xcounter
#

У Пентагоні пояснили, чому для захисту від крилатих ракет AIM-120 не найкращий варіант

18378
AIM-120 - штатна ракета до NASAMS
AIM-120 - штатна ракета до NASAMS

США планують створити ЗРК, який візьме на себе перехоплення крилатих ракет та дронів за програмою Indirect Fires Protection Capability

Армія США зацікавлена у розвитку доволі масштабного проєкту Indirect Fires Protection Capability, який передбачає створення оборони від цілого спектру загроз від ракет до мінометних мін. Й одним з сегментів проєкту є ЗРК Enduring Shield, який має забезпечити відбиття загрози від крилатих ракет та далекобійних дорнів.

Наразі вже відомо, що однією з ракет, яку він буде використовувати є AIM-9X Sidewinder, якій активно шукають пару. Для цього Пентагон вже опублікував запит, який є передумовою початку відбору нової ракети. За планом у 2025 році буде обрано постачальника чи декількох постачальників, які проведуть демонстрацію можливостей впродовж 2026-2027 років.

Читайте також: У РФ раптом заявили, що ще не прийняли на озброєння свої гіперзвукові ракети "Циркон"
Enduring Shield
Пускові Enduring Shield

Але доволі цікаво те, що традиційною парою до AIM-9 є AIM-120. Це стандартний набір з двох ракет "повітря-повітря" для всіх американських літаків, й дві ракети, які використовується у ЗРК NASAMS. Водночас у конкурсі, як пише Breaking Defense, візьме участь Lockheed Martin з неоголошеною ракетою, Rafael з Tamir від Iron Dome, який планують локалізувати у США під назвою SkyHunter.

Але поки RTX (Raytheon) не підтвердив, що візьме участь у відборі другої ракети. Хоча він й виграв зі своєю AIM-9, саме ця компанія виробляє AIM-120.

Водночас бригадний генерал Френк Лозано, виконавчий директор ракетно-космічних програм армії США виданню Defense News пояснив, що AIM-120 - це не найкращий варіант для такого ЗРК. За його словами, дуже важливий параметр у боротьбі із крилатими ракетами - це кількість зенітних ракет на одній пусковій.

NASAMS AIM-120С, AMRAAM-ER та AIM-9X.
Пускова NASAMS з ракетами AIM-120С, AMRAAM-ER та AIM-9X, як ілюстрація різниці габаритів

Одна пускова Enduring Shield вміщує 18 ракет AIM-9X, але у випадку завантаження у ту саму пускову AIM-120, вона їх вмістить лише шість. Саме тому армія США наразі шукає ракету, яка матиме можливості AIM-120D, але у розмірах AIM-9X.

Й причина, чому велика місткість пускової має значення доволі проста. Якщо Enduring Shield, який має чотири пускових, з ракетами у габаритах AIM-9X може фізично збити 72 цілі (у реальності менше, бо вірогідність знищення ніколи не дорівнює 100%), то з AIM-120 лише до 24.

І який за ефективністю ЗРК би не був, його можливо просто "продавити" кількістю крилатих ракет чи далекобійних літако-снарядів. Саме тому питання кількості ракет на пускових дійсно стає вкрай важливою умовою для ЗРК, який в першу чергу призначений не для знищення літаків, а перехоплення саме таких загроз. Зрештою також значення має і ціна, яка для AIM-120D для США становить 1,37 млн доларів за одиницю.

Читайте також: Туреччина отримала дозвіл на 40 нових F-16V, модернізацію 79 за фантастичні 23 млрд доларів