Попри те, що членство НАТО для багатьох країн стало приводом скоротити оборонні витрати й перетворити колективну безпеку на перекладання обов'язків, Фінляндія, яка приєдналась до блоку у квітні 2023 року, демонструє абсолютно інший підхід.
Фінський уряд запланував дійсно масштабний план зі збільшення оборонних витрат мета якого досягти близько 11 млрд євро у 2032 році. Для порівняння, у 2020 році було 3,5 млрд доларів. А у 2024 році країна витратила на оборону близько 6 млрд євро й перевиконала вимогу до членів НАТО та витрачає 2,41% на оборону.
Читайте також: Перехоплювач "шахедів" Tytan з Німеччини, який тестують в Україні: чому геймерська приставка у ньому - це чудово (відео)
До того ж 45,8% з цієї суми йшло на закупівлю озброєння, при нормативі від 20%. А у 2025 році вже заплановано витрати на оборону 6,5 млрд євро.
Ще один показовий аспект, джерелом коштів для збільшення оборонних витрат на першому етапі стало скорочення соціальних виплат. Попри доволі значну критику з боку профспілок план поточного консервативного уряду збільшувати оборонні витрати отримав підтримку й серед опозиційних партій.
Для орієнтира також можемо навести рівень витрат США у році що минає - 3,38%. Але для Фінляндії все цілком закономірно, тому що ця країна має 1272 км суходільного кордону з РФ. І якщо подивитися на витрати країн-членів НАТО на оборону у 2024 році, то ця країна посіла сьоме місце серед усіх країн НАТО. А серед європейських країн попереду за долею витрат на оборону від ВВП лише Латвія (2,85%), Литва (3,15%), Естонія (3,43%) та Польща (4,12%).
І лише Греція з 3,08% за 2024 рік є єдиною європейською країною НАТО з витратами більшими за фінські, і яка не має спільного кордону із РФ. А причина цього - сусідство із Туреччиною, яка у цьому році витратила 2,09%. Окрім того, всі ці країни на 2025 рік також задекларували й подальше збільшення оборонних бюджетів.
Читайте також: Який БТР найдовше "їхав" з США в Україну, як рашисти хотіли повернути МиГ-27 та інше: топ-5 новин 2024 року