xcounter
#

Якщо Армія США під час війни випускала мінімум по 20 ATACMS в день, то скільки зараз може бути ракет

9698
Тактичні ракети MGM-140 ATACMS та M142 HIMARS, ілюстративне зображення з відкритих джерел
Тактичні ракети MGM-140 ATACMS та M142 HIMARS, ілюстративне зображення з відкритих джерел

Деякі важливі деталі, які нам слід розуміти в контексті можливої передачі цієї ТРК

Міжнародний інститут стратегічний досліджень (IISS) випустив доповідь, присвячену досвіду застосування керованого ракетного озброєння під час повномасштабного вторгнення РФ як і зі сторони окупаційних військ, так зі сторони Сил оборони України.

Для ілюстрації деяких тенденцій експерти IISS навели деякі деталі, пов'язані з досвідом використання тактичних ракет ATACMS під час операції "Свобода Іраку" в 2003 році, та із можливим оціночним запасом цього типу ракети в розпорядженні Армії США, які можна прочитати ось за цим посиланням.

Читайте також: РФ розширює полігони в тилу, щоб збільшити "пропускну здатність" підготовки мобілізованих
Інфографіка, що відображає увесь арсенал до M270A1 та M142 HIMARS, зображення з відкритих джерел

Зокрема, зі слів авторів доповіді випливає те, що лише під час першого дня тієї війни американські військові використали одразу 102 ракети ATACMS по об’єктам іракської армії, а у подальші дні щодня могло використовуватись мінімум 20 ракет цього типу.

Таке озброєння використовувалось для ударів в першу чергу по командним пунктам армійських корпусів та дивізій армії Іраку, по позиціям іракської ППО, і уже в третю чергу – для ударів по скупченню живої сили й техніки.

Результат такого формату використання фахівці IISS описали саме так – тобто втрата боєздатності іракських з’єднань рівня "дивізія". Але схоже, що під цим слід розуміти саме те, що в результаті ударів по командним пунктам та позиціям ППО підрозділи, які могли входити до складу тих чи інших дивізій, могли просто втрачати керованість, а про повне фізичне знищення мови там аж ніяк не було.

Щодо оцінок по актуальному запасу ракет ATACMS, які зараз можуть бути в розпорядженні США, то тут є лише така дотична цифра – за існуючим контрактом, протягом 2017-2024 року промисловість має оновити близько 2,1 тисяч наявних ТРК до стандарту M57 із установкою моноблочної бойової частини масою 227 кілограмів.

Це в свою чергу, як вважає Міжнародний інститут стратегічних досліджень, тобто орієнтовно 2,1 тисяч одиниць, і є тією базовою цифрою, в якій слід відштовхуватись в оцінках ракетного запасу США на зараз.

Запуск тактичної ракети MGM-140 ATACMS із системи M270, ілюстративне зображення з відкритих джерел

Раніше Defense Express наводив оцінки, скільки ракет ATACMS саме у "касетному" виконанні версій M39 та M39A1 може бути зараз у США, і чому саме ця версія нам дійсно необхідна.

Також ми писали про те, скільки Україні реально треба ракет ATACMS, і для ураження яких саме цілей, і там мова справді про порядок цифр в сотні одиниць.

Крім того, варто звернути увагу й на такий висновок деяких західних аналітиків - якщо США таки дадуть Україні ATACMS, то "Нептун" підійде для ударів по Кримському мосту.

ATACMS, фото ілюстративне
Читайте також: Швеція назвала складну умову, за якої готова дати Gripen, але є альтернатива