Азербайджан отримав перші винищувачі JF-17C китайсько-пакистанського виробництва, про закупівлю яких за 1,6 млрд доларів було повідомлено у ЗМІ лише наприкінці лютого 2024 року. Тобто між твердим контрактом та отриманням перших бортів пройшло лише близько пів року. І хоча кількість бортів не розкривається ціна може говорити про те, що замовлено близько 10-12 літаків.
Про отримання неоголошеної кількості машин повідомлено на рівні президента Азербайджану, який не лише оглянув винищувач та поспостерігав за демонстраційним польотом, а й посидів у кабіні. При цьому демонстрація проходила не на території військової авіабази, а у міжнародному аеропорту Баку у межах виставки озброєння ADEX-2024.
Читайте також: У Туреччині вперше розкрили характеристики ракети Tayfun, яка має гіперзвукову швидкість: але чи є вона гіперзвуковою
Зазначено, що JF-17C постачається у версії Block 3, який знаходиться у виробництві з 2020 року. Він відрізається новою РЛС з АФАР, оновленняv бортового комп'ютера, дисплеїв у кабіні, програмного забезпечення, розширення номенклатури озброєння, новим комплексом РЕБ, а також новим двигуном.
Щодо останнього то відомо про два можливих варіанти, або російський РД-93МА, який був розроблений "ОДК-Климов" та замінив попередню версію РД-93, або китайський Guizhou WS-13, на користь якого зробили у 2023 році вибір пакистанські повітряні сили.
При цьому вибір був зроблений на користь китайського зразка навіть попри те, що він має гірші характеристики. Зокрема тяга РД-93МА задекларована на рівні 91 кН, а для WS-13 - 86 кН. Водночас для останньої версії китайського двигуна WS-13E задекларована значно краща тяга - 93 кН. З яким саме двигуном отримав JF-17C Азербайджан наразі залишається під питанням.
Варто додати, що Азербайджан приглядався до JF-17 дуже довго, ще з середини 2000-х років. Але тоді проблему оновлення повітряних сил Азербайджану вирішила Україна, яка у межах 2006-2011 років продала відновлені та оновлені МиГ-29 із радянських запасів, які замінили МиГ-25. І загалом станом на сьогодні у строю країни знаходиться до 13 бойових та 2 навчальних МиГ-29. І саме їх Азербайджан і замінює на JF-17C.
Загалом JF-17C належить до класу легких однодвигунних винищувачів 4+ покоління. Розмах крил складає 9,44 метра, максимальна злітна вага літака - 13 500 кг, з яких озброєння до 4 325 кг на 8 вузлах підвіски. Літак може розганятись до 1910 км/год, дальність польоту до 1800 км, але машина оснащена системою дозаправки у повітрі.
Номенклатура озброєння включає широкий спектр китайських зразків, включно із керованим високоточним озброєнням для удару по наземних цілях, а також далекобійні ракети "повітря-повітря", включно із PL-15, яка є китайською версією AIM-120 AMRAAM та в експортній версії має задекларовану дальність у 145 км. Також азербайджанський літак був продемонстрований із протикорабельною ракетою YJ-83 (C-802A). Серед пакистанських зразків можливо відмітити крилату ракету Ra'ad-II, яка певною мірою схожа зі Storm Shadow.
А загалом варто зазначити, що JF-17 був спроєктований Китаєм на замовлення Пакистану, яке було сформульовано у 1998 році. Вже через п'ять років був готовий прототип, який піднявся у повітря у серпні 2003 року. Малосерійне виробництво у Пакістані з готових машкомплектів розпочалось у 2007 році.
Наразі загалом вироблено понад 175 машин, з яких близько 150 у строю пакистанських повітряних сил. Ще до 16 у М'янми, точно невідома кількість у Нігерії. У стадії очікування на літаки зараз знаходиться Ірак, який у травні 2024 року, за даними у ЗМІ, закупив 12 JF-17 за 1,8 млрд доларів.
Читайте також: Повітряні сили вперше показали як працює Skynex - найкраща шахедобійка у розпорядженні ЗСУ (відео)