Радник очільника оборонного відомства України Юрій Сак розповів виданню Politico про очікування щодо постачання Україні західних винищувачів для Повітряних Сил ЗСУ – за його словами, планується отримати від 40 до 50 одиниць винищувачі F-16, які мають бути сформовані у три або чотири ескадрильї і передусім захищатимуть небо України від бомбардувань російського окупаційного війська.
Окремо Сак наголошує на тому, що необхідність в оснащенні ПС ЗСУ західними літаками стала гострішою на початку весни цього року, коли окупанти масово стали використовувати для ударів зі своїх літаків свій аналог JDAM-ER – бомби з комплектами УМПК.
Читайте також: ЗСУ показують, що поки чекають на F-16, то використовують для ППО навіть МіГ-29УБ без радару (фото)
Як ствердує Юрій Сак, питання передачі Україні західних літаків має бути обговорене на самітах G7 в Хіросімі та НАТО у Вільнюсі – на цьому наполягатиме безпосередньо президент України Володимир Зеленський.
Тут варто згадати, що позитивні зрушення у цьому питанні вже є, зокрема у Великій Британії нещодавно розповіли, що вже влітку розпочнуть "початковий етап підготовки українських пілотів", і це навчання буде йти "пліч-о-пліч з зусиллями Великої Британії щодо співпраці з іншими країнами щодо постачання літаків F-16 – винищувачів, які обирає Україна". Але також варто розуміти, що у цьому випадку йдеться саме про базову підготовку до опанування західних винищувачів, а не про безпосередньо навчання на F-16.
Щодо кількості літаків, то тут нагадаємо таке – ще в січні у Повітряних Силах оголосили реальну потребу у винищувачах F-16 у кількості п’яти бригад по три ескадрильї в кожній – загалом близько 180 літаків, і це дійсно обґрунтована цифра, але варто все ж таки розуміти, що це досить значна кількість, на утримання та обслуговування якої також потрібні чималі кошти.
Також тут варто згадати, що ще наприкінці лютого цього року у США заступник міністра оборони США Колін Кал детально розповів про ймовірні темпи постачання та ціни винищувачів F-16 для України.
Так, за його прогнозами, терміни навчання на винищувачі F-16 можуть становити близько 18 місяців, загалом же на постачання вживаних винищувачів може піти від двох років, а нових – від трьох до шести років.
Хоча, звичайно, не виключено, що поки що суто це така собі "офіційна позиція", яку вимушені оприлюднювати американські посадовці у відповідь на питання про винищувачі для України, до того, як буде прийнято реальне рішення про передачу літаків.
Щодо цін, то 36 винищувачів F-16 у версії Block 30/32 оцінюються до 3 млрд доларів, а у версії Block 70/72 – у 10-11 млрд доларів. З нещодавніх прикладів щодо цін – Lockheed Martin пропонує Колумбії придбати 24 нові F-16 за 4,2 млрд доларів або ж 16 нових літаків за 3,13 млрд доларів, де безпосередньо вартість самих літаків – 1,79 млрд доларів, а ще трохи менш як 1,4 млрд – це супутні витрати.
Читайте також: Не тільки F-16 вкрай потрібні для перемоги: Пентагону нагадали про півсотні MQ-9 Reaper, які все одно виводяться з експлуатації