xcounter
#

Україна ще у жовтні просила передати MRH-90 Taipan, які Австралія утилізує: ще є можливість отримати до 20 вертольотів

MRH-90 Taipan (всі фото: Defence Australia)
MRH-90 Taipan (всі фото: Defence Australia)
5401

Попри попередні заяви, що заявка від України надійшла занадто пізно, в Австралії пишуть, що це не відповідає дійсності й ще є шанси отримати доволі значну кількість вертольотів MRH-90 Taipan

Ситуація з утилізацією Австралію вертольотів MRH-90 Taipan, які є місцевою назвою та версією NH90 від Airbus, починає набирати цікавих аспектів.

Зокрема, як пише австралійське профільне видання Asia Pacific Defence Reporter, попередня інформація, що Україна повідомила про зацікавленість у цих вертольотах лише після того, як було укладено рішення щодо їх утилізації - не зовсім відповідає дійсності.

Читайте також: Рашисти поставили на Т-80 навіть не "мангал", а РБУ-6000
MRH-90 Taipan

Ще 7-12 жовтня 2023 року під час міжнародної безпекової зустрічі між представниками країн, які підтримують Україну озброєнням, австралійський сенатор Девід Фавсетт [David Fawcett], колишній військовий та льотчик-випробувач, мав розмову з українською делегацією під час якої була обговорена потенційна передача вертольотів MRH-90 Taipan. При цьому обговорювалась не просто передача цих машин, а їх конкретна роль у вигляді медично-евакуаційних вертольотів.

Цей запит, як зазначив австралійський сенатор був переданий до уряду країни. Таким чином це певною мірою суперечить офіційній заяві Канберри, що український запит був отриманий лише 17 грудня 2023 року. Водночас, за даними видання, рішення щодо утилізації вертольотів було прийнято 28 вересня.

Тобто про офіційну зацікавленість України у MRH-90 Taipan австралійський уряд дізнався лише через пару тижнів після рішення міноборони щодо утилізації, а не через пару місяців. І це вже зовсім інша ситуація.

MRH-90 Taipan

Також видання пише, що заява виконувача обов'язків міністра оборони країни Пета Корноу [Pat Conroy], що всі вертольоти MRH-90 Taipan вже не у льотному стані та їх неможливо до нього повернути не відповідає дійсності.

"Деякі з MRH-90 Taipan майже повністю розібрані, але багато інших перебувають у кращому стані. За оцінками, від 12 до 20 вертольотів можна зібрати без особливих труднощів", - пише видання. Тобто, якщо рішення буде прийнято, можливо передати від 25% до 45% вертольотів, які були на озброєнні країни.

При цьому додає, що підготувати машини може не лише Airbus Helicopters, а декілька сотень технічних фахівців збройних сил Австралії, які все одно наразі не мають великого об'єму роботи через повільне прибуття заміни MRH-90 Taipan у вигляді UH-60M Black Hawk.

Більше того, Австралія має повний склад тренажерів та всю навчальну інфраструктуру для проведення підготовки пілотів MRH-90 Taipan. Її також збирають утилізувати, хоча вона також може бути передана, або хоча б продана Україні разом з вертольотами.

MRH-90 Taipan

З боку Defense Express нагадаємо, що MRH-90 Taipan та загалом NH90 є вертольотом зі спірною долею. Австралія їх вивела з експлуатації через низьку надійність. Це рішення також було прийнято Норвегією через неможливість довести машини до рівня повної операційної готовності, аналогічні плани має Швеція. Водночас NH90, якщо брати країни НАТО, експлуатуються Бельгією, Фінляндією, Францією, Німеччиною, Грецією, Італією, Нідерландами та Іспанією, які поки не планують їх замінювати.

Зрештою з початку їх передачі замовникам у 2006 році загалом було вироблено (станом на середину 2023 року) понад 500 вертольотів для 18 країн, а загальний наліт машин становив понад 377 тисяч годин. Загалом зареєстровано 11 інцидентів, в яких загинуло 8 осіб. У Австралії, яка прийняла рішення щодо утилізації MRH-90 Taipan, сталась одна авіакатастрофа із загибеллю 4 осіб у липні 2023 року під час навчань Talisman Sabre, її причини розслідуються, але бортові самописці не зафіксували несправності.

Читайте також: Бойова частина Х-101, що не вибухнула: маркування знову показує, що РФ б'є ракетами прямо з "конвеєра"