xcounter
#

Виробництво F-35 може взагалі зупинитись через нагромадження оновлень Block 4 та загальний хаос програми

F-35B (всі фото: US DoD)
F-35B (всі фото: US DoD)
7126

Через те, що наявні проблеми з F-35 не вирішуються, а постійне бажання оновлювати машини призвело до додаткового нагромадження проблем, вся програма F-35 все більше нагадує хаос

Виконавчий директор програми F-35 Міхаель Шмідт у своєму звіті до Конгресу США розписав більш ніж значну загрозу для цього винищувача п'ятого покоління, яка загрожує припиненням виробництва нових машин.

Причиною проблем, які характеризуються "серйозними" стало оновлення Block 4 покликане збільшити можливості F-35 у використанні озброєння, виявлення цілей та РЕБ. Але цей апдейт літака зустрівся з паралелізмом, коли розробка та закупівля відбувається одночасно й виявлені проблеми стає важко усувати одночасно на вже вироблених літаках та тих, які знаходяться на виробничій лінії.

Читайте також: У КНДР почали збирати свій літак ДРЛВ А-50 на базі Ил-76
F-35

І як зазначає Міхаель Шмідт та додатково роз'яснює у своїй публікації Defense News, дійсно загрожує колапсом усієї програми F-35.

Суть замкненої проблеми у тому, що інтеграція Block 4 тісно зав'язана з оновленням програмно-апаратного забезпечення Technology Refresh 3 (TR-3), яке мало бути готове у квітні 2023 року, але відклалось мінімум на рік. А без нього інтегрувати весь функціонал Block 4 неможливо. А без цього оновлення передача нових машин заблокована, що відтермінувало їх передачу замовникам.

Водночас сам пакет оновлень Block 4 постійно збільшувався. За першими планами оновлення додати 66 нових можливостей та бути розгорнуто до 2026 року. Але зараз Block 4 розрісся до 80 нових можливостей зі строком реалізації не раніше 2029 року. Пропорційно зросла й ціна - з 10,6 млрд доларів до 16,5 млрд доларів.

F-35

На бажання включити все можливе у Block 4 додались розміті вимоги до конкретних елементів оновлень та вкрай погане управління проєктами з неадекватною оцінкою трудовитрат. Більше того, банально не вистачало літаків на проведення всіх тестувань, й наразі Міхаель Шмідт вимагає надати для досліджень дев'ять F-35, які будуть перетворені на літаки-лабораторії, але наявних ресурсів вистачає лише на три машини, а ще шість неможливо вивести зі складу американських повітряних сил без згоди Конгресу.

Водночас американські парламентарі вкрай проти зменшення кількості бойових літаків у строю повітряних сил США й встановивши показник у 1112 машин не дають списувати F-22 Block 20, які у самому Пентагоні не вважають боєздатними.

Але для F-35 це лише один фронт проблем, бо на іншому - вкрай низька боєздатність наявних літаків п'ятого покоління у статусі повної боєздатності. Відповідно до звіту Рахункової палати США - лише 55%, при цільовій у межах 85-90%. А це пов'язано з браком військових ремонтних потужностей, недостачею запасних частин та високою залежністю від підрядників, які не встигають ремонтувати окремі вузли та агрегати.

F-35

Й на все це накладається те, що через постійні оновлення, які отримував F-35, наразі існує одразу 14 версій F-35 з різною комплектацією та програмним забезпеченням, що створює величезні проблеми. І це для винищувача метою якого була уніфікація та одноманітність з метою здешевлення експлуатації.

Й в цій ситуації цілком логічним є зупинитись на вже реалізованому рівні, доопрацювати всі наявні машини до нього й далі систематично одноманітно оновлювати винищувачі раз на визначений період. Тим більш технологічний розрив над будь-яким противником дозволяє це зробити.

Але навряд це рішення може бути прийняте через бажання всіх замовників, особливо іноземних, отримати найновішу версію машини з існуючих. Й це пункт прямо записаний в експортних контрактах. І напевно це єдине, що може аргументувати ціну F-35 у понад 200 млн доларів та щорічними експлуатаційними витратами на один літак у розмірі близько 15 млн доларів на один винищувач.

Читайте також: "Копійчаний терор" РФ за принципом ХАМАС: вже під 300 Shahed-ів та рекордні 36 ракет з С-400 за половину грудня