шахедів" Tytan з Німеччини, який тестують в Україні: чому геймерська приставка у ньому - це чудово (відео)
З боку Defense Express зазначимо, що зацікавленість Ірану у JF-17 може бути доволі дивною, бо окрім готових російських винищувачів Іран навіть нібито отримав ліцензію на їх виробництво. При цьому не лише Су-35, а й простішого за оснащенням двомісного Су-30.
Нагадаємо, що JF-17 виступає у класі легких однодвигунних винищувачів 4+ покоління з бойовим навантаженням до 4,3 тонни при максимальній злітній вазі до 13,5 тонни. У сучасній версії Block 3 він має РЛС з АФАР, цифрову кабіну та широку номенклатуру китайського озброєння. Попри певну екзотичність він окрім Пакистану замовлений Нігерією, М'янмою, Іраком, а останнім клієнтом на нього доволі несподівано став Азербайджан.
І навіть попри те, що Іран дійсно потребує кардинального оновлення авіаційного парку, зацікавленість ще у й JF-17 означає, що щось з російськими літаками не так. Зокрема фігурувала інформація, що Тегеран має отримати від РФ від 24 до 40 Су-35 та ще зібрати самостійно від 48 до 72 російських винищувачі.
Тобто загалом мова йшла про понад 110 винищувачів. Такої кількості Ірану б точно вистачило для повного оновлення свого авіапарку, в якому реально літаючих машин навряд більше, а боєздатних скоріш за все значно менше. Навіть попри те, що на папері у нього понад 330 літаків, але це:
- F-5 - понад 75 одиниць
- F-4 Phantom - до 68 одиниць
- F-14 - до 43 одиниць
- F-7M (китайська копія МиГ-21) - 24 одиниці
- МиГ-29 (перегнані іракськими пілотами) - 35 одиниць
- Mirage F-1 (перегнані іракськими пілотами) - до 10 одиниць
- Су-22 (перегнані іракськими пілотами) - близько 10 одиниць
- Су-24 (перегнані іракськими пілотами) - 29 одиниць
- Су-25 (перегнані іракськими пілотами) - 10 одиниць
При цьому це б дозволило Ірану уніфікувати авіапарк. А от що саме стало причиною іранської зацікавленості у JF-17 поки невідомо. Тим більше, що Тегеран для цього має вмовити не лише Ісламабад, а й Пекін.
Це звісно може бути незадоволення реальними можливостями цих літаків, чи їх експортної версії. Або неспроможність РФ поставити потрібну кількість винищувачів у визначені строки. Або невпевненість Тегерана у тому, що Москва зможе підтримувати оновлення цих літаків надалі, а також забезпечити їх озброєнням.
Також можливо, що командування повітряних сил Ірану хоче мати авіапарк, який складається із двох типів винищувачів - легкого та важкого. Але тоді це про неспроможність РФ запхати свій МиГ-35 навіть до Ірану.
Читайте також: Коли просто бути членом НАТО - не панацея: Фінляндія вагомо збільшує витрати на оборону